Data: 2020.09.21 03:16
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Kas gali sukelti akių alergiją ir kaip nuo jos apsisaugoti?

karjerairsveikata.lt | 2014-05-19 00:01:17

Žmogaus akis dėl savo fiziologinių savybių labai pažeidžiama alergenų. Juolab kad daugiausia jų sklando ore, todėl labai lengvai pasiekia akies paviršių. Sezoninis alerginis akių uždegimas – viena iš labiausiai paplitusių alergijos formų, dėl kurios nemažai daliai žmonių pirmieji pavasario žiedai suteikia ne džiaugsmo, o nemalonių padarinių sveikatai.

 

Alergija
„Idėjų vizijos“ nuotr.

 

Alergiją gali sukelti daugybė medžiagų

Alergija – tai perdėta organizmo reakcija į medžiagas, kurios paprastai nėra pavojingos. Akių alergija pasireiškia akių perštėjimu, ašarojimu, paraudimu, vokų paburkimu, kt. Gana dažnai akių alerginis uždegimas pasireiškia kartu su nosies gleivinės alergijos paūmėjimu. Skaičiuojama, kad akių uždegimas kamuoja maždaug 75–90 proc. sergančiųjų alergine sloga.

Medžiagų, galinčių išprovokuoti alergiją, t.y. alergenų, daugybė. Dažniausiai alergiją sukelia namų dulkių erkės, grybeliai, jų sporos; naminių gyvūnų epidermis (katės, šuns, jūrų kiaulytės, triušio ir kt.). Taip pat įvairios žiedadulkės: medžių – beržo, lazdyno, alksnio, ąžuolo ir kt.; žolių – šunažolės, motiejuko, pašiaušėlio, eraičino, rugių, avižuolės, dirsės ir kt.; piktžolių – pelyno, varpučio, balandos ir kt. Alergenų galimybės išprovokuoti ligą skirtingos: vieni jų dažnai sukelia alergiją, kiti – rečiau. Pavyzdžiui, beržinių medžių žiedadulkės laikomos vidutinio ar didelio alergeniškumo, o liepos, pušinių šeimos medžiai alergines ligas sukelia ypač retai.

Be jau minėtų ir dažniausiai pavasarį akių alergiją sukeliančių žiedadulkių, ligą gali išprovokuoti kvepalai, kosmetika, cheminės priemonės, maistas, kt. Akių alergiją gali sukelti ir kontaktiniai lęšiai. Šiuo atveju alergija vystosi dėl mechaninio akies paviršiaus trynimo.

Kodėl akys ašaroja?

Akių ligų gydytojos Editos Puodžiuvienės teigimu, sezoninius akių alerginius uždegimus galima suskirstyti į dvi grupes: pačios akies ir jos priedinių organų alerginius pažeidimus. Akies priediniai organai – tai akį saugantys ir judinantys organai, t.y. vokai, ašarų aparatas, kt. Tad žmogų gali varginti ir vokų alergija, kuri pasireiškia sergantiesiems atopiniu dermatitu. Tačiau dažniausiai, anot gydytojos, žmones vargina sezoninis akių konjunktyvitas, t.y. akių junginės uždegimas. Junginė – tai gleivinė, dengianti vokų vidinį paviršių ir priekinę akies obuolio dalį.

Akių alerginis uždegimas prasideda tada, kai alergenas patenka į akį ir suerzina jos junginę. Tačiau alergenas į akis gali patekti ir ne iš karto. Taigi kitas akių alergiją sukeliantis mechanizmas – pro nosį. Tada pirmiau pasireiškia žiedadulkių sukeltas nosies alerginis uždegimas, kuris taip pat pasiekia ir akių junginę.

Paraudusios ir ašarojančios akys gali būti ir kitos, sunkesnės ligos – pavasarinio keratokonjunktyvito – išraiška. Ši liga pažeidžia ne tik akies junginę, bet ir rageną. Tiek alerginis akių konjunktyvitas, tiek keratokonjunktyvitas kasmet kartojasi tuo pačiu metu. Būdingas sezoninio akių uždegimo požymis – kad ašaroja, peršti, niežti ar skauda abi akis, o ne vieną.

 

LOGO