Data: 2020.08.14 23:27
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Saulės alergija - kas tai?

2012-07-24 09:45:14

"Niekada neturėjau jokios odos alergijos. Neseniai nuvažiavau į Graikiją, ten dabar labai karšta. Pliaže tepiausi apsauginiais kremais. Bet vieną dieną mane smarkiai išbėrė: ypač kojas, pilvą. Pakeičiau kremą, išbėrė dar daugiau. Kas atsitiko?" Silvija, 30 metų.

Paplūdimys
Redakcijos archyvo nuotr.

Klaipėdos estetinės ir lazerinės medicinos centro gydytoja dr. Jelena Čekmariova:

"Saulės spinduliai (UVA, UVB) gali sukelti daugybę odos problemų nuo lengvo paraudimo iki vėžio. Dažnai matoma šviesa (UVA spinduliai) sukelia odos alerginius bėrimus. Saulės sukelta dilgėlinė viena iš tokių ligų, kuri pasireiškia jauname amžiuje. Pabuvus saulėje oda greitai parausta, pradeda niežtėti, atsiranda bėrimas, panašus į nudilginimą. Bėrimai ir niežulys ryškesni tose vietose, kurias veikia UV spinduliai. Gali išberti ir rūbais uždengtas kūno vietas, kadangi UVA spinduliai įveikia tokius barjerus.

Simptomai atsiranda iškart po saulės poveikio ir išnyksta nebūnant saulėje per 24 valandas. Kuomet bėrimai išlieka ilgiau - tai ne alergija, o vadinamasis polimorfinis šviesos sukeltas bėrimas. Šias dvi ligas atskirti gali tik gydytojas, nes skiriasi jų simptomai bei gydymas.

Įvairūs bėrimai odoje gali pasireikšti dėl fotosensibilizacijos. Ją sukeliantys vaistai (pvz., kontraceptikai, antibiotikai) įjautrina odą UV spinduliams ir net neilgas buvimas saulėje gali sukelti stiprią odos reakciją. Nebevartojant vaistų odos jautrumas po kurio laiko pranyksta. Saulėtą dieną dirbant darže ir liečiant kai kuriuos augalus (pvz., pomidorus, pastarnokus), gali atsirasti bėrimų tose vietose, kurios lietėsi su augalu ir buvo apšviestos saulės.

Tai vadinamos fitofotodermatozės - augalų ir šviesos sukeltos odos ligos. Prieš deginantis saulėje naudojant kvepalus ar kremus, kurių sudėtyje yra bioaktyviųjų medžiagų (pvz., vitamino A, bergamotės aliejaus) taip pat galima sulaukti ir alerginių, ir kitokios kilmės odos reakcijų. Saulės spindulių sukeltos ligos yra gydomos skirtingai. Kartais užtenka tik vietinio gydymo, kartais reikia geriamų vaistų. Taigi, atsiradus kokiems nors odos bėrimams, reikėtų kreiptis į gydytoją."

www.VE.lt

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.