Data: 2020.08.06 22:49
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Lietuvoje daugėja įvežtinių Dengė karštligės atvejų

vlmedicina.lt | 2015-04-01 12:49:35

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, paskutinę šių metų kovo savaitę Lietuvoje užregistruoti 3 įvežtiniai Denge karštligės atvejai. Du vienos šeimos nariai, kaip įtariama, galėjo užsikrėsti Indonezijoje, trečias asmuo – Malaizijoje. Lietuvoje per paskutinius 20 metų (1994-2014) buvo užregistruoti 7 Denge karštligės atvejai, 3 iš jų - praėjusiais metais.

Uodas
© Fotolia.com

2010 m. sporadiniai, vietinės kilmės Denge karštligės atvejai buvo užregistruoti Prancūzijoje ir Kroatijoje. 2012 m. šios karštligės protrūkis užregistruotas Madeiros saloje (Portugalija). Jo metu registruota daugiau nei 2 000 ligos atvejų. 2014 m. padidėjęs sergamumas registruotas Kuko salose, Malaizijoje, Fidži ir Vanuatu salose Ramiajame vandenyne.

Denge karštligė registruojama tropiniuose ir subtropiniuose pasaulio kraštuose: Afrikoje, Pietų ir Centrinėje Amerikoje, Azijoje, rytinėse Viduržemio jūros baseino šalyse, Ramiojo vandenyno salose. Kasmet pasaulyje užregistruojama 50–100 milijonų šios ligos atvejų.

Vakcinos nuo Denge karštligės nėra.

Asmenims, keliaujantiems į endemines šalis rekomenduojama:

apsisaugojimui nuo uodų naudoti repelentus, pvz., DEET (N,N-dietil-m-toluamidas) ir kt.;

dėvėti drabužius ilgomis rankovėmis bei mūvėti ilgas kelnes, vengti tamsios spalvos drabužių;

mažinti arba sunaikinti uodų veisimosi vietas (šalinti atviras talpas su stovinčiu vandeniu namuose ir namų aplinkoje, pašalinti šiukšles, vazonus, įvairias dėžes, kuriose gali susikaupti lietaus vanduo), patalpose naudoti langų, durų, lovų tinklelius ir kt.;

3–14 dienų po kelionės pradėjus karščiuoti, atsiradus sąnarių, raumenų ir galvos skausmams, kraujavimui ir kt., būtina nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos ir informuoti gydytoją apie buvusią kelionę.

Dengė karštligė - ūmi virusinė uodų pernešama liga, kurią sukelia Dengė virusas, priklausantis Flaviviridae šeimai.

Ligos inkubacinis periodas – 3-14 dienų. Liga pasireiškia karščiavimu, galvos skausmais, sąnarių, raumenų skausmais, bėrimu, pykinimu ir vėmimu. Dažniausiai sergama lengva Dengė karštlige, kartais pasireiškia sunkesnė ligos formos - Dengė hemoraginė karštligė (DHK) / Dengė šoko sindromas.

40–80 proc. karštligės atvejų ligos požymiai gali nepasireikšti.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras