Data: 2020.08.06 21:36
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Rasakila – kad smėlio ant akių nereikėtų pilt

Giedrė Bružienė, žolininkė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-05-04 12:02:51

Raskilėlė, pievos panelė, – toks augalėlis, rytais rasos lašus saujoje belaikantis. Pievose pasibraidę šiandien parneškit savo mamai rasakilų puokštelę – ir gražu mamai bus, ir naudinga.

Rasakila. © VLMEDICINA.LT (G. Privedienės) nuotr.

Ne veltui rasakila dar ir bobraukiu išvadinta, mat ji labiausiai tinka mamų ir kitų moteriškių ligoms sutvarkyti, taip sakant, užraukti – suvaldyti sunkią menopauzę, susilpnėjus raumenims užraukti šlapimo nelaikymą, pagelbėti esant skausmingoms ir gausioms mėnesinėms, pienligei. Jos reikėtų gerti ir sunkiai pastojančioms ar linkusioms į persileidimus moteriškoms. Rasakilų arbata jau senokai buvo vartojama prieš ir po gimdymų – sakoma, kad jei kai kurie daktarai būt apie rasakilas žinoję, kiek gimdyvių būt išsaugoję... Koks tadžikas prieš tūkstantį metų Viduramžiais turbūt jau apie tai žinojęs ir tuo būdu vyrus nuo našlystės saugojęs.

Lotyniškas pavadinimas iš arabiško alchymia padarytas, mat augalas kėlė paslaptis, ilgus bandymus tie arabai iš krištolinio lašo darė, gyvybės eliksyro jame ieškojo. Mat jau seniai pastebėta, kad rasakilos vanduo ilgiau skaidrus išlieka. Vieni iš kailio nėrėsi aukso gyslos ieškodami, o kiti sau paprastai manė, kad rasakila vandeniu blizgina tik tam, kad žlibus vabalus į savo smulkius žiedus prikviestų.

Žolė kėlė rasą – tai apie rasakilą šis posmas. Rasakilos lašu seniau jaunosios prieš bažnyčią prausdavosi, kad skaistesniais žandais būtų, kiti – skaudančias ir užverktas akis plovė, o vaikai sau gamtos kokteilį žaidė – smilgų šiaudeliais rasą siurbė ar susiplojus nosį sumaigytus rasakilos lapelius į nosies landas kišo, kad kraujas neblašėtų.

Jau žydi rasakila ten, kur sausiau ir saulė labiau užšviečia, tad reikėtų lapų su visais žiedeliais arbatai pasiskinti. O paūksmėje dygstantys švieži lapeliai ar ūgliai tinka į pavasarines salotas kaip kokie špinatai – štai anglai ir norvegai labai jas mėgsta, dar ir žiemai pasidžiovina kokiai bulvynei paskaninti.

Rasakilos arbata dar ir širdelę pastiprins, ramins skrandį, žarnyną, pagelbės esant epilepsijai, išsėtinei sklerozei, reumatui, padės ir nemigą įveikti.

Dar viena ypatinga šiais laikais ypač svarbi rasakilos savybė – mažina cholesterolį ir cukraus kiekį kraujyje, kraujagysles šveisdama. Antai vienas žmogus pasakojo, kad daktarai jau smėlį anam ant akių buvo pasiruošę pilt, tai reiškia liepė mirt, mat kraujagyslės anam buvo aklinai užakusios. Bet nusprendęs žmogus dar kojų į priekį netiesti, po velėna nelįsti, šioj žemėj dar pabūti ir ėmęs gert rasakilų arbatą. Kasdien, po truputį. Po metų juk atėjo stiprus žmogelis pas gydytojus savo švarutėlaitėmis gyslomis pasirodyt.

Giedrės Bružienės FB profilis