Data: 2020.08.05 05:20
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Naujoji ligonių lankymo tvarka: „ginčai nebeteks prasmės“?

Ilona Petrovė | 2014-02-20 00:01:14

Ne kiekvienam, kuriam reikalinga mediko paslauga namuose, pavyksta ją gauti. Patvirtinta bendra šeimos medicinos paslaugų teikimo namuose tvarka turėtų išspręsti šią problemą. Pagal sveikatos apsaugos ministro Vytenio Andriukaičio įsakymu nustatytą tvarką, naujai prie pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų prisirašę pacientai medicinos paslaugas namuose gaus nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos. Be to, ligoniai galės išsikviesti medikus iš šalia namų esančios sveikatos priežiūros įstaigos, net jei ten jie ir neregistruoti. Ar pateisins naujoji tvarka medikų ir pacientų lūkesčius?

Medikas eina
Nuo gegužės 1 dienos ligoniai namuose bus lankomi pagal bendrą sveikatos apsaugos ministro patvirtintą tvarką. Algirdo Kubaičio nuotr.

Visiems – vienodas sąlygas

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Nora Ribokienė portalui VLMEDICINA.LT paaiškino, kad iki šiol sveikatos priežiūros įstaigos pačios nustatydavo ligonių lankymo namuose tvarką. Dažniausiai pagal iškvietimus važiuodavo šeimos, vidaus ir vaikų ligų gydytojai kintamu grafiku.

Ministerija, išanalizavusi šią situaciją, nustatė, jog vienos įstaigos visai neteikė tokių paslaugų, kitos - gana daug, ir pacientai gaudavo labai nevienodas paslaugas. Dėl to kildavo nepasitenkinimo ir nesusipratimų. Todėl ir nuspręsta suvienodinti šių paslaugų teikimą.

Pasak patarėjos, „naujoji tvarka leis lankyti visus pacientus ir vienodomis sąlygomis. Nustatytos aiškios pozicijos, kam, kada ir kaip turi būti suteikta paslauga. Visi ginčai dėl paslaugų kokybės ir teikimo ar neteikimo nebeteks prasmės“.

Naudingesnė pagalba – poliklinikoje

Nenorėjusi viešai prisistatyti Vilniaus centro poliklinikos gydytoja portalui pasakojo, kad pacientą, kuris kviečiasi gydytoją į namus, pirmiausia ragina atvykti į polikliniką, nes tik čia gali suteikti visavertę pagalbą, atlikti visus reikalingus tyrimus (tarkime, kraujo, šlapimo ir pan.), peršviesti rentgeno aparatu ir t. t.

„Tik dėl to. Juk mes vis tiek budime, važiuojame, tačiau norisi, kad ta pagalba būtų naudinga“, - kalbėjo medikė.

Beje, kai prisirašėte prie gydymo įstaigos, ar skaitėte sutartį? Pasirodo, tie, kurie gyveno toliau nuo savo poliklinikos, pasirašydavo, jog atsisako gydytojo iškvietimo į namus paslaugų ir patys savarankiškai atvyks konsultacijų.

Nora Ribokienė
Naujoji tvarka leis lankyti visus pacientus ir vienodomis sąlygomis, - teigia Nora Ribokienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Kas keisis?

Atrodo, kad naujoji ligonių lankymo namuose tvarka, kuri įsigalios šių metų gegužės 1 dieną, turėtų būti patogi pacientams. Pirmiausia ligonis galės išsikviesti ne tos, kurioje prisiregistravęs, o šalia gyvenamosios vietos esančios poliklinikos gydytoją. Vėliau abi įstaigos tarpusavyje atsiskaitys.

Antras svarbus dalykas – kiekviena sveikatos priežiūros įstaiga, pasirašydama su naujais pacientais sutartis, įsipareigos suteikti medicininę pagalbą namuose, neatžvelgiant į gyvenamąją vietą (pvz., pacientas gyvena Elektrėnuose, o lankosi Vilniaus poliklinikoje). Kitaip sakant, neliks sutartyse punkto, kad atokiau nuo gydymo įstaigos gyvenantis pacientas atsisako iškvietimo į namus paslaugų.

Sveikatos apsaugos ministro patarėja N. Ribokienė pažymi, kad tiksliai nustatyta, kas ir kokiais atvejais gali tikėtis gydytojo vizito. Ligonius namuose lankys šeimos, vaikų ir vidaus ligų gydytojai bei chirurgai. Paslaugos bus teikiamos naujagimiams, sergantiems iki vienerių metų arba sunkų neįgalumą turintiems vaikams, asmenims, kuriems nustatytas iki 25 proc. darbingumo lygis arba specialus nuolatinės slaugos poreikis. Be to, gydytoją išsikviesti bus galima ūmiai sutrikus judėjimo funkcijai, karščiavimo metu atsiradus naujiems odos bėrimams, esant aukštesnei nei 38,5 C temperatūrai ir kurios neveikia ją mažinantys vaistai.

