Data: 2020.07.13 15:33
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Daugiau nei 62 proc. tėvų nesuvokia, kad jų vaikai turi problemų dėl svorio

2011-02-09 00:25:11

Didėjanti vaikų nutukimo problema darosi vis aktualesnė. Lietuvoje padidėjusį svorį turinčių ikimokyklinio amžiaus vaikų yra apie 8 proc., o mokyklinio amžiaus jau – 22 proc. Nutukusių mergaičių skaičius daugiau nei dukart viršija berniukų skaičių.

Psichologė psichoterapeutė Jolanta Navickienė (nuotr. iš asmeninio archyvo)
Psichologė psichoterapeutė Jolanta Navickienė (nuotr. iš asmeninio archyvo)

Dažniausios nutukimo priežastys yra paveldimumas, endokrininės problemos (panašiai 1 proc. vaikų), didelis svoris gimimo metu, per anksti pradėtas dirbtinis kūdikių maitinimas, mažas fizinis aktyvumas, neracionali mityba (ypač valgant daug kaloringų, tačiau mažos maistinės vertės turinčių produktų).

2010 metais „Acta Paediatrica“ paskelbė apie Olandijoje atliktą tėvų apklausą apie tai, kaip jie suvokia savo keturmečių – penkiamečių vaikų svorį. Apklausoje dalyvavo 800 tėvų ir 439 vaikai. Pusė apklaustų nutukusius vaikus turinčių mamų ir 39 proc. tėvų atsakė, kad jų vaikų svoris yra normalus. Tėvai, turintys per didelio svorio vaikus, taip pat rezultatus įvertino geriau – 75 proc. mamų ir 77 proc. tėvų įvertino savo vaiko svorį kaip normalų. Iš visų šių vaikų 5 proc. turėjo problemų dėl padidėjusio svorio ir 4 proc. buvo nutukę.

Dėl tokio įvertinimo buvo manoma, kad tėvai, kurie turi antsvorio, bus linkę  adekvačiai neįvertinti vaiko svorio problemos. Patys tėvai, turintys problemų dėl padidėjusio ar per didelio svorio, savo situaciją vertino tokią, kokia ji buvo. Tačiau paprašius iš 7 pavaizduotų vaikų kūno formų pasirinkti labiausiai atitinkančią jų vaiko, rezultatai buvo priešingi. Tėveliai savo vaikus įsivaizdavo gerokai lieknesnius. 97 proc. normalaus svorio, 95 proc. padidėjusio ir 62 proc. nutukimo problemą turinčių tėvų įsivaizdavo savo vaikus kur kas lieknesnius.

Psichologė psichoterapeutė Jolanta Navickienė paklaidą, vertinant savo paties ar savo vaiko nutukimo laipsnį, priskiria žmogaus gynybinio mechanizmo fenomenui:  tas problemas, kurias išspręsti  jaučiasi bejėgis, jis tiesiog nuneigia, tarsi jos apskritai neegzistuotų.

“Manyčiau, kad daugeliu atvejų niekas nenori suvokti problemų, su kuriomis kovoti jaučiasi per silpnas arba kurių sprendimas pareikalautų daug pastangų. Tuo labiau kad didėjant antsvorio  turinčių žmonių skaičiui, nutukęs žmogus nesijaučia išskirtiniu: juk norma laikoma tai, ko yra daugiausiai”, - teigia ji.

Ankstesniais moksliniais tyrimais nustatyta, kad antsvoris ar nutukimas ikimokykliniame amžiuje sukels vis daugiau fiziologinių problemų vyresniame amžiuje. Tačiau visuomenės suvokimas apie normalų kūno svorį ir sudėjimą tampa iškreiptas, nes vis daugiau žmonių turi problemų dėl padidėjusio svorio, o tai tampa įprastu ir ignoruojamu reiškiniu.

Gydytoja dietologė Rūta Petereit mano, jog vaikų nutukimą vis dėlto labai svarbu laiku nustatyti ir gydyti.

„Jau pastebėta, kad vaikai serga ligomis, kuriomis prieš 10–20 metų sirgo tik suaugusieji: arterine hipertenzija, 2 tipo cukriniu diabetu, kepenų suriebėjimu, turi padidėjusį cholesterolio kiekį kraujuje.  Jei vaikai yra per didelio svorio, jie gali turėti ortopedinių problemų – pilnapadystę, kreivas kojas. Vyresni vaikai ir paaugliai būna nepatenkinti savo išvaizda, turi psichologinių problemų: vengia bendrauti, tampa izoliuoti, bando patys sumažinti svorį“, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ pasakojo  ji.

vlmedicina.lt inf.

info@vlmedicina.lt