Data: 2020.08.12 21:17
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Naujas preparatas efektyviai gydo odos vėžį, bet Lietuvoje jo dar nėra

2011-10-09 21:25:29

Amerikos kasmetiniame onkologų kongrese (ASCO, 2011 m. birželio 3-7 d., Čikaga) pristatyti įspūdingi naujo tyrimo duomenys, galintys pakeisti melanoma (odos vėžiu) sergančių pacientų gydymo taktiką.

Devyniskart efektyvesnis

Tyrime analizuotas naujas vaistas vemurafenibas, slopinantis melanomos ląstelėse esančio mutavusio baltymo BRAF aktyvumą. Šio baltymo mutacija nustatoma daugiau nei pusei melanoma sergančių pacientų. BRAF proteinas yra labai svarbus signalą į ląstelę perduodantis baltymas. Normalus baltymas būtinas ląstelei augti ir daugintis, tačiau esant šio baltymo mutacijai dėl sutrikusio signalo perdavimo ląstelės ima nekontroliuojamai daugintis ir išsivysto piktybinis navikas.

Pranas Šniuolis. Algirdo Kubaičio nuotr.

Tyrime dalyvavo 675 pacientai, sergantys pažengusia arba metastazavusia melanoma. Viena jų grupė buvo gydoma tiriamuoju preparatu vemurafenibu, kita grupė gavo šiuo metu standartinį rekomenduojamą gydymą dakarbazinu. Į tyrimą įtraukti tik pacientai, kuriems buvo nustatyta BRAF mutacija navike.

   Vemurafenibas sumažino melanoma sergančių pacientų mirties riziką 63 proc., o ligos progresavimo riziką net 74 proc., lyginant su chemoterapinio gydymo efektyvumu.  Vemurafenibo grupėje liga net 48,4 proc. buvo sėkmingiau gydoma, tai yra 9 kartus efektyviau nei taikant chemoterapiją (5,5 proc.). Praėjus 6 mėnesiams nuo gydymo pradžios, iš verumafenibo grupės gyveno 84 proc. pacientų, o chemoterapinį gydymą gaunančių grupėje – 64 proc. Esant tokiam reikšmingam skirtumui studija buvo nutraukta anksčiau laiko.

Dažniausi iš vemurafenibo sukeliamų nepageidaujamų poveikių - odos bėrimas, sąnarių skausmai, nuovargis ir padidėjęs odos jautrumas saulės šviesai.

Prieinamas ne kiekvienam

„Tai biologinis vaistas ir labai brangus, - vemurafenibą apibūdino Klaipėdos universitetinės ligoninės chirurgas onkologas Pranas Šniuolis. – Lietuvoje jis dar ir nevartojamas, nes dar apskritai neregistruotas. Tačiau ir būtų prieinamas ne visiems. Net nežinau, kokia jo kaina, bet visi biologiniai vaistai labai brangūs. Tačiau gydymas vemurafenibu priklausytų nuo valstybės politikos. Juk vaistai ir nuo krūties vėžio iš pradžių buvo neprieinami kiekvienam, bet paskui tapo kompensuojami“.

Kita vertus, P. Šniuolio tvirtinimu, net ir tokie biologiniai vaistai paciento gyvenimą pailgina nebent kelis ar keliolika mėnesių.

Kaip biologinis vaistas veikia ligą? „Tai labai sudėtingas mechanizmas, jis užblokuoja vėžio ląstelę, nebeleidžia navikui gauti deguonies, ir jis žūva“, - aiškino pašnekovas. Beje, gydytojas šiomis dienomis vyksta į San Franciską ir su Amerikos chirurgų kolegijos nariais sakė kalbėsiąs ir apie šį naująjį medikamentą.

Melanomos atvejų dažnėja

Pasak onkologo, melanoma – sudėtingiausia vėžio forma, nors apskritai piktybiniai odos navikai, jei anksti pastebimi, išpjaunami ir nebeplinta – pakanka tik stebėti. „Tačiau melanoma – žiaurus vėžys, - kalbėjo chirurgas. - Jam esant metastazės anksti išplinta į vidaus organus. Ši vėžio forma praktiškai nėra jautri chemoterapijai. Gali būti, kad tik vienas šis biologinis vaistas ir gali padėti su ja kovoti“.

Be to, melanomos atvejų, P. Šniuolio teigimu, Lietuvoje kasmet vis daugėja. Gydytojui tikslios priežastys nežinomos, bet, jo nuomone, tam įtakos turi besikeičiantys mūsų tautiečių atostogų įpročiai: „Mes, lietuviai, esame pratę prie ramaus gyvenimo, žiemą nepatiriame jokios saulės kaitros, o dabar šaltuoju metų laiku žmonės keliauja į Egiptą, Turkiją, kitus saulėtus kraštus, o mūsų oda prie to nepratusi. Tai irgi gali būti viena iš dažnėjančių šios ligos priežasčių“.

Chirurgas atkreipė dėmesį, kad susirūpinti ir kreiptis į gydytojus reikia pastebėjus bet kokius odos pakitimus – pigmentaciją, auglius, ypač jei giminėje yra sergančių ar buvo sirgusių melanoma.

 vlmedicina.lt

Šaltinis

 Chapman PB et all. Improved survival with vemurafenib in melanoma with BRAF V600E mutation. N Engl J Med 2011. 10.1056/NEJMoa1103782, 5, 2011