Data: 2020.09.21 03:52
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Prostatitas: kas jį sukelia ir kaip jo išvengti?

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2019-02-05 20:38:59

Klausimas. Kas sukelia prostatos uždegimą? Kaip jo išvengti? Rokas, 35 m.

Dr. Mindaugas Danilevičius. © Algirdo Kubaičio nuotr.

Atsako gydytojas urologas dr. Mindaugas Danilevičius

Prostata – liauka, panaši į graikinį riešutą. Prasti reikalai, jeigu ten įsimeta infekcija. Prostatitas – tai pats dažniausias vyro lyties organų uždegimas. Jo sukėlėjas paprastai būna bakterinė infekcija, bet kai kuriais atvejais bakterijų pasėliuose nerandama.

Prostatitu gali susirgti ne tik jauni, bet ir garbaus amžiaus vyrai, jeigu nesisaugo ir sušąla. Tarkim, žvejodami ar medžiodami žiemą sėdi ant šaltų daiktų - suoliuko ar metalinės dėžės, kelmo, vasarą - guminėse valtyse ir pan.

Dažnai tenka gydyti ir sveikuolius. Po maudynių žiemą šaltoje jūroje nemažai ruonių apsilanko ligoninėje. Suserga, žinoma, ne visi išsimaudžiusieji, o tik tie, kurių imunitetas yra silpnesnis.

Prostatito rizikos veiksniai yra ne tik ilgas sėdėjimas ant šaltų daiktų, bet ir vidurių užkietėjimas, ilga priverstinė sėdima padėtis (tolimųjų reisų vairuotojams), nereguliarus lytinis gyvenimas, piktnaudžiavimas alkoholiu, aštrus maistas ir kt.

Uždegimą tenka gydyti labai ilgai ir sunkiai, dažnai antibiotikoterapija, žoliniais preparatais, analgetikais, bet prieš skiriant antibiotikus reikia nustatyti bakteriją – tai yra ligos sukėlėją, todėl tenka atlikti pasėlius.

Maudymasis šiltoje pirtyje pagirtinas, bet po to nevisai išsikaitinus šokti i ledinį vandenį nėra labai gerai, nes sukaitęs net nepajunti, kaip peršąli.

Sakoma, kad prostatos ligos persekioja vyrus visą gyvenimą. Deja, pacientai dažnai nesupranta, kad gydytis reikia ilgai ir kantriai. Kai tik šiek tiek palengvėja, jau ir numoja ranka, nesigydo.

Tuomet liga gali pereiti į lėtinę formą - lėtinį prostatitą. Kai prostatitas pereina į lėtinę formą, kankintis tenka pacientui visą gyvenimą. Tokiu atveju atsiranda potencijos problemų.

Sergant sunkia ūmaus prostatito forma, gali susilaikyti šlapimas, o blogai gydoma liga gali baigtis ir pūlinio prostatoje susiformavimu. Tada gelbsti tik operacija.

Liga labai klastinga, nes gali pasikartoti. Pacientas peršąla ir vėl liga pasikartoja.

Rekomendacijos:

• Nesėsti ant šaltų daiktų – geriau ant šilto paviršiaus.

• Kartą susirgus prostatitu vyras turi ypač saugotis: jei peršals ar sušals kojas, rankas, uždegimas gali vėl kartotis.

• Neužsigrūdinus nerekomenduojama maudytis šaltame vandenyje.

• Šaltuoju metų laiku vaikščioti šiltai apsirengus.

• Žiemą nesėsti ant šaltos mašinos sėdynės – pasidėti ant jos šiltą audeklą. Beje, jeigu automobilio sėdynės šildomos, po kurio laiko reikia kaitinimą išjungti.

• Negerti alkoholio, nevartoti aštraus maisto, nesėdėti ant suoliukų. Ypač kai šalta – nepajusite, kaip peršalsite.

Prostatos uždegimą gali sukelti ir nesaugių lytinių santykių metu plintančios bakterijos bei grybeliai. Todėl saugūs lytiniai santykiai pagirtini. Na, o ilgas susilaikymas taip pat nėra gerai.

Prostatito simptomus mažina pastovūs lytiniai santykiai, kurių metu gerėja prostatos drenažas ir mažėja infekcijos užsilaikymo galimybė.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.