Data: 2020.09.23 21:58
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

2014-ieji – jubiliejiniai metai Lietuvos kardiochirurgijoje

Džiuljeta Kulvietienė | 2014-12-18 12:36:38

Šiemet sukako 50 metų, kai 1964 m. lapkričio 28 d. pirmą kartą Kaune akademikas Jurgis Brėdikis, padedant kardiochirurgams iš Maskvos, atliko širdies pertvaros įgimtų defektų korekciją, panaudodamas dirbtinės kraujo apytakos aparatą.

Operacija
Kauno klinikų archyvo nuotr.

Ši neeilinė data širdies chirurgijos raidai Kaune ir visos Lietuvos medicinai buvo prisiminta bei paminėta būtent lapkričio 28 d. vykusiame 16-ajame Lietuvos krūtinės ir širdies chirurgų draugijos suvažiavime. Akademikas J. Brėdikis suvažiavime skaitė pranešimą „Žvilgsnis į širdies chirurgijos retrospektyvą ir ateitį“. Akademikas priminė pirmąsias Lietuvoje atliktas širdies operacijas.

Pirmąsias uždarąsias širdies operacijas (atvirojo Botalo latako uždarymą ir sukalkėjusio perikardo pašalinimą) 1952 m. ir 1953 m. atliko Kauno medicinos instituto docentas Jonas Jocius.

„Doc. J. Jocius gali būti laikomas širdies chirurgijos pradininku Lietuvoje“, – sakė akademikas J. Brėdikis.

1958 m. Kaune atlikta pirmoji dviavarčio vožtuvo komisūrotomija.

„Šiandien, praėjus 50 metų, Kauno širdies chirurgai per metus atlieka daugiau nei tūkstantį širdies ir aortos operacijų, naudodami dirbtinę kraujo apytaką, ir taip pirmauja tarp trijų Lietuvos širdies chirurgijos centrų“, – kolegomis džiaugiasi akademikas J. Brėdikis.