Data: 2020.07.10 00:24
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Naujasis antikoaguliantas geresnis už senąjį

vlmedicina.lt | 2013-05-13 00:03:12

Vienas dažniausiai vartojamų kraujo krešėjimą slopinančių vaistų varfarinas greta efektyvaus poveikio turi daug nepageidaujamų reakcijų. Pagrindinis šio vaisto trūkumas yra siauras dozavimo intervalas ir būtinybė reguliariai kontroliuoti kraujo krešėjimo rodiklius.

Arūnas Maksvytis
Dr. Arūnas Maksvytis. Algirdo Kubaičio nuootr.

Neseniai pasirodę naujieji antikoaguliantai tyrimuose parodė esantys ne mažiau efektyvesni už varfariną. Dabigatranas, apiksabanas ir rivaroksabanas sukėlė mažiau nepageidaujamų poveikių ir kraujavimo epizodų. Taip pat tyrimuose stebėta mažiau galvos smegenų insulto atvejų.

Neseniai paskelbti studijos ARISTOTLE duomenys rodo, kad apiksabanas efektyvesnis už varfariną netgi tuo atveju, kai kraujo krešėjimo rodikliai ir varfarino dozė labai gerai kontroliuojama. Tyrime dalyvavo daugiau nei 18 tūkst. pacientų. Ligoniai sirgo prieširdžių virpėjimu ir buvo gydomi varfarinu arba apiksabanu mažiausiai vienerius metus. Pasirodė, kad apiksabanu gydytiems ligoniams rečiau pasireiškė kraujavimo komplikacijos, o galvos smegenų insulto rizika buvo mažesnė.

Gydytojas kardiologas dr. Arūnas Maksvytis „Vakarų Lietuvos mediciną“ informavo, jog apiksabanas Lietuvoje dar nėra prieinamas, todėl diskusijos apie jo skyrimą būtų per ankstyvos. Rivaroksabanas (labai panašus vaistas su panašiomis skyrimo indikacijomis) prieinamas, tačiau šių vaistų mėnesio dozė kainuoja per 300 Lt, todėl retas pacientas gali sau tai leisti, nes  prieširdžių virpėjimas dažniausiai nustatomas vyresnio amžiaus pacientams, be to, vaistus vartoti reikia ilgą laiką.

„Esant dabartinei vaistų kompensavimo politikai galiu prognozuoti, kad šių vaistų bent dalinė kompensacija gali atsirasti tik tuo atveju, jei ženkliai sumažėtų jų kaina. Taigi  kol kas, matyt, teks verstis senu geru, nors ir nepatogiu, varfarinu”, - sakė dr. A. Maksvytis.

vlmedicina.lt

Šaltinis

 Circulation 2013 May 02