Data: 2020.07.14 23:43
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Nuolat atsinaujina stuburo išvaržos. Ar galiu kreiptis dėl profesinės ligos nustatymo?

vlmedicina.lt | Šaltinis: vlmedicina | 2015-04-22 00:02:59

Klausimas. 2001 metais man nustatyta tarpslankstelinio disko išvarža (L5-S1), kuri tais pačiais metais ir operuota. Po operacijos gavau neįgalumą, o kadangi savijauta negerėjo, 2006 metais daryti tyrimai vėl parodė, kad operuotoje vietoje išvarža atsinaujinusi ir atsiradusi dar viena, kitame tarpe (L4/L5). Dėl nuolat blogos savijautos man buvo skirtas 50 proc. darbingumas iki tol, kol man sueis pensinis amžius.

2014 metais turėjau antrą L5-S1 išvaržos operaciją, nes būklė buvo jau visai bloga ir delsti nebuvo galima. Kitos išvaržos neoperavo. Deja, ir ši operacija buvo nesėkminga. Praėjus 10 mėn. po antrosios operacijos, MRT parodė vėl atsinaujinusią išvaržą, taip pat dar yra dvi išvaržos stuburo kaklo srityje. Taigi šiuo metu vėl turiu 4 išvaržas. Dėl nuolat kankinančių skausmų buvau gydoma ambulatoriškai ir stacionare, buvo skirtos skausmo blokados, kurios nebuvo efektyvios, išėjau reabilitacijos kursą, nuolat turiu vartoti stiprius vaistus nuo skausmo. Deja, dirbti negaliu, nes sunku stovėti, sunku sėdėti, nuolat lydi skausmas.

Ar galiu ir ar tikslinga kreiptis dėl profesinės ligos nustatymo, esant mano susirgimui? Prieš pirmąją operaciją dirbau pardavėja, tekdavo kelti ir nešti sunkias dėžes, po 12 val. išstovėti ant kojų. Tuo metu buvau jauna, turėjau apie 6-7 metus darbo stažo prekyboje. Skausmai prasidėjo dar dirbant tą darbą. Laima K.

 

Nugara
Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

 

Atsako LSMU ligoninės Kauno klinikų darbo medicinos gydytoja Teresė Genovaitė Bagdonienė 

Iš pateikto klausimo nelabai aišku, kada pradėjote sirgti - ar prieš sunkų darbą parduotuvėje, kur kilnojote sunkius krovinius, ar jau dirbdama, ar baigusi darbinę karjerą, jei taip - tai po kiek laiko.

2006 m. vasario 6 d. Lietuvoje patvirtintas profesinių ligų sąrašas, adaptuotas pagal 2003 metų rugsėjo 19 d. Europos Komisijos rekomendaciją 2003/670 Europos Bendrijos dėl profesinių ligų sąrašo.

Pagal etiologiją šiame sąraše yra nurodytos 5 ligų grupės:

1. Cheminių medžiagų sukeltos ligos.

2. Odos ligos, kurias sukelia cheminės medžiagos ar veiksniai, neįtraukti į kitus punktus.

3. Ligos, kurias sukelia įkvepiamos medžiagos ir veiksniai, neįtraukti į kitus punktus.

4. Infekcinės ir parazitinės ligos.

5. Ligos, sukeltos fizikinių ir ergonominių veiksnių.

Į paskutiniąją grupę Lietuvoje yra įtrauktos ir stuburo diskinės ligos, sukeltos sunkių krovinių kėlimo ir pernešimo, kurioms Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu yra nurodomi bendri profesinių ligų kriterijai, numatomas ligos latentinis periodas( t.y. ligos pasireiškimo laikotarpis)  iš viso dveji metai, baigus dirbti.

Taigi Jums reikėtų pasikonsultuoti su darbo medicinos gydytoju (šios srities specialistai dirba Kauno klinikose, taip pat Vilniuje, Klaipėdoje). Atvykstant reikia turėti iš šeimos gydytojo siuntimą. Tik darbo medicinos gydytojas, turintis šios srities licenciją, turi teisę nustatyti profesinę ligą.

Laukiame Jūsų!


VLmedicina.lt

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.