Data: 2020.07.09 08:42
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Reikia protezuoti vaikų pieninius dantukus

vlmedicina.lt | 2013-12-02 17:21:56

Sveikatos apsaugos viceministrės dr. Jadvygos Zinkevičiūtės vadovaujamos darbo grupės Odontologijos veiklai nagrinėti posėdyje buvo sprendžiami dantų protezavimo paslaugos, kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, prieinamumo gerinimo klausimai, ypač didelį dėmesį skiriant vaikams. Posėdyje dalyvavo Lietuvos Respublikos odontologų rūmų, Valstybinės ligonių kasos, Vilniaus teritorinės ligonių kasos ir kt. atstovai.  

Dantų taisymas
Algirdo Kubaičio nuotr.

Kaip pabrėžė darbo grupės vadovė J. Zinkevičiūtė, vaikų sveikata yra sveikatos politikos prioritetas, todėl investicijos į ją yra ir investicijos į valstybės ateitį. „Šiandien rūpindamiesi vaikų sveikata mes sudarom galimybes augti sveikoms, harmoningoms asmenybėms. Ne tik estetiniam vaizdui, bet ir fizinei vaikų sveikatai labai svarbūs yra sveiki dantys. Deja, kol kas labai džiaugtis vaikų dantų būkle negalime“, – sakė J. Zinkevičiūtė.

Anot Sveikatos apsaugos ministerijos odontologijos srities vyriausiosios respublikos specialistės prof. Alinos Pūrienės, reikėtų Lietuvoje plačiau taikyti Europos Sąjungos patirtį ir, kai reikia, protezuoti vaikų pieninius dantukus,  taip dedant pagrindą augti sveikiems nuolatiniams dantims. „Toks vaikų dantų gydymo metodas atsiperka. Uždėjus karūnėlę ant silpno, pažeisto pieninio dantuko ir išlaikius jį iki natūralaus iškritimo laiko, nebegresia žandikaulio susiaurėjimas, sąkandžio pokyčiai ir kitos problemos, kylančios dėl ne laiku pašalinto pieninio dantuko. Tokių defektų šalinimas, kai jau yra išaugę nuolatiniai dantys, valstybei kainuoja daug brangiau, nei pieninių dantukų protezavimas“, – sakė prof. A. Pūrienė.

Posėdyje sutarta patikslinti Dantų protezavimo paslaugų teikimo ir išlaidų kompensavimo iš Privalomo sveikatos draudimo fondo tvarkos aprašą, reglamentuoti indikacijas, kada turi būti taikytinas pieninių dantukų protezavimas. Darbo grupėje posėdyje taip pat analizuota, dėl ko kai kuriuose šalies miestuose susidaro net keliolikos metų eilės, nemokamai protezuojant senjorų dantis, nors odontologų kabinetų pakanka.

Dėl vyresniųjų kursų studentų odontologų teikiamų paslaugų pacientams apmokėjimo į Sveikatos apsaugos ministeriją kreipėsi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Medicinos akademijos Odontologijos fakulteto dekanas prof. Ričardas Kubilius ir Sveikatos apsaugos ministerijos odontologijos srities vyriausioji respublikos specialistė prof. Alina Pūrienė. Dekano laiške pažymima, kad studijų procesui užtikrinti panaudojami materialiniai resursai neatitinka išlaidų, reikalingų paslaugoms suteikti. Tuo tarpu daugelio ES ir JAV universitetų klinikų taikoma praktika, kuomet pacientas už studentų  suteiktas paslaugas apmoka pats iš dalies arba visiškai. Todėl  profesoriaus nuomone, būtų teisinga LSMUL Kauno klinikose leisti už studentų suteiktas paslaugas pacientams susimokėti iki 50 proc. kainos, nustatytos mokamų paslaugų kainyne.

Posėdyje konstatuota, kad atsižvelgiant į galiojančių Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatas, nėra teisinio pagrindo, leidžiančio įvesti mokestį už studentų suteiktas paslaugas pacientams. Tačiau nuspręsta, kad kartu su Švietimo ir mokslo ministerija reikėtų išanalizuoti šį klausimą ir nagrinėti, dėl kokių priežasčių odontologijos studijų procese naudojami materialiniai resursai neatitinka nustatyto studijų įkainio. Taip pat nuspręsta, kad universitetai, rengiantys būsimus gydytojus odontologus, turėtų tiksliai apskaičiuoti, kokia dalimi nustatyta studijų kaina nepadengia išlaidų, patiriamų būsimiesiems gydytojams odontologams mokantis odontologijos klinikinės praktikos.

Sveikatos apsaugos ministerija