Data: 2020.07.13 15:16
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Exrūkalę negrįžti prie žalingo įpročio įpareigoja ir ambasadorės atsakomybė

Ligita Sinušienė | 2013-04-13 00:01:55

Kad atsisakyti rūkymo naudinga – akivaizdu, bet kad už tai dar gali būti ir apdovanotas – turbūt neįprasta. Tačiau būtent taip nutiko klaipėdietei Anastasijai Kikavai. Už savo paskutinės cigaretės istoriją merginai nusišypsojo laimė žiūrėti į tą patį fotoobjektyvą, prieš kurį yra pozavusi ir Madonna.

Anastasija Kikava
A. Kikava nerūko jau treji metai ir džiaugiasi pagerėja savijauta. Algirdo Kubaičio nuotr.

Tik užpildė anketą

Prieš kelerius metus klaipėdietė savo Facebook paskyroje atsitiktinai pamatė jai tada dar negirdėtos „Exrūkalių“ reklamą, kviečiančią papasakoti savo istoriją, kaip metė rūkyti ir atsiųsti nuotrauką. Merginą suintrigavo galimybė laimėti profesionalią fotosesiją Londone, bet rimtai į tai nepažiūrėjo. Todėl labai nustebo po kelių dienų sulaukusi skambučio, kuriuo buvo pranešta, kad laukiama Londone. „Anketą užpildžiau pirmadienį, o jau šeštadienį buvau Londone“, - prisiminė Anastasija.

A. Kikava su fotografu Rankin įsiamžino bendroje nuotraukoje. Asmeninio archyvo nuotr.

Klaipėdietė buvo vienintelė iš Lietuvos. Į „Exrūkalių“ organizuojamą fotosesiją atvyko dar 26 atstovai iš kitų Europos sąjungos šalių. Kiekvienas tapo „Exrūkalių“ ambasadoriumi savo šalyje. „Aš tada dar nesupratau, kokio aukšto lygio fotografas mus fotografuos – Rankin, tarp kurio darbų – ir Madonna, ir Eminemas. Tik ten papuolusi supratau, kur patekau. Yra modelių, kurie pusę metų dirba, stengiasi patekti pas Rankin, o mums taip lengvai pasisekė“.

Metė iš karto

Tai kokia ta istorija, sužavėjusi Europos Exrūkalius? „Mano pasakojimas nebuvo kažkuo ypatingas, net nežinau, kodėl išsirinko mane, nes žinau, kad kandidatų buvo daug. Juk iš kiekvienos šalies atrinko tik po vieną, - kalbėjo Anastasija. – Galbūt jiems patiko mano ryžtas, nes rūkymo atsisakiau lengvai. Rūkiau gal nuo 16 ar 17 metų, bet nebuvau iš tų, kurie per dieną surūko po pakelį cigarečių. Man jo galėdavo pakakti ir visai savaitei. Rūkiau 10 metų. Dirbu Olandijos dujų ir naftos pramonės bendrovėje, koordinuoju malūnsparnių skrydžius, kuriais darbuotojai gabenami į naftos platformą. Tad tenka dvi savaites būti jūroje, dvi – Lietuvoje. Ypač norėdavosi rūkyti išvykus. Per pertrauką ir eidavome su kolegomis į rūkomąjį. Niekada nebuvau iš tų, kurie išsitraukia cigaretę lauke ir rūko, niekada nerūkydavau gatvėje. Namuose – prie kavos puodelio, balkone. Galbūt tai suteikdavo kažkokį malonumą. Tačiau vieną dieną stovėdama rūkomajame pagalvojau: „Ką aš darau?“ ir nusprendžiau neberūkyti“.

Anastasija Kikava
A. Kikava dėvi "Exrūkalių" marškinėlius, skelbiančius, kad metusi rūkyti ji jaučiasi geriau. Asmeninio archyvo nuotr.

Nuo tos dienos Anastasija iki šiol nebeužsirūkė nė karto. O praėjo treji metai. „Exrūkalių“ ambasadorė sako, kad tikriausiai norą atsisakyti cigarečių jai padiktavęs ir pats organizmas - sutriko širdies ritmas, bet pati to dar nežinojo. „Po metų sužinojau, kad man gresia radiodažninė abliacija. Mane gydytojai jau ruošė operacijai, kurios metu vienas zondas turėjo būti įvedamas iki pat širdies. Turėjau 7 tūkstančius širdies sutrikimų per parą, o gydytojai nežinojo priežasties, - pasakojo klaipėdietė. – Galų gale paaiškėjo, kad priežastis – kažkada neišgydyta angina. Tad reikėjo pašalinti tonziles. Iki šiol turiu saugotis, vengti stresų, neperšalti, o rūkyti griežtai draudžiama“.

Pavojingiausios – laisvos minutės

Nors rūkymo atsikratė lengvai, Anastasija prisimena, kad dar bent metus jausdavo pagundas. Vis dėl to, remdamasi savo patirtimi, „Exrūkalių“ ambasadorė sako, kad noras rūkyti slypi galvoje – ji nejautusi, kad organizmas reikalautų nikotino. „Kai tik atsirasdavo laisvos 5 minutės, iš karto ateidavo mintis: „Gal parūkyti?“. O kai žmonės per dieną surūko pakelį, tai paskaičiuokime – 20 cigarečių po 5 minutes, ir vien rūkymui skiriama visa valanda. Tačiau dabar visai to nebejaučiu. Ir tų laisvų minučių rūkymui nebeturiu, - juokiasi. – Mano vyras rūko, tad aš jau pykstu, sakau, kad man cigaretės smirda. Nors man mesti gal buvo lengviau, nes nerūkiau labai daug, o mano vyras irgi nori mesti, bet jam sudėtinga“.

