Data: 2020.08.07 04:35
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Pasaulinė geriamojo vandens trūkumo problema greitai gali būti išspręsta

vlmedicina.lt | 2015-05-05 00:01:02

Prisipažinkite, ar taupote vandenį? Ar pagalvojate, kad to, ko mes turime iki soties, didelėje dalyje pasaulio regionų trūksta?.. Juk nors 71 proc. Žemės padengta vandeniu, didžioji to vandens dalis yra per sūri ir netinkama gerti.

Vanduo
Algirdo Kubaičio nuotr.

Garsiojo Masačiusetso technologijų instituto (MIT, JAV) inžinieriai stojo gelbėti ištroškusio pasaulio ir ilgai bei nuobodžiai suko galvą, kaip saugiai, efektyviai ir nebrangiai neįmanomą gerti jūrų vandenį paversti geriamuoju. Tam, pasirodo, pavyko pažaboti saulės energiją. Druską pašalinti iš per sūraus vandens jau seniau buvo bandyta kraštuose, kenčiančiuose nuo sausrų ir kitų panašių nelaimių, tačiau egzistuojantys metodai buvo per daug brangūs ir atimantys daug laiko. Taigi problema nebuvo išspręsta.

Jungtinių Amerikos Valstijų tarptautinio vystymo agentūra paskelbė konkursą. Tikslas – surasti patį pigiausią, aplinkai draugišką ir patikimą metodą nudruskinti negeriamą vandenį ir padėti vandeniu aprūpinti besivystančias šalis. Tad vienas MIT profesorius kartu su savo studente doktorante užduoties ėmėsi iš peties ir išrado saulės energija varomą elektrodializės metodą.

Su saulės spindulių pagalba ne tik pašalinami druskų jonai, bet ir dezinfekuojamas vanduo – kas gali būti geriau?

Be to, pats metodas nebrangus. Kodėl? Iki šiol visiems atrastiems metodams daugiau mažiau reikėjo įvairių rūšių kuro. Čia visus procesus „užveda“ saulės energija įkraunamos baterijos, kas metodą padaro nebrangų ir ne tokį teršiantį aplinką.

Svarbu ir tai, kad visi iki šiol sukurti metodai, kurių tikslas - negeriamąjį vandenį padaryti geriamuoju, patys savo procesams sunaudodavo nemažą kiekį vandens. Tas nemažas kiekis siekdavo iki 40 proc. gautojo geriamojo vandens. O naujajam metodui užtenka tik 5 procentų.

Komanda laimėjo solidų piniginį prizą, jų metodas jau ištestuotas ir tikimasi, kad neilgai trukus jį bus galima pradėti taikyti visu pajėgumu.

Šaltinis:

 http://www.usaid.gov/news-information/press-releases/apr-22-2015-securing-water-food-grand-challenge-development-announces-winners


VLmedicina.lt