Data: 2020.08.08 13:24
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Prasiplėtusi inkstų kolektorinė sistema. Ką tai reiškia?

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2020-06-02 07:31:55

Klausimas. Kas tai yra inkstų kolektorinė sistema, abiejuose inkstuose kažkiek prasiplėtusi? Prieš echoskopiją buvo išgerta apie 2,5-3 stiklinės vandens. Bendri kraujo, šlapimo, kreatinino tyrimai geri. Ar reikalinga gydymas bei konsultacija? Daiva, 51 m.

Gintarė Martynaitienė. VLMEDICINA.LT (Algirdo Kubaičio) nuotr.

Atsako Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytoja nefrologė Gintarė Martynaitienė

Inkstai – porinis šlapimo gaminimo ir šalinimo sistemos organas, atliekantis ir kitas svarbias funkcijas.

Žmogaus inkstai yra raudonai rudi, pupelės formos, išsidėstę pilvo ertmėje, abipus stuburo, tuoj po diafragma. Dešinysis yra truputį žemiau dėl kepenų padėties. Inksto ilgis 10-12 cm, plotis 5-6 cm, storis 3-4 cm. Masė – nuo 120 iki 200 g. Inkstas yra suplokštėjęs strėline kryptimi. Jo spalvą lemia žievė, kuri matoma per ploną inksto kapsulę. Organo spalva kinta pagal žievės kraujagyslių prisipildymą krauju.

Inkstus nuo sutrenkimo saugo iš visų pusių gaubiantis riebalinis audinys – inksto kapsulė. Jie yra pagrindiniai organai, atliekantys ekskreciją– iš kraujo pašalina medžiagų apykaitos produktus, reguliuoja organizmo skysčių sudėtį bei kiekį, šarmų bei rūgščių pusiausvyrą. Atlieka ekskrecinę, endokrininę ir reguliacinę funkcijas. Susidaręs šlapimas teka į taureles, geldeles, šlapimtakiu į šlapimo pūslę, o iš jos pro šlaplę pasišalina lauk. Nuo minėtųjų taurelių ir prasideda kolektorinė inkstų sistema.

Inksto pjūvis: 1 – piramidės, 2 - tarpskiltinė arterija, 3 – inksto arterija, 4 – inksto vena, 5 – inksto vartai, 6 – inksto geldelė, 7 – šlapimtakis, 8 – mažosios taurelės, 9 – inksto kapsulė, 10 – apatinis galas, 11 - viršutinis galas, 12 – tarpskiltinė vena, 13 – nefronas, 14 – inksto antis, 15 – didžiosios taurelės, 16 – inksto (piramidės) speneliai, 17 – inksto šulai. wikipedija.org iliustracija

Echoskopiškai nustatytos paryškėjusios inksto taurelės - tai vienas iš lėtinio pielonefrito požymių. Pielonefritas – tai vieno ar abiejų inkstų taurelių, geldelių ir intersticinio audinio uždegimas. Moterys juo serga 5 kartus dažniau nei vyrai. O jo priežastimi laikoma infekcija, kuri dažniausiai patenka į inkstą aukštyneigiu keliu, t.y. infekcija pirmiausiai patenka į šlaplę, o iš jos per šlapimo pūslę šlapimtakiais į inkstus. Rečiau infekcija į inkstą patenka su krauju iš infekcijos šaltinio vietos, tarkime, iš viršutinių kvėpavimo takų, skrandžio, žarnyno, lytinės sistemos ar kt. ir sukelia uždegiminį procesą.

Tuo tarpu geldelių ir šlapimtakio išsiplėtimą gali sąlygoti ligos, sutrikdančios šlapimo nutekėjimą, t. y. akmenligė, ginekologinės ir urologinės ligos, šlapimo pūslės ligos.

Kadangi klausėja nenurodo tikslaus geldelių išsiplėtimo milimetrais, apibūdina kaip nežymų, o kitais tyrimais patologijos nerasta, todėl indikacijų skubiai specialisto konsultacijai šiuo metu tikrai nėra.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.