Data: 2020.07.15 11:41
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Kodėl laipsniškai auga svoris?

2012-03-02 00:01:18

© Fotolia.com

Klausimas. Man yra 16 metų, svoris - 89 kg. Turiu didelį nutukimą. Maždaug nuo šešerių metų amžiaus pradėjau darytis apkūni. Jau 3-4 metai svoris laipsniškai didėja po 7-8 kg per metus. Valgau nei per daug, nei per mažai. Galvoju, kad gal sulėtėjusi mano skydliaukės veikla ar greičiau - lėta medžiagų apykaita. Nė vienas iš tėvų neturi problemų su nutukimu, bet mamai prieš kelerius metus nustatyta sulėtėjusi skydliaukės veikla. Mano šeimos gydytoja nieko dėl svorio nesako, tik liepia labiau judėti, nors nemanau, kad esu neaktyvi. Kaip manote, ar svoris gali augti dėl sutrikusios skydliaukės veiklos? Ar verta tirtis?

Atsako gydytojas endokrinologas Antanas Navickas. Sunku pasakyti, kodėl auga svoris. Nutukimas priklauso nuo daugelio faktorių: mitybos, hormonų veiklos, fizinio krūvio stokos. Viskas veikia svorį. Reikia žiūrėti, kiek judama, kiek sunaudojama kalorijų. Dabar apskritai mažiau judama, nors maisto ir nesuvalgoma daugiau – tai ir skatina nutukimą. Pagaliau, ką reiškia „normaliai“ valgyti? Jei daugiausia valgoma mėsos, žuvies ir daržovių – gerai. Tačiau, jei mitybos racione daug bulvių, daug kruopų ir daug vaisių, tai jau nebėra „normalus“ maitinimasis. Jeigu reikia mesti svorį, dienos kalorijų skaičius mažinamas šešiais šimtais kalorijų. Tai tolygu keturiems geriems sumuštiniams. Šešiolikmetei pakanka per dieną 1700-1800 kalorijų. O kalbant apie fizinį krūvį 300 kalorijų sudegina viena valanda intensyvaus sporto. Jeigu maitinamasi teisingai ir intensyviai sportuojama, bet svoris vis tiek auga, reikia atsižvelgti į hormonų veiklą, skydliaukę, antinksčius, hipofizę. Jei merginos mamos skydliaukė pažeista, ji turi labai daug šansų irgi turėti tokią pačią problemą. Tačiau atlikus tyrimus visa tai galima labai puikiai sureguliuoti. Kita vertus, po brendimo laikotarpio kūnas labai keičiasi, bet per metus priaugti po 7-8 kg jau yra per daug. Todėl patariu nueiti pas endokrinologą, kad būtų išsiaiškinta, ar tai endokrininė, ar mitybos problema.

vlmedicina.lt

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.