Data: 2020.09.30 19:22
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Pagalbinio apvaisinimo įstatymas: kada pagaliau bus priimtas?

2011-05-30 20:45:26

Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektas svarstomas jau daugiau nei dešimt metų, tačiau, atrodo, iki jo priėmimo dar toli.

Natalja Istomina. Asmeninio archyvo nuotr.

 Šių metų gegužės 11 dieną R Seimo Sveikatos reikalų komiteto uždarajame posėdyje buvo pritarta naujai pagalbinio apvaisinimo įstatymo projekto redakcijai. Į dirbtinio apvaisinimo įstatymą (siūlomo D. Mikutienės ir V. Gapšio) buvo įrašytos kelios pataisos: pirmiausia pavadinimas pakeistas iš „dirbtinio“ į „pagalbinį“, įtrauktas leidimas sukurti iki dešimt embrionų vienos procedūros metu bei galimybė šaldyti embrionus, o ne visus transplantuoti moteriai į gimdą (kaip buvo iki tol). Tiesa, lytinių ląstelių donorystė liko svajonė tų porų, kurios kenčia nuo aspermijos ir kiaušialąsčių vystymosi sutrikimų.

Vaisingumo asociacijos ir Klaipėdos nevaisingų šeimų bendrijų nariai džiaugiasi, kad pagaliau įstatymas gali būti priimtas ir numatytas (net!) gydymo išlaidų kompensavimo mechanizmas. Tačiau vaisingumo gydymo priešininkai randa daugybę kelių padaryti taip, kad šis projektas nebūtų priimtas. Įtraukta pastaba apie gydymo išlaidų kompensavimą sukėlė didelį pasipriešinimą. Tuo tarpu sumos, kurios būtų skiriamos nevaisingumui (kaip ir bet kokiai kitai ligai) gydyti, neviršytų jau skiriamų nevaisingumo padariniams pašalinti. Pvz., milžiniškos sumos mokamos iš PSDF ginekologinėms operacijoms nevaisingumui gydyti, o tas metodas ne visada tinkamas ir efektyvus.

Keletas faktų

Nevaisingumas – tai kompleksinė problema, kuri poroms sukelia ne tik sunkius psichologinius bei emocinius išgyvenimus, bet ir sudėtingas socialines problemas. Nevaisingumas yra liga, kurios TLK-10 kodas N97. Dėl neigiamo visuomenės požiūrio nevaisingos poros slepia šią problemą, bijodamos socialinės izoliacijos. Tokia situacija tik pablogina šeimos gydymo sėkmę, psichologinės problemos gali išprovokuoti kitas problemas, kurių sprendimas būna dar daugiau komplikuotas.

Nevaisingumas paliečia 10–15 proc. šeimų. Tai reiškia, kad 50–80 milijonų žmonių pasaulyje kenčia dėl nevaisingumo. Nevaisingumo paplitimas įvairiuose regionuose skirtingas. Kadangi Lietuvoje yra apie 1 mln. šeimų, efektyvus nevaisingumo gydymas gali turėti svarbią reikšmę ne tik patiems individams, bet ir visuomenės socialiniams bei demografiniams rodikliams. Neefektyvus gydymas blogina savijautą ir gyvenimo kokybę, mažina darbingumą, todėl reikalingos mokslo įrodymais grindžiamos šeimų nevaisingumo diagnostikos ir gydymo metodikos.

Natalja Istomina

Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto lektorė