A. Kikava
A. Kikava – prie stendo su visų ES “Exrūkalių” ambasadorių atvaizdais. Asmeninio archyvo nuotr.

Sportas ir cigaretės - nesuderinama

Anastasija „Vakarų Lietuvos medicinai“ pasakojo, kad ir kitų ES šalių „Exrūkalių“ ambasadorių istorijos labai nepanašios į jos. Vienas, metęs rūkyti, priaugo 50 kg. Kitas vis nesėkmingai bandydavo mesti. Moteris netgi žino, kad dabar yra keli, kurie vėl pradėjo rūkyti ir vėl bando mesti. Beje, tokiu būdu jie nepažeidė „ambasadoriavimo“ sutarties, nors atstovauti buvusius rūkorius šalyje yra paskirti trims metams. „Iš mūsų nebuvo reikalaujama nepradėti rūkyti. Tačiau aš jaučiu atsakomybę tęsti, ką pradėjusi, ir neberūkyti, - sako Anastasija. – Mes kiekvienas savo šalyje pristatome projektą „Exrūkaliai nenugalimi“, dalyvaujame renginiuose, fotosesijose. Man teko bendrauti ir su „Žalgirio“ jaunųjų žaidėjų komanda. „Exrūkalius“ labai palaiko Barselonos futbolo komanda. Siekiama metimą rūkyti susieti su sportu, sveiku gyvenimo būdu. Pavyzdžiui, Kaune, vykstant sporto varžyboms, sirgaliai gali matyti „Exrūkalių“ stendą, o mūsų žmonės dalija bukletus. Sporto varžybos – puiki vieta propaguoti buvusių „Exrūkalių“ idėjas, nes čia susirenka daug jaunimo, ir nemažai – rūkančiųjų“.

O kaip „Exrūkalių“ Lietuvos ambasadorė vertina lietuviško krepšinio sąsajas su alkoholinių gėrimų reklama? „Aišku, kad taip neturėtų būti, bet aš nesu marketologė. Ne mūsų jėgoms sureguliuoti šiuos dalykus. Žinoma, kai jaunas žmogus ateina į varžybas, o čia propaguojamas alus ar kitas alkoholinis gėrimas – tai nėra gerai. Sportas, alkoholis ir cigaretės – nesuderinami dalykai. Iš tiesų tokiose vietose turėtų būti reklamuojama sveika gyvensena, fizinis aktyvumas“, - įsitikinusi pašnekovė.

Anastasijos pastebėjimu, vis dėlto Lietuvoje yra daug rūkoma, nors projektas „Exrūkaliai nenugalimi“ nuo savo starto pradžios 2011 m. rugsėjį per pusmetį ir pasiekė užsibrėžtų rezultatų. „Projektas startavo visose ES šalyse vienu metu. Netgi visą mėnesį po fotosesijos Londone iki projekto starto buvome įsipareigoję niekam apie jį nepasakoti. Tačiau Lietuvoje aš tikėjausi didesnio sprogimo su šia programa, - atviravo moteris. – O šio projekto tikslas – sumažinti rūkančiųjų skaičių Europoje. „Exrūkalių“ tinklapyje galima užsiregistruoti, atsakius į klausimus, programa parenka tai, kas labiausiai motyvuotų mesti rūkyti“.

Pašnekovės nuomone, kas dar galėtų paskatinti žmones atsikratyti šio žalingo įpročio? Gal rūkalų pabrangimas? Anastasija šypsodamasi papurtė galvą: „Tai nepadės. Juk nuo mano mokyklos laikų, kai aš pradėjau rūkyti, cigaretės pabrango du su puse karto. Tada kainavo 4 Lt, dabar – 10 Lt. Tačiau žmonės tam, kam nori, randa pinigų. Net ir paaugliai“.

Tiesa, moters pastebėjimu, yra ir teigiamų pokyčių. Anastasija sako, kad „jos laikais“ rūkyti buvo madinga, o dabar – nebe. „Kai aš lankiau mokyklą, rūkė beveik visa mokykla. Nerūkančiųjų buvo mažuma. O dabar populiaru rūpintis sveika gyvensena, sveika mityba. Nežinau, o galbūt man tik taip atrodo, nes man tai aktualu?“, – kalbėjo „Exrūkalių“ ambasadorė.

Gyvena sveikai

O koks tas buvusios rūkorės sveikas gyvenimo būdas? „Niekada nemėgau riebaus, labai kepto maisto, nesu ir saldumynų mėgėja. Maistą renkuosi, žiūriu, kad nebūtų E, konservantų. Pati mėgstu gaminti, kad būtų sveika, - pasakojo portalo pašnekovė. – Tačiau man viskas gaunasi natūraliai. Neatsisakau mėsos ar dar kažko, valgau viską, kas man patinka, bet tiesiog renkuosi sveikus produktus“.

Anastasija sakė kurį laiką ir sportavusi, bet dėl susilpnėjusios širdies turėjusi to atsisakyti: „Kadangi sportuoti negaliu, o visur važinėju automobiliu, bet kūnas reikalauja judėjimo, tad savaitgaliais mėgstu pasivaikščioti. Turime gražų Girulių mišką, gražų pajūrį. Nenueinu kilometrų dešimtimis, bet vaikštinėju daug“.

Moteris sakė galinti važinėti dviračiu – tai mielai ir daranti. Be to, namuose turi treniruoklį-dviratį, kuriame patogu stebėti pulsą. Toks sportas jai nepavojingas, nes gali kontroliuoti savo savijautą ir neperkrauti širdies.

Ligita Sinušienė

ligita@vlmedicina.lt