Data: 2020.07.03 02:12
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Ką valgyti, kad pagerėtų nuotaika ir miegas?

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2020-05-07 15:25:46

Klausimas. Karantino metu pradėjau dėl visko nerimauti – sunku susikaupti, tapau irzlesnė, prasčiau miegu. Ar tinkamai pasirinkus maisto produktus būtų galima tą nerimą sušvelninti ir miegą pagerinti? Taip pat koks maistas padėtų atsispirti infekcijoms? Raminta.

Pienas. © Pixabay.com

Atsako gydytoja dietologė Žana Antonova

Tam tikri maisto produktai gali šiek tiek raminti. Tiems, kurie blogai miega, jaučia daug streso, svarbiausia neslopinti emocijų „komfortiniu“ mažos maistinės vertes maistu, kuris dažniausiai turi daug pridėtinio cukraus, riebalų , bet neturi vitaminų ir mineralų.

Patiriantiems stresą ir blogai miegantiems rekomenduojama vartoti maistą, kuris skatina serotonino ir melatonino sintezę. Tai krakmolingos daržovės, lapinės daržovės, riešutai, bananai, trešnės, avižinės kruopos. Miegą gerina aminorūgštis triptofanas, kurio yra piene ir pieno produktuose. Tad vakare tinka suvalgyti natūralaus jogurto ar išgerti kefyro. Be to, triptofanas reguliuoja sotumo jausmą, mažina potraukį vartoti angliavandenius ir riebalus.

Imunitetą palaikyti ir jį pastiprinti padeda vaisiai ir daržoves, kuriuose gausų tokių antioksidantų kaip vitaminai C, A, E. Vitamino A gausu morkose, saldžiosiose bulvėse, lapinėse daržovėse. Vitamino C daug turi raudonoji paprika, apelsinai, brokoliai, mangai, citrinos. Vitamino E - augaliniai aliejai, riešutai, įvairios sėklos, špinatai, brokoliai.

Labai svarbus ir vitaminas D, apsaugantis kvėpavimo takus nuo infekcinių ligų – kol esame karantinuoti ir saulės gauname nepakankamai, svarbu jo gauti iš maisto: jo yra žuvyje, kiaušinio trynyje, žuvies kepenėlėse, pieno produktuose, praturtintuose šiuo vitaminu, arba maisto papildų.

Kitas svarbus imunitetui mikroelementas yra cinkas. Daugiausia jo yra austrėse, bet nemažai ir tokiuose maisto produktuose kaip paukštiena, raudona mėsa, riešutai, moliūgų sėklos, sezamo sėklos, pupelės ir lęšiai.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.