Data: 2020.09.28 21:53
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Mokslininkų ir medikų konferencija: ar panaudosime virkštelės kraują?

2011-02-11 23:22:12

Nuo 1988 metų pasaulyje vietoj kaulų čiulpų transplantacijos kraujo ligų gydymui pradėtos naudoti kamieninės ląstelės, išskirtos iš virkštelės kraujo.

1997 metais Europoje atsidarė pirmasis Kamieninių ląstelių bankas, kuris šias ląsteles pradėjo saugoti šeimoms. Jo pavyzdžiu pasekė daugelis Europos valstybių, įskaitant ir Lietuvą.

Lietuvoje toks bankas įsikūrė 2006 metais Vilniuje. Virkštelės kraujo surinkimas yra neskausminga ir saugi procedūra, kuri atliekama tik gimus kūdikiui. Iš virkštelės venos surenkama iki 150 ml kraujo, kuris turi vidutiniškai apie 800-600 milijonų kamieninių ląstelių. Šios ląstelės šiandien naudojamos ne tik kraujodaros sistemai atkurti gydant kraujo vėžį ar kitas kraujo ligas, bet ir gydant diabetą, išsėtinę sklerozę, miokardo infarktą, cerebrinį paralyžių, taisant kaulų ir kremzlių defektus.

Šiuo metu Lietuvos Kamieninių ląstelių banke saugoma apie 600 mėginių. Virkštelės kraujo surinkimas atliekamas ne tik  Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Alytaus gimdymo įstaigose, bet jau ne pirmus metus ir Klaipėdoje. Deja, procedūra palyginti nauja mūsų šalyje, todėl ne visose gimdyklose šią procedūra gali atlikti gimdyme dalyvaujantis personalas. Tėveliai iš Plungės, Telšių, Tauragės, Pagėgių, Šilalės, Šilutės, Skuodo, Mažeikių,  norintys išsaugoti savo kūdikio virkštelės kraują, turi ieškoti specialiai šiam darbui apmokytų specialistų iš Kamieninių ląstelių banko arba gimdyti virkštelės kraujo surinkimą atliekančiose įstaigose.

Vasario 10 d. vyko Klaipėdos krašto  gydytojų akušerių- ginekologų, akušerių teoriniai ir praktiniai mokymai, kurių metu medikai išsamiai buvo supažindinti su virkštelės kraujo surinkimo procedūra. Aktyvus dalyvavimas parodė nepaprastą krašto medikų susidomėjimą bei temos aktualumą, todėl konferenciją teko organizuoti net keliose salėse.

Apmokymus parengė Respublikinė akušerių sąjunga kartu su Lietuvos mokslininkais, kurie ilgą laiką dirba kamieninių ląstelių srityje. Vilniuje ir Kaune dirbantys mokslininkai dalinosi šių dienų pasiekimais ląstelių terapijoje, suteikė Klaipėdos krašto medikams žinių apie kamienines ląsteles, jų skirtumus, panaudojimo galimybes, pritaikymą Lietuvoje ir kitus ypatumus.