Data: 2020.09.20 23:05
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Botulinas – naujas šlapimo nelaikymo gydymo standartas

Dr. Mindaugas Danilevičius | Šaltinis: vlmedicina | 2018-09-27 15:04:31

Net 75 proc. visų vidutinio amžiaus moterų vargina šlapimo nelaikymas, tačiau jos linkusios niekam apie tai nepasakoti. Kai kurios mano, jog tai yra normalu, ir tik nedidelė dalis pacientų kreipiasi į medikus. Ieškodamos pagalