Data: 2020.09.20 13:50
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Gydytojai didžiąsias metų šventes pasitinka saikingai – to paties linki ir pacientams

Ligita Sinušienė | 2011-12-23 23:40:58

Šventės artimiesiems, o ne skrandžiui, tarnystės vienas kitam ir apsčiai gerų darbų „Vakarų Lietuvos medicinos“ skaitytojams bei savo pacientams linki mūsų konsultantai, šiltai pasakodami, kaip didžiąsias metų šventes mini savo šeimose.

Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

Pirmosios Kalėdos dukrai

Vilniaus universitetinės ligoninės Santariškių klinikų dietologė Žana Antonova didžiąsias metų šventes tradiciškai sutinka pas tėvus. Tačiau šiųmetės Kalėdos jos šeimai ypatingos, nes jos – pirmosios jauniausiai dukrelei Sofijai, skaičiuojančiai dar tik 8 mėnesius.  Švenčių lygiai taip pat su nekantrumu laukia ir penkiametė Darija.

Smalsaujame, kaip gydytoja dietologė ruošia šventinį stalą. Deja, tenka nusivilti. Moteris nusijuokia prisipažindama, kad daug suktis prie valgio jai netenka dėl užimtos darbotvarkės arba dėl rūpesčio mažu vaiku. „Bet stengiuosi paruošti kokį vieną patiekalą, dažniausiai – iš daržovių, - sako pašnekovė ir mielai atskleidžia, kuo šiemet nustebins artimuosius. - Gaminsiu ypatingus „Rafaello“ rutuliukus. Tam reikia vynuogių be kauliukų, nesaldaus varškės kremo ir pistacijų. Vynuoges užtepame varškės kremu ir suformuojame rutuliuką, kurį paskui pavoliojame sutrintose pistacijose. Tai labai įdomus ir sveikas užkandis“.

Sėsdama prie vaišių stalo gydytoja bet ko ir bet kiek į burną nededa  - atsisako labai riebių ar aliejuje keptų patiekalų, o jai patinkančių valgių į savo lėkštutę dedasi tik po truputį. Ir sveikindama su šventėmis „Vakarų Lietuvos medicinos“ skaitytojus linki ramių švenčių ir nepersivalgyti: „Šios šventės neturėtų būti  puota skrandžiui, o galimybė skirti daugiau dėmesio savo artimiesiems, pabendrauti gyvai, akis į akį, o ne telefonu ar internetu“.

Gera švenčių laukti kartu. Žana Antonova su vyru Aleksandru. Asmeninio archyvo nuotr

Švenčia lietuviškai

„Kalėdas ir Kūčias aš švenčiu grynai lietuviškai, - sakė portalo konsultantas gastroenterologas Žilvinas Šukys. – Todėl ypatingo nieko nebūna ant stalo, tik viską valgau su saiku. O visai nevartoju labai riebių ir rūkytų maisto produktų“.

Šiomis dienomis Ž. Šukys tradiciškai važiuoja pas tėvus, tačiau nors stalas ir būna gausiai nukrautas kepta mėsa, saldumynais ir kitais skanėstais, kurie nebūtinai – pats geriausias pasirinkimas skrandžiui, gastroenterologas pabrėžia, jog pats valgąs tik geros kokybės ir gerai paruoštą maistą.

Ar sveikai mitybai gydytoją paskatino medicinos studijos, ar pacientų istorijos, kurių nesinori pačiam kartoti? „Jaunystėje valgiau viską, bet kai sueina 40 metų, pradedi susimąstyti. Būdamas svečiose šalyse ir matydamas išsilavinusius kolegas, kaip jie stebi, ką patys valgo, pradėjau sekti jų pavyzdžiu, - pasakojo konsultantas. – O po švenčių ligoninėje labai padaugėja pacientų, sergančių kasos uždegimais, kuriuos sukelia gausus alkoholio ir valgio vartojimas. Tokios problemos kamuoja vyrus, o moterys atvyksta dėl tulžies pūslės akmenligės, nors priežastys būna tos pačios“.

Gal vienintelis šeimoje gydytojas švenčių metu savo giminėje atlieka kone prievaizdo funkcijas, stebėdamas, ne tik ką pats, bet ką ir namiškiai dedasi į burną? „Ne, - nusijuokia pašnekovas. – Juk saviems pranašu nebūsi. Pavyzdžiui, mano sūnaus studento mėgstamiausias – greitas maistas, tad mano pastabos jo neveikia“.

Kalėdos – tai tarnystė

Birutės Jankuvienės šeima laikosi visų kalėdinių ir Kūčių tradicijų. Asmeninio archyvo nuotr.

Šeimos gydytoja Birutė Jankuvienė sako besilaikanti visų kalėdinių ir Kūčių tradicijų: ragauja dvylika patiekalų, vieni kitiems dovanoja dovanas, visa šeima dalyvauja šventinėse Mišiose. „Tačiau Kalėdų šventimas nėra tik vieną vakarą, - sako gydytoja. – Visą adventą yra daromi geri darbai“.

B. Jankuvienei svarbiausia šių švenčių metu – ne gausiomis vaišėmis nukrauti stalai, o, kaip ji sako, svarbiausias asmuo: „Pirmiausia švenčiame Kristaus gimimą, meldžiamės visi kartu su vaikais ir anūkais. Net mažiausioji, kuriai tik treji metai, prisideda maldomis. Ji ir bažnyčią kiekvieną sekmadienį noriai lanko, nes ta diena jai būna didžiausia atrakcija, juk bažnyčioje susitinka su močiute, - kalba pašnekovė. – Ir norėčiau visiems palinkėti, kad kiekvienas suprastų šios šventės esmę – Kristaus gimimą. Tegu Jis užgimsta kiekvienoje šeimoje, kiekvienoje širdyje, nes be Jo mes esame bejėgiai“.

Gydytojai Robertas ir Zofija Tikuišiai šias Kalėdas ruošiasi švęsti su vaikais Vilniuje. Redakcijos archyvo nuotr.

Natūropatė Zofija Tikuišienė šypsosi, kad Kūčioms ir Kalėdoms visuomet labai ruošiasi, bet niekada nepavyksta jų sutikti kaip svajojanti – visuomet norisi tobuliau. „Tai dvasinio džiugesio, meilės, dėkingumo šventė. Todėl jai ir norisi pasirengti dvasiškai, kad ji keltų džiugesį. Kalėdos – tai tarnystė. Tarnystė rūpintis artimaisiais, supančia gamta“.

Pas Z. Tikuišienę tradiciškai per šventes suvažiuoja vaikai su šeimomis, bet šiemet ji vyksta pas juos į Vilnių. „Mano dukra ir savąją moko gerų darbų, anūkė pildo visą mėnesį gerų darbų advento kalendorių. Jei jų nesi sukaupęs, tuomet nesijaučia ir šventės“, - sako pašnekovė.

„Vakarų Lietuvos medicinos“ skaitytojams gydytoja linkėjo džiugesio, dėkingumo ir tarnystės visiems.