Data: 2020.08.12 07:51
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Kokia tikimybė užsikrėsti bakterijomis adata įsidūrus į pirštą?

vlmedicina.lt | 2015-09-11 00:02:47

Klausimas. Mano močiutei ėmė kraujo ir su ta adata netyčia man įdūrė. O močiutei buvo sepsis, tad bijau, jog galiu ir aš užsikrėsti. Kokia yra tikimybė apsikrėsti infekcine liga nuo adatos įdūrimo į pirštą? Po kiek laiko galima eiti atlikti kokius nors kraujo tyrimus, kad įsitikinčiau, ar nėra užkrėtimo, ir koks tai būtų tyrimas? Sigita, 28 m.

Adata
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Atsako Kauno klinikinės ligoninės, LSMU Infekcinių ligų klinikos infekcinių ligų gydytoja Danguolė Važnaisienė

Užsikrėtimas bakterijomis nuo krauju užterštų adatų yra nedažnas, daugiausia dėl santykinai tranzitinio daugumos bakterijų pobūdžio kraujyje. Kokia tikimybė užsikrėsti bakterijom, sukėlusiom sepsį, nuo adatos įdūrimo į pirštą, yra sunku tiksliai įvertinti, nes yra tik pavieniai dokumentuoti atvejai.

Apie 20 rūšių bakterijų (tarp jų stafilokokai ir streptokokai), taip pat virusai, pirmuonys, grybeliai tokiu būdu yra sukėlę infekcijas. Infekcijų dažnis priklauso nuo mikroorganizmo rūšies, kiekio, nuo organizmo imuninės sistemos. Dažniausiai minimos vietinės odos ir minkštųjų audinių infekcijos, infiltratai įsidūrimo vietoje ir retais atvejais tenosinovitas, bakteriemija.

Aiškių rekomendacijų, kaip stebėti tokius pacientus, nėra. Infekciją rodytų atsiradę klinikiniai simptomai (paraudimas, patinimas, karštis, skausmas dūrio vietoje ar pakilusi temperatūra) ir tuomet reiktų atlikti tyrimus (bendrą kraujo tyrimą, C reaktyvinį baltymą, du kraujo pasėlius ir žaizdos pasėlį prieš antibakterinio gydymo skyrimą). Galvojant apie besimptomę bakteriemiją (bakterijas kraujyje) kraujo pasėliai galėtų būti imami praėjus inkubaciniam periodui. Dažniausių sepsį sukeliančių bakterijų inkubacinis periodas yra 1-4 dienos, kai kurių gali siekti ir 6 savaites.

Nuo adatos įdūrimo dažniausiai užsikrečiama virusinėm infekcinėm ligom nuo hepatitu C (rizika 3 proc.), hepatitu B (30 proc.) ir ŽIV (0,3 proc.) sergančių ligonių. Šiais atvejais yra tikslios stebėjimo, tyrimų atlikimo ir profilaktikos schemos.


VLmedicina.lt

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.