Data: 2020.08.07 07:29
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Natūralios vaistinės medžiagos gali tapti ir nuodais

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2017-04-07 00:02:56

Egzistuoja klaidingas įsitikinimas, kad natūralios ar alternatyviosios medicinos šalininkų rekomenduojamos gydymo priemonės yra saugesnės nei tradiciniai vaistai ir procedūros, – rašo time.com.

© Graphicstock.com

Ciberžolė

Juk visai neseniai viena moteris mirė nuo ciberžolės tirpalo infuzijos, pasireiškus šalutiniam poveikiui dėl gautos per didelės dozės. Tai yra akivaizdus įrodymas, jog natūralios vaistinės medžiagos taip pat gali būti pavojingos.

„Ciberžolė pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, todėl yra rekomendacijų ją vartoti (per burną). Iki šiol nė karto negirdėjau apie jos tirpalo leidimą į veną. Apskritai nevalia leisti į veną jokių medžiagų, jeigu jų nepaskyrė jūsų gydytojas. Kai kurie preparatai gali būti tiek vaistais, tiek nuodais, nelygu kokia jų dozė ir vartojimo būdas, tad „eksperimentuojant“ labai lengva pakenkti savo sveikatai“, – komentavo gydytojas Malcolm Taw iš Kalifornijos universiteto.

Aktyvintoji anglis

Vienas iš dažnai savarankiškai vartojamų, lengvai prieinamų ir įperkamų preparatų – aktyvintoji anglis. Ji virškinimo trakte gali prisijungti kenksmingas ar netinkamas medžiagas ir taip apsaugoti nuo jų absorbcijos žarnyne. Vis dėlto ji pati gali sukelti skrandžio sutrikimus, aktyvintos anglies negalima vartoti, jei žmogui įtariamas virškinimo trakto nepraeinamumas, diagnozuotas opinis kolitas. Be to, šis preparatas gali susilpninti kitų vaistų poveikį, pavyzdžiui, geriamųjų kontraceptikų.

Mėlynoji kurpelė

Kalifornijoje buvo atvejis, kuomet žmogus mirė išgėręs kurpelių (lot. Aconitum) arbatos iš Kinijos. Mėlynoji kurpėlė yra dekoratyvus augalas, žydintis labai gražiais mėlynais žiedais. Lietuvoje savaime neauga, tačiau seniau buvo auginamos darželiuose.

Kurpelės yra labai nuodingas augalas – apsinuodyti jomis galima net skinant augalą plikomis rankomis. Toksinis poveikis iš pradžių gali pasireikšti pykinimu, krūtinės skausmu, ritmo sutrikimais, galūnių silpnumu ar paralyžiumi.

Senovės kinai kurpelės sultimis netgi tepdavo strėlių antgalius. Nuodingos yra visos augalo dalys, vis dėlto jos preparatai kartais išoriškai naudojami neuralgijoms gydyti. Kaip bebūtų, gydytojas M. Taw rekomenduoja kurpelių iš viso vengti.

Vandenilio peroksidas

Pasitaiko keisčiausių istorijų: JAV buvo nuskambėjęs įvykis, kuomet 300 žmonių apsinuodijo ir penki jų mirė pavartoję vandenilio peroksido, tikėdamiesi, kad jis padės pagerinti sveikatą, nors jokių mokslinių duomenų apie tokį teigiamą medžiagos poveikį niekuomet neskelbta.

Taigi vienas vaistas, labai padėjęs kaimynės draugei, gali labai pakenkti kitam žmogui, nors ir sergančiam tokia pat liga. Savigyda gali turėti itin skaudžias pasekmes, todėl iškilus bet kokioms sveikatos problemoms pirmiausia būtina apsilankyti pas gydytoją.