Data: 2020.08.15 00:19
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Prastas miegas gali signalizuoti apie prasidedančias rimtas psichikos ligas

technologijos.lt | 2013-07-23 10:33:48

Šizofrenija ir bipolinis sutrikimas gali būti susiję su miego trūkumu, rodo naujas tyrimas. Oxfordo universiteto profesorius Russellas Fosteris teigia, jog tos pačios smegenų procesų grandys yra atsakingos ir už miego kontroliavimą, ir už protinę sveikatą. Tai reiškia, jei jūsų miegas bus sutrikdytas, tas pats nutiks ir jūsų psichikos būklei.

Miegas
Aušrinės Sinušaitės nuotr.

Iš šizofrenijos pacientų tyrimų yra žinoma, jog jų miegas yra labai nepastovus, daugiau nei pusei pacientų yra sutrikęs „biologinis laikrodis“.

Profesorius R. Fosteris teigia: „Sutrikęs budrumo–miego ciklas šizofrenijos pacientams nepriklauso nuo medikamentų ar socialinių veiksnių. Šiems pacientams rimtai sutrikęs biologinis laikrodis“.

Tyrėjai pelėse aptiko genetinę mutaciją, kuri joms sukelia į šizofreniją panašius simptomus ir sutrikdo biologinio laikrodžio veiklą. Pasak R. Fosterio, „šis genas susijęs su šizofrenija. Jam mutavus, pelėms visiškai išsiderina biologinis laikrodis – visai kaip pacientams su šizofrenija. Taigi mes turime konkretų įrodymą, jog tos pačios smegenų nervinės grandinės yra atsakingos už sveiką smegenų veiklą ir normalų miegą“.

Mūsų tyrimas atskleidė, jog laiku pastebėti miego sutrikimai gali padėti numatyti besivystančias psichikos ligas. Prastas miegas netgi gali būti viena iš šizofrenijos ar bipolinio sutrikimo priežasčių. Mes stebėjome jaunus žmones, kuriems gresia bipolinio sutrikimo pavojus. Jau dabar jiems pasireiškia nenormalūs miego ciklai. Psichikos ligas turintys pacientai socialiai atskirti būna iš dalies todėl, jog jie dienomis miegą, o naktimis budi. Jei mes tai pataisytume, galėtume pasiekti ilgalaikį ir teigiamą efektą“, – teigia R. Fosteris.

Tomas Asminavičius,

technologijos.lt