Data: 2020.07.15 08:32
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Inkstų transplantacijoms Kaune – 15 metų

vlmedicina.lt | 2015-05-06 17:07:36

Kauno klinikose pirmosios inkstų transplantacijos atliktos 2000 metų gegužės 4-ą dieną. Tai buvo naujo etapo ligoninės istorijoje pradžia, nes netrukus pradėtos ir kitų organų – širdies, kepenų, plaučių – persodinimo operacijos.

Inksto transplantacija
Linos Pankratjevaitės nuotr.

Vienas iš inkstų transplantacijų plėtros Kaune tikslų buvo padidinti donorų skaičių, pagerinti jų ruošimą. Tas tikslas buvo pasiektas – iš 318 transplantuotų Kauno klinikose inkstų tik 2 buvo iš Panevėžio ir 2 – iš Šiaulių ligoninių. Visi kiti 314 inkstų persodinti iš Kauno klinikose paruoštų donorų.

Kaip prisimena inkstų transplantacijų Kauno klinikose iniciatorius ir pradininkas Nefrologijos klinikose profesorius Vytautas Kuzminskis, apie inkstų transplantacijas buvo kalbama nuo tada, kai pavyko atnaujinti hemodializių sales, sustiprinti nefrologinę tarnybą ir paruošti reikalingų įgūdžių turinčią specialistų komandą.

Prie pirmųjų inkstų transplantacijų prisidėjo daugybė įvairių sričių gydytojų: chirurgai prof. Rytis Rimdeika, dr. Ramūnas Mickevičius, dr. Vygintas Kaikaris, nefrologai prof. Vytautas Kuzminskis, prof. Inga Arūnė Bumblytė, dr. Edita Žiginskienė, dr. Asta Stankuvienė, dr. Rūta Vaičiūnienė ir kiti. Rengiantis transplantacijoms labai svarbus buvo 1997 metais prasidėjęs Kauno klinikų nefrologų bendradarbiavimas su Gento (Belgija) universitetinės ligoninės nefrologais pagal Tarptautinės nefrologų asociacijos (ISN) „Inkstų seserų“ programą.

„Praėjus penkiolikai metų akivaizdu, kad antrojo inkstų transplantacijos centro atidarymas Kaune buvo postūmis paruošti daugiau donorų, peržiūrėti ir pagal Europos standartus atnaujinti pacientų ruošimo ir gydymo po transplantacijos rekomendacijas, – sako prof. V. Kuzminskis. – Be to, atsivėrė galimybės dalintis patirtimi. Pavyzdžiui, Vilniaus transplantacijos centras perėmė Kauno centro patirtį kviesti po tris pacientus vienam inkstui, taikyti citomegaloviruso infekcijos profilaktinį gydymą po transplantacijos, nebūtinai šalinti policistinius inkstus prieš įtraukiant pacientą į laukiančiųjų transplantacijos sąrašą.“

Dar vienas įrodymas, kad inkstų transplantacijų centras Kauno klinikose subrendo ir pasirengė naujiems iššūkiams – praėjusių metų vasarą pradėtos inkstų transplantacijos iš gyvo donoro. Jau sėkmingai atliktos trys tokios operacijos.

Kauno klinikų informacija