Data: 2020.08.12 03:42
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Rūkančių tėvų vaikai pasekmes kenčia 25 metus

VLMEDICINA.LT | 2014-04-02 14:50:16

Suomijoje atliktas tyrimas parodė, kad rūkančių tėvų vaikams pakitimai kraujagyslėse išlieka iki 25 metų. Į tyrimą įtrauktas 2401 asmuo, surinkti duomenys apie jų ir jų šeimos įpročius, gyvenimo būdą. Visiems tiriamiesiems buvo matuojamas miego arterijos sienelės storis, vadinamasis intimos ir medios indeksas, kuris parodo kraujagyslės pažeidimo laipsnį.

Algimantas Šimkaitis
Algimantas Šimkaitis. Algirdo Kubaičio nuotr.

 

Statistiškai buvo atmesti visi kiti tyrimo rezultatus iškreipiantys faktoriai: tiriamųjų asmenų rūkymas, amžius, lytis, šeimos socialinė padėtis, kiti širdies ir kraujagyslių ligų rizikos faktoriai.

Rezultatai parodė, kad rūkančių tėvų šeimose augusiems vaikams miego arterijos sienelė buvo storesnė, o jei šeimoje rūkė abu tėvai, pagal kraujagyslės sienelės storį apskaičiuotas vaikų amžius buvo 3,3 metų didesnis negu nerūkančiose šeimose užaugusių asmenų.

„Intima ir media yra du iš trijų arterijos sienelės sluoksnių. Jų bendras storis matuojamas ultragarso aparatu arba kitais tyrimais. Rūkant lygiųjų raumenų ląstelės (iš media sluoksnio) proliferuoja ir migruoja (juda, plinta) į intimą, veša tarpląstelinė medžiaga (formuojasi „netikras surandėjimas“), taigi abu sluoksniai storėja“, - paaiškino Klaipėdos universitetinės ligoninės Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas Algimantas Šimkaitis.

Sandara

A.Šimkaitis apgailestauja, kad prie vaikų rūkantiems tėvams studijų rezultatai greičiausiai nėra įdomūs ir nepaskatins mesti rūkyti.

„Pritarčiau rūkančiųjų (taip pat alkoholikų, antsvorio turinčių ir t. t.) papildomam sveikatos draudimo apmokestinimui, nes nemažą dalį sveikatos sistemos išlaidų sudaro sąmoningas savęs žalojimo pasekmių gydymas – vėžys, aterosklerozė, diabetas. Informacija apie žalą suteikiama, žmogus sąmoningai ją ignoruoja, todėl turi mokėti papildomai. Tuo pagrindu, jei serga rūkaliaus vaikas, teismas turi priteisti tėvams išlaidas už sužaloto vaiko gydymą ateityje“, - portalui VLMEDICINA.LT sakė jis.

Gydytojas atkreipė dėmesį, jog tėvų rūkymo poveikis vaikams yra ne tik fizinis, bet ir formuoja vaikui rūkaliaus elgesio (ne)normą.

Šaltinis

Eur Heart J 2014 Mar 05;[EPub Ahead of Print], S Gall, QL Huynh, CG Magnussen, M Juonala, JSA Viikari, M Kahonen, T Dwyer, OT Raitakari, A Venn


VLmedicina.lt