Data: 2020.07.10 13:00
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

"Neregėta Lietuva“ – PSO duomenys šokiravo Valstybinę sveikatos reikalų komisiją

vlmedicina.lt | 2013-10-31 10:26:39

Į posėdį susirinkusiai prie LR Vyriausybės sudarytai Valstybinei sveikatos reikalų komisijai sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis pristatė šių metų Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuro ataskaitą „Socialiniai veiksniai, lemiantys sveikatos netolygumus Europos regione“. Vyriausybės, įvairių ministerijų, valdžios ir savivaldos institucijų bei organizacijų atstovai vieningai nutarė imtis iniciatyvos, skelbti nacionalinę diskusiją ir kartu ieškoti būdų, kaip išgelbėti mūsų šalies, nepalankiai išsiskiriančios Europos valstybių kontekste, ateitį.

Alkoholikas
Lietuva pirmauja pagal savižudybes, alkoholio vartojimą ir su tuo susijusių mirčių, chroniškų kepenų ligų, mirčių dėl nuskendimų, transporto įvykių skaičiumi. Algirdo Kubaičio nuotr.

„Ši visą Europos portretą atspindinti PSO studija, pristatyta Europos regiono biuro posėdyje, mane sukrėtė, – prisipažino sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis. – Jaučiausi blogai. Man, kaip piliečiui, kaip sveikatos politikui, kaip disidentui, gėda už savo šalį. „Neregėta Lietuva“ – tai vieni žemiausių Europoje moterų ir vyrų sveiko gyvenimo metų ir tikėtinos gyvenimo trukmės rodikliai, didžiausias santykis tarp pradinį ir pagrindinį išsilavinimą turinčių žmonių, pasižyminčių bloga sveikata. Tai – vienas didžiausių jaunų vyrų nedarbo lygis. Esame absoliutūs lyderiai pagal migraciją tarp ES valstybių. „Pirmaujame“ pagal savižudybes, alkoholio vartojimą ir su tuo susijusių mirčių, chroniškų kepenų ligų, mirčių dėl nuskendimų, transporto įvykių skaičiumi. Neramina sergamumas tuberkulioze. Didėja traumų kaina Lietuvai. Neauga gimstamumas. Didėja migracija. Sąrašą galėčiau tęsti. Tačiau geriau pacituosiu genialius Justino Marcinkevičiau žodžius: „Ašara Dievo aky, Lietuva, ką tu veiki? Nieko tavęs neprašau. Tik nenutildoma šauk. Volunge šauk ąžuole. Akmeniu kelio gale“. Taigi koks mūsų pasirinkimas? Ar dirbsime bendrai, išsaugodami gyvybes, įtvirtindami „sveikatos visose politikose“ principą, gražindami pasididžiavimo savo šalimi jausmą? Ar ramiai stebėsime visišką fizinį ir dvasinį tautos išnykimą?“.

Valstybinės sveikatos reikalų komisijos nariai pritarė sveikatos apsaugos ministro siūlymui PSO ataskaitą pristatyti LR Vyriausybei, Seimui, žiniasklaidai, visuomenei. Akivaizdu, kad įvairių ūkio sektorių plėtra dažnai nėra suderinta su sveikos aplinkos išsaugojimo reikalavimais, o priimami sprendimai uždeda papildomą naštą sveikatos sektoriui. Juk visuomeninės sveikata ir gerovė – tai kultūra ir švietimas, transportas ir aplinkos sauga, krašto apsauga ir vidaus reikalai, užsienio politikai ir tarptautinis bendradarbiavimas, socialinė apsauga ir teisingumas, ūkio, energetikos ir pramonės sektorius, pilietinė visuomenė. Ir pagrindiniai jos išsaugojimo principai: solidarumas, bendradarbiavimas, integravimas.

Tarp PSO ataskaitoje minimų svarbiausių prioritetų visoms Europos šalims – tinkama gyvenimo pradžia kiekvienam vaikui, neigiamų pasekmių, sukeltų ekonominės krizės, sumažinimas ir pašalinimas, socialinis visuomenės susitelkimas ir visuotinė atsakomybė, dėmesys visiems gyvenimo etapams, - skelbiama Sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje www.sam.lt.