Data: 2020.07.12 10:36
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Korupcija medicinoje – ne vien vokeliai. Kas padės ją įveikti?

Dalia Šimkutė | Šaltinis: vlmedicina | 2016-09-08 00:02:46

Kas padėtų įveikti „vokelių“ sistemą medicinoje – jų įteisinimas, sudarant sąlygas pacientams savo legaliomis įmokomis premijuoti gerai dirbančius gydytojus, lipdukų, raginančių atsidėkoti šypsena, klijavimas ar kitos priemonės? O gal tai apskritai neįgyvendinama užduotis?.. Kai kurių portalo VLMEDICINA.LT pokalbininkų manymu, pirmiausia reikėtų apibrėžti, kas tai yra korupcija medicinoje, kokios jos priežastys. Tik tada galima būtų nuspręsti, kaip veikti.

Prof. Renaldas Jurkevičius. Kauno klinikų archyvo nuotr.

Prieštarauja solidarumo principui

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų generalinio direktoriausprof. habil. dr. Renaldo Jurkevičiaus teigimu, mūsų šalyje sveikatos priežiūros finansavimo modelis, grindžiamas privalomuoju sveikatos draudimu, užtikrina visuomenės solidarumu pagrįstą sveikatos priežiūros finansavimo sistemą, todėl korupcijos įveikos planas turėtų atitikti įstatymo leidėjo pasirinktą sveikatos priežiūros finansavimo sistemą.

Jei piniginės padėkos būtų įteisintos, kokių sulauktume neigiamų pasekmių? „Lietuvos sveikatos priežiūros sistema yra grindžiama solidarumo principu, kad visiems būtų suteikiamos vienodos sąlygos gauti sveikatos priežiūros paslaugas. Todėl kyla abejonė, ar tai neprieštarautų Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintam solidarumo principui“, - sakė pašnekovas.

Svarbu šviesti žmones

Profesoriaus manymu, su pacientų „vokeliais“ gydytojams padėtų kovoti didesni sveikatos priežiūros specialistų atlyginimai, ne mažiau svarbu ir šviesti žmones, didinti jų informuotumą ir nulinę toleranciją korupcijai, kad jos apraiškos sveikatos sektoriuje ir toliau mažėtų.
Su stambiąja korupcija sveikatos apsaugos sistemoje, pavyzdžiui, neskaidriai vykdomais viešaisiais pirkimais, generalinio direktoriaus nuomone, kovoti padėtų skaidresnės viešųjų pirkimų procedūros, pirkimų iš vieno galimo tiekėjo mažinimas, kiekvieno, dalyvaujančio pirkimų procese, darbuotojo asmeninė atsakomybė.
Kaip Kauno klinikos kovoja su korupcija? „Ligoninėje yra paskirti atsakingi darbuotojai už korupcijos prevenciją. Taip pat yra patvirtinta korupcijos prevencijos programa ir korupcijos prevencijos priemonių planas. Vadovaujantis juo yra vykdomos antikorupcinės akcijos, darbuotojų mokymai, vidinių teisės aktų peržiūrėjimas ir tobulinimas bei kitos priemonės“, - atsakė profesorius.

Jis pabrėžė, jog Kauno klinikos pritaria studentų pozicijai, jog geriausia padėka gydytojui – šypsena. Šią nuostatą primena lipdukai ant ligoninės gydytojų kabinetų durų. Be to, Kauno klinikos bendradarbiauja su Lietuvos medicinos studentų asociacija ir kiekvienais metais vykdo antikorupcines akcijas.

Yra didesnių korupcijos apraiškų

Kauno miesto mero patarėjas švietimo ir sveikatos klausimais prof. Dainius Pavalkis taip pat griežtai pasisako prieš „vokelių“ įteisinimą, tačiau priduria, jog ne jie yra didžiausia sveikatos sistemos blogybė.

Jo manymu, nekalbama apie korupcijos medicinoje esmę ir realias jos priežastis. Pagrindinė korupcija medicinoje, daugelio tikrų korupcijos tyrinėtojų teigimu, yra sveikatos priežiūros sistemos valdymo trūkumas; medicinos įstaigų, ypač nereikalingų, statybos; nereikalingos įrangos pirkimas; ligonių kasų ar kitų sveikatos paslaugas apmokančių žmonių apgaudinėjimas, prirašant nebūtas paslaugas, be reikalo guldant į ligonines, atliekant nereikalingus tyrimus ar net operacijas; sistema, nereikalaujanti kokybės; naujų technologijų, vaistų pirkimas ir skyrimas: technologijų naudojimas ne visuomet pagrįstas, ligoniui naudingas. Ne mažesnė problema ir darbo užmokesčio fondo sveikatos priežiūros įstaigose netinkamas naudojimas, kada personalas gauna algą už darbą, nors išties jo nedirba.

„Ką daryti? Pirmiausia reikėtų apibrėžti, kas tai yra korupcija medicinoje, kokios jos priežastys. Tik tada, iškėlę it povandeninį laivą į sausumą, apžiūrėję, galėsime nuspręsti, kaip veikti“, - apibendrino D. Pavalkis.

„Vokelių“ įteisinimui nepritaria ir medicinos studentai

Lietuvos medicinos studentų asociacijos prezidentas Rytis Kalinauskas mano, jog pacientų įmokų įteisinimas padidintų atskirtį tarp medicinos sričių, nes, pavyzdžiui, didžiausi primokėjimai ar atsidėkojimai būdingi chirurginėms paslaugoms, o patys dažniausi – šeimos gydytojams. Tačiau yra specialybių, kurių darbas yra mažiau matomas pacientui, bet ne mažiau reikšmingas. Tai radiologai, genetikai, patologai ir kiti specialistai. Be to, pasak pašnekovo, naujai įvesta tvarka gali net paskatinti papildomus atsiskaitymus, nes kai kuriems pacientams jie gali pasirodyti privalomi.

R. Kalinauskas kategoriškas: kyšio davimas ir ėmimas yra nusikaltimas, už kurį turi būti taikoma baudžiamoji atsakomybė. „Lietuvos gyventojams norime priminti, kad už savo gydymo paslaugas jau sumokėjote PSD įmokomis. Atsidėkokite savo gydytojui ne pinigais, o padėka“, – sakė R. Kalinauskas.