Data: 2020.07.10 09:57
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Burnos vėžio profilaktikos akcija: sveikų tik 26 procentai

Šaltinis: pajurionaujienos.com | 2016-04-08 12:06:07

Vakar pasaulis paminėjo Sveikatos dieną, kurios proga trečiadienį Kretingos pirminiame sveikatos priežiūros centre (PSPC) vyriausioji Lietuvos Respublikos specialistė odontologijai, Vilniaus universitetinės ligoninės Žalgirio klinikos vadovė, profesorė Alina Pūrienė su komanda per 4 valandas nemokamai patikrino 57 kretingiškius dėl burnos vėžio, dantų ir dantenų ligų. Iš tądien pasitikrinusių visiškai sveikų buvo 26 procentai.

Profesorė Alina Pūrienė (pirma iš kairės), šalia – akcijos iniciatorius Premjero patarėjas sveikatai Antanas Vinkus. pajurionaujienos.com nuotr.

„Pasaulinei sveikatos dienai turėjome misiją pasižiūrėti šio krašto žmones. Vykdami į Kretingą linkėjome sau nerasti nė vieno susirgimo burnos vėžiu. Deja, radome vėžių“, – „Pajūrio naujienoms“ apgailestavo profesorė A. Pūrienė. Profesorė A. Pūrienė pastebėjo, jog burnos vėžys nėra vien vyresnio amžiaus žmonių liga, kad ši liga jaunėja. „Turime šia liga sergančią pirmojo kurso studentę, ja sirgo ką tik studijas baigęs jaunuolis“, – sakė ji.

Profesorės teigimu, Lietuvoje nemažai nuveikta dėl krūties, prostatos vėžio profilaktikos, tačiau tam, kad kuo anksčiau būtų užkirstas kelias burnos vėžiui – daroma mažai ir Lietuva pagal burnos vėžio statistiką šioje srityje yra labai atsilikusi.

A. Pūrienė patarė kiekvienam iš mūsų kreiptis į odontologą, jei burnoje atsirado žaizda, kuri negyja 2 savaites ir daugiau, atsirado guzeliai, mazgeliai, kurių nebuvo.

„Kreipėtės į vieną gydytoją, nebijokit kreiptis ir toliau. Lietuvos odontologai konsultuoja ir žino, kur pacientą siųsti“, – ragino profesorė ir pažymėjo, jog aptikus burnos vėžį pirmoje, antroje stadijoje, jo gydymo rezultatai yra labai geri. Deja, vėžį užleidus, žmogui dažnai belieka skaičiuoti paskutines dienas šioje žemėje.

A.Pūrienės tvirtinimu, vienas iš pagrindinių burnos vėžio rizikos veiksnių yra rūkymas.

„Mūsų žmonės tiesiog nemyli savęs, ypač ta vyresnių žmonių karta, kuri vis dar tebėra įsitikinusi, kad jų sveikata turi rūpintis valstybė, valstybės sveikatos priežiūros sistema, o ne jie patys. Pilve, plaučiuose vėžį sunkiau diagnozuoti. Burnos vėžys gana lengvai surandamas, tačiau mažiausiai ieškomas. Džiaugiamės, kad Kretingos žmonės taip gausiai atėjo į mūsų konsultaciją. Esame pavargę, bet laimingi“, – kalbėjo A. Pūrienė.

Be burnos vėžio diagnozavimo profesorė A. Pūrienė ir jos komandos nariai dalijosi patirtimi su konsultacijose dalyvavusiais Kretingos PSPC odontologais.

„Diagnozavome ir kitas retas, taip pat ikinavikines, periodonto, LOR ligas, gerybinius burnos navikus, kur reikia implantacijos“, – teigė A. Pūrienė.

Kolegų iš Vilniaus surengta akcija patenkintas liko Kretingos PSPC vadovas V. Jurgaitis. „Mūsų odontologams tai buvo kaip tobulėjimo mokykla“, – pripažino jis.

Kretingos pirminio sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Vidmantas Jurgaitis patvirtino, jog iš 57-ių patikrintų žmonių trims buvo rasti galimai piktybiniai burnos augliai: vienas – užleistas, du – pirminės stadijos.