Data: 2020.08.11 07:04
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Kiek puodelių kavos nekenkia sveikatai?

vlmedicina.lt | 2015-07-12 00:01:36

Kava – vienas tų produktų, apie kurį diskutuojama kone kasdien. Tai atsiranda tyrimų, kurie įrodo kavos teigiamas savybes sveikatai, tai keliamas aliarmas, kad kava – ne toks jau ir geras bei sveikatai naudingas produktas. Tad kaip žinoti – gerai ar visgi nelabai tas garuojantis puodelis aromatingos kavos?

Kava
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Štai čia į pagalbą ateina oficialios institucijos, kurios tiesiog įveda tam tikrą matą – puodelių skaičių, kuris sveikatai stipriai nekenkia, o greičiausiai ir turi visą tą naudą, kurią mokslininkai vis atranda ir patvirtina. Europos maisto saugumo administracija, paprašyta Europos komisijos, ėmėsi šio darbo ir įvardijo, koks kavos kiekis yra galimas ir saikingas asmeniui per dieną. Pasirodo, tai ne taip ir mažai – net keturi kavos puodeliai per dieną.

Šis kiekis yra rekomenduojamas kaip maksimalus kiekis vienam sveikam suaugusiam asmeniui per dieną. Gali būti ir mažesnis, svarbu - ne didesnis. Tiesa, rekomendacijos keičiasi, jei kalbame apie nėščias moteris ar vaikus. Nėščiosioms nepatariama išgerti daugiau nei dviejų kavos puodelių per dieną, o vaikams kava išvis nerekomenduojama arba galimas labai mažas jos kiekis. Ir nors keturi kavos puodeliai per dieną neatrodo toks mažas kiekis, iš tiesų tai mažiau, nei kad 2015 metais buvo apibrėžta amerikiečių mitybos gairėse. Anot amerikietiškų gairių, per dieną galima išgerti net penkis kavos puodelius ir tai neturėtų pakenkti sveikatai ir sukelti kokių nors jos sutrikimų – laikinų ar ilgalaikių.

Beje, europietiškos gairės lanksčios ir ragina atsižvelgti ir į kitus kofeino šaltinius – jei dar išgeriate kolos, mėgaujatės juoduoju šokoladu ar energiniais gėrimais, išgeriamas kavos kiekis atitinkamai turėtų būti mažinamas. O jei geriate tik kavos gėrimus, įvairius „Trys viename“ ar panašiai, puodelių skaičius gali padidėti. Mat natūralios plikytos kavos puodelyje vidutiniškai galima rasti 95-200 mg kofeino. Tuo tarpu kavos gėrimuose gali būti 27-173 mg kofeino.

It to būtų negana, Europos maisto saugumo administracijos paruoštame pranešime kalbama ir apie sveikatos problemas, kurias gali sukelti nesaikingas kofeino vartojimas. Nereikia net nesaikingo – štai 100 mg kofeino jau gali pabloginti miegą, apsunkinti užmigimą. Didesnės nuolatinės kofeino dozės gali sukelti nerimą, pyktį. Tačiau tiems, kurie kavos nepadaugina, ji gali pagerinti širdies sveikatą, sumažinti aritmijų riziką.

Taigi mėgaukimės kava, bet su saiku.

Šaltinis:

European Food Safety Authority. Scientific Opinion on the safety of caffeine1EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies. 2015.


VLmedicina.lt