Data: 2020.09.21 00:21
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Kodėl sugrįžta numesti kilogramai?

2012-06-11 00:01:41

Visiems žinomas efektas, kai laikantis dietos kūno masė sumažėja, tačiau pasibaigus dietai neilgai tenka džiaugtis numestais kilogramais – neretai kūno masė per trumpą laiką ne tik grįžta tokia, kokia buvo, bet ir dar padidėja. Mokslininkai pabandė surasti šio efekto priežastis.

© Fotolia.com

Įsijungia hormoniniai mechanizmai

 Mažo kalorijų kiekio dieta gydyti 50 pacientų per 8 savaites numetė nuo 95,4 kg iki 81,9 kg (13,5 kg). Visi tyrimo dalyviai stebėti po eksperimento 52 savaites, jiems periodiškai buvo rengiamos paskaitos ir mokymai, kaip išlaikyti pasiektą kūno masę tinkamai renkantis maisto produktus ir skaičiuojant savo energijos sunaudojimą. Šių mokymų esmė – žemo glikeminio indekso angliavandenių pasirinkimas ir mažas suvartojamas riebalų kiekis.

 Per 52 savaičių laikotarpį tyrimo dalyvių kūno svoris padidėjo vidutiniškai 6,5 kg. Laboratoriniais tyrimais visą šį laikotarpį tiriamiesiems nustatytas padidėjęs apetitą stimuliuojančių hormonų grelino ir neuropeptido Y kiekis kraujuje, o apetitą slopinančių medžiagų (leptino, cholecistokinino, amilino ir kt.) kiekis buvo kur kas mažesnis, negu nustatytas eksperimento pradžioje. Tiriamieji ir subjektyviai apklausiami nurodė kur kas didesnį alkį per 52 savaičių stebėjimo laikotarpį negu eksperimento pradžioje.

 Tyrimas parodė, jog kūno masės sumažėjimas įjungia organizme hormoninius mechanizmus, kurie skatina kūno svorio didėjimą. Sumažėjus kūno masei, sumažėja ir organizmo sunaudojamos energijos kiekis, kadangi mažėjant kūno masei mažėja ir raumenų masė. Išimtis šiuo atveju gali būti tik tuomet, kai laikantis dietos tuo pat metu intensyviai sportuojama – tik šitaip galima išlaikyti raumenų masę nepakitusią ar ją padidinti.

Reikalinga ne dieta, o maitinimosi įpročių korekcija

„Vakarų Lietuvos medicinos“ konsultantė gydytoja dietologė Žana Antonova norintiems atsikratyti papildomų kilogramų pataria ne laikytis dietos, o koreguoti maitinimosi įpročius: išmokti valgyti teisingai, sveikai visiems laikams. Kitaip, sugrįžus po dietos laikymosi prie senų mitybos įpročių, svoris vėl grįš, ir netgi dvigubai („jo-jo“ efektas). Taip ir atsitiko tyrimo dalyviams.

„Nutukę asmenys dažniausiai turi ne tik per didelį riebalinio, bet ir raumeninio audinio kiekį. Asmenims, kurių raumenų masė yra normali, bet yra padidėjęs riebalų kiekis, sukoregavus optimaliai mitybą – kad netrūktų pagrindinių maistinių medžiagų, - raumeninis audinys nesikeičia“, - paaiškino specialistė.

Ji taip pat primena, kad raumenų kiekį padeda išlaikyti ar padidinti fizinis krūvis.

Dietologės duomenimis, šiandien rinkoje likęs tik vienas vaistas, patvirtintas FAD, - orlistatas, kuris inhibuoja virškinamojo trakto lipazę ir tokiu būdu neleidžia pasisavinti suvartotiems su maistu riebalams. Iš maisto papildų efektyvių kol kas nesą sukurta.

vlmedicina.lt

Šaltinis

Sumithran P et al. Long term persistence of hormonal adaptation to weight loss. N Engl J Med 2011: 365, 1597-1604.