Data: 2020.08.11 04:19
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Sėkmės ir pasitikėjimo savimi kvapas iš Provanso

vlmedicina.lt | 2015-01-19 14:00:35

Turbūt visi puikiai žinome levandą ir paslaptingą šio augalo aromatą. Vieniems itin malonus, kitiems per aštrus ar nemalonus – šis kvapas abejingų nepalieka. Abejonių nekelia ir šimtmečius žinomos bei dar ir dabar pritaikomos levandos savybės.

Levanda
Algirdo Kubaičio nuotr.

Iš lotyniško žodžio lavare (prausti) augalo pavadinimas kildinamas ne be reikalo. Nuo pat senųjų laikų levanda buvo naudojama kaip antiseptinė, antibakterinė priemonė. Taip pat kaip priemonė, padedanti atgauti vidinę harmoniją. Kitaip tariant, nervų sistemos optimaliam funkcionavimui. Dar ir šiais laikais levanda – pirmiausia sudėtinė miegą gerinančių, nervus raminančių, atpalaiduojančių, depresiją mažinančių, pyktį slopinančių priemonių dalis. Įrodytas ir levandos efektyvumas skrandžio spazmams malšinti bei levandos eterinių aliejų efektyvumas gydant plaukų slinkimą.

O dabar pakalbėkime apie dar vieną, netikėtą atradimą. Sakoma, kad pasitikėjimą sunku užsitarnauti ir lengva prarasti. Kas tiesa, tas ne melas, tačiau dabar pasitikėjimą galite užsitarnauti lengviau, jei jus sups levandų dvelksmas. Mokslininkai tiki, kad pasitikėjimas savimi ir kitų žmonių pasitikėjimas mumis yra susiję ir su kvapu.

Štai 1997 m. atlikto tyrimo metu nustatyta, kad malonus kvapas turi įtakos, jei prašome kokios pagalbos iš kito žmogaus. Supami malonaus aromato, pagalbą galime gauti lengviau. Tačiau, anot naujo tyrimo, apie kurį kalbama žurnale Frontiers, levandų aromatas turi ne tik raminamąjį poveikį, bet ir gali padėti žmogui atrodyti labiau savimi pasitikinčiu bei greičiau įgyti kitų žmonių pasitikėjimą.

Leideno universitete Olandijoje 90 tiriamųjų jaunuolių dalyvavo įvairiuose su pasitikėjimu susijusiuose žaidimuose. Tyrimui pritaikyti trys kambariai. Viename vyravo levandų, kitame – pipirmėčių kvapas, trečias kambarys neturėjo jokio specifinio kvapo. Nustatyta, kad bendravimo žaidimuose dalyviai labiau pasitikėdavo savimi, greičiau gaudavo pagalbą ir sudarydavo teigiamą įspūdį kitiems dalyviams kambariuose, kuriuose tvyrojo levandų kvapas.

Tad gal lašelį levandų eterinio aliejaus ant kaklo, einant į darbo pokalbį ar prašant vadovo pakelti atlyginimą?..

Šaltiniai

Colzato LS, Hommel B, Paccani CR. A question of scent: lavender aroma promotes interpersonal trust. Front. Psychol. 2015.

Gueguen N. The sweet smell of ... implicit helping: effects of pleasant ambient fragrance on spontaneous help in shopping malls. J Soc Psychol. 2012.


VLmedicina.lt