Data: 2020.07.09 22:01
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

PSO paskelbė naujas lytiniu keliu plintančių ligų gydymo gaires

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2016-09-07 00:02:56

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) skambina pavojaus varpais – antibiotikai tampa vis mažiau veiksmingi gydant gonorėją, didėja chlamidijų atsparumas vaistams ir ateina laikas, kai nebežinosim, kaip įveikti sifilį, – rašo upi.com.

© Algirdo Kubaičio asociatyvioji nuotr.

Prieš kelias dienas PSO paskelbė naujas lytiniu keliu plintančių infekcinių ligų gydymo gaires. Jose siūloma atsisakyti ištisos antibiotikų klasės gydant gonorėją bei rinktis efektyvesnius vaistus kovojant su sifiliu ir chlamidioze.

Per praėjusius metus JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras (The U.S. Centers for Disease Control and Prevention, CDC) keliskart perspėjo dėl didėjančio gonokokų (Neisseria gonorrheae) atsparumo antibiotikams, o liepos mėnesį pranešta apie per metus 4 kartus išaugusį šios bakterijos atsparumą įprastai taikytam gydymui azitromicinu.

Nors CDC rekomenduojamas gonorėjos gydymas kombinuota terapija azitromicinu ir ceftriaksonu išlieka veiksmingas, tačiau PSO atstovai pataria visada atsižvelgti į specifinį sukėlėjo jautrumą antibiotikams ir dėl sparčiai didėjančio bakterijų atsparumo rekomenduoja niekuomet neskirti kvinolonų klasės antibiotikų.

Per praėjusius metus taip pat išaugo sifilio ir chlamidiozės sukėlėjų atsparumas antibiotikams, tiesa, ne taip ryškiai, kaip gonokokų. Todėl naujose gairėse neatsirado didelių skirtumų.

Gydant chlamidiozę, kuri yra dažniausia lytiniu keliu plintanti infekcija pasaulyje ir dažnai nustatoma sergantiesiems ir gonorėja asmenims, PSO kaip pirmo pasirinkimo vaistus rekomenduoja azitromiciną ir doksicikliną.

„Chlamidiozė, gonorėja ir sifilis yra didžiulė visuomenės sveikatos problema visame pasaulyje, paveikianti milijonų žmonių gyvenimo kokybę, sukelianti rimtų sveikatos sutrikimų, o kartais – net mirtį. Taigi naujos PSO gairės ragina laiku pasirinkti tinkamus antibiotikus tinkamomis dozėmis, kad būtų sumažintas šių ligų plitimas, pagerėtų seksualinė ir reprodukcinė sveikata. O kad tai būtų pasiekta, nacionalinės sveikatos tarnybos turi stebėti šių infekcijų sukėlėjų atsparumo antibiotikams kitimus šalyje“, – pranešime spaudai sakė PSO reprodukcinės sveikatos tyrimų vadovas I.Askew.