Laukė naujos tvarkos

Daugelis sveikatos priežiūros įstaigų palankiai žiūri į naują pacientų lankymo namuose tvarką. VšĮ Klaipėdos sveikatos priežiūros centro  (toliau – Klaipėdos SPC) vyriausiojo gydytojo pavaduotoja šeimos medicinai Angelė Razgienė pasakoja, kad dėl naujos medicinos paslaugų teikimo namuose tvarkos jų įstaigos darbe mažai kas keisis, nes dar 2009 m. buvo patvirtinti vidaus standartai ir nustatyti algoritmai, kuriais vadovaudamiesi vykdavo pas ligonius į namus.

„Netgi priešingai – mes jau senokai laukėme tokios tvarkos įteisinimo. Aišku, tai neparanku tiems, kurie iki šiol dirbo kitaip. Tačiau tiek pacientams, tiek gydytojams bus sudarytos vienodos sąlygos, bus mažiau nesusipratimų“, - naująja tvarka džiaugiasi A. Razgienė.

Ruošia atsiskaitymo tvarką

Tačiau, pasak gydytojos A. Razgienės, truputį neramu dėl atokiau nuo Klaipėdos SPC (pvz., Kintų, Kretingos ir pan.) gyvenančių pacientų – kaip jiems reikės suteikti pagalbą? Kaip įstaigos atsiskaitys tarpusavyje, kai bus aptarnauti ne savi pacientai?

„Žinoma, pacientai galės kreiptis į arčiau jų namų esančius medikus. Tačiau kol kas mums neaiški atsiskaitymo tvarka tarp įstaigų“, - sakė A. Razgienė.

N. Ribokienė teigia, kad Valstybinės ligonių kasos jau ruošia bendrą tarpusavio atsiskaitymų už ligonių lankymą namuose tvarką, tad iki gegužės 1 dienos visi neaiškumai bus išsklaidyti.

Angelė Razgienė
Angelė Razgienė pažymi, jog dar nėra iki galo aiški atsiskaitymo tarp įstaigų tvarka. Algirdo Kubaičio nuotr.

Gali kilti finansinių problemų

Biržų rajono savivaldybės poliklinikos direktorius Leonidas Sologubovas sako, kad jis neįžvelgia esminių medikų darbo pasikeitimų. Tačiau nerimą jam kelia tai, kad įgyvendinant naująjį ministro įsakymą  gali kilti finansinių problemų.

„Trūksta automobilių, vairuotojų, nėra lėšų kurui. O ir pačių gydytojų trūksta, jų darbo krūvis ir taip didelis, nesibaigia eilės prie kabinetų. Taigi kol kas naujosios ligonių lankymo namuose tvarkos įsigaliojimo laukiame su nerimu“.

Ministro patarėja į klausimą, ar poliklinikoms nekils finansinių problemų ir žmogiškųjų išteklių trūkumo, atsakė, jog jokių naujų prievolių gydytojams nėra. Be to, ir anksčiau buvo numatytos išlaidos už šeimos gydytojų lankymąsi namuose.

„Tik kai kurios sveikatos priežiūros įstaigos „pasilengvino“ gyvenimą ir priėmė palankesnę darbo organizavimo tvarką. Naujoji tik suvienodins paslaugų tiekimą ir išspręs pacientų bei gydytojų nesutarimus“, - sakė N. Ribokienė.

Manipuliacijų nekils

Paklausta, ar naujoji tvarka nepadidins „netikrų ligonių“, kurie nesant būtinybės kviečiasi gydytoją į namus, skaičiaus, ministro patarėja N. Ribokienė teigė, kad analizė buvo itin kruopšti, „ministerija konsultavosi su daugeliu specialistų ir stengėsi numatyti visas galimas problemas. Todėl naujoji tvarka išdėstyta aiškiai ir konkrečiai, kad nekiltų jokių manipuliacijų“.

O Klaipėdos SPC vyriausiojo gydytojo pavaduotoja A. Razgienė tikina, jog jų įstaigoje kasmet nereikalingų iškvietimų tik mažėja, dabar jų pasitaiko itin retai.

„Galima sakyti, kad išauklėjome savo pacientus. Ne paslaptis, jog pasitaikydavo tokių, kurie norėdami gauti receptą, siekdavo išvengti vizito pas gydytoją. Dabar dėl to mūsų jau niekas nesikviečia“, - sakė ji.

Pacientai nusiteikę skeptiškai

Neoficiali portalo atlikta dešimties žmonių apklausa parodė, jog naujoji tvarka vertinama gana skeptiškai – esą kyla daugiau klausimų, nei yra atsakymų.

Daugelis vis dėlto abejoja, ar naujoji tvarka ką nors pakeis: juk ir taip retai kada žmonės kviečia gydytojus į namus. Tvarkai prigyti gali sutrukdyti biurokratizmas ir gydytojų trūkumas. Be to, galima netvarka ir nesusipratimai.

VLmedicina