Data: 2020.09.28 00:31
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Kaip mėgautis uogomis ir vaisiais, kad nepakenktume dantims?

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2020-07-14 11:33:14

Klausimas. Ar uogos ir vaisiai gali pakenkti mūsų dantims? Kaip jais mėgautis ir nepatirti nepatogumų?

Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

Atsako burnos higienistė Gitana Rėderienė

Vis dažniau vaisiai ir uogos vartojamos kaip sveikas užkandis. Ir tai turbūt yra vienas sveikiausių užkandžių, tačiau ne viskas, kas sveika mūsų organizmui, yra sveika ir dantims. Uogose ir vaisiuose yra natūralių cukrų bei rūgščių, todėl užkandžiaujant jais ar vartojant natūralių vaisių bei uogų sultis ir kokteilius negalima ignoruoti ir dantims kylančio pavojaus.

Vaisiuose esantys cukrūs bei rūgštys veikia mūsų dantų emalį, tačiau ne tiesiogiai, o keisdami mūsų seilių pH. Esant neutraliai seilių pH, mineralai iš seilių natūraliai tvirtina mūsų emalį, o kai seilių pH tampa rūgštinė, emalis pradeda tirpti, t. y. mineralai iš emalio keliauja į seiles. Kai emalis minkštėja, jis tampa mažiau atsparus dantų apnašose gyvenančioms bakterijoms ir taip pradeda vystytis dantų ėduonis.

Taip pat vaisių rūgštys gali būti viena iš dantų emalio erozijos priežasčių. Emalio erozija yra dantų emalio nusidėvėjimas, kuris yra negrįžtamas procesas. Dėl to gali vystytis dantų jautrumas, emalio įskilimai ar įtrūkimai. Kartais šią problemą galima išspręsti su jautrumą mažinančiomis dantų pastomis, šiuo metu efektyviausia dantų pasta su bioaktyviu stiklu, tačiau taip pat gali prireikti ir konservatyvių gydymo metodų, tokių kaip dantų plombavimas ar dantų šaknų gydymas.

Todėl norint saugiai mėgautis šviežiais vaisiais bei uogomis ir siekiant nepakenti dantims reikia atkreipti dėmesį į keletą dalykų:

  • Stengtis daryti bent trijų valandų pertraukas tarp užkandžiavimų.
  • Suvalgius vaisių ar uogų, praskalauti burną vandeniu, o nesant galimybės -pakramtyti becukrės, geriausia su ksilitoliu, kramtomosios gumos.
  • Užkandžiavimą uogomis ir vaisiais pabaigti sūrio gabalėliu, nes pieno produktuose esantis kalcis neutralizuoja seilių pH.
  • Geriant vaisų ar uogų kokteilį, naudoti šiaudelį bei stengtis, kad kokteilis kuo trumpiau užsibūtų burnoje.
  • Pirmenybę atiduoti uogoms bei vaisiams, bet ne jų kokteiliams, nes ypatingai kietų vaisių kramtymas yra naudingas mūsų dantims.

Taigi laikantis tam tikrų taisyklių galima saugiai mėgautis šviežių uogų ir vaisių skoniu, pakrauti organizmą iš jų gaunama energija, vitaminais, antioksidantais, ląsteliena ir nepakenti savo dantims.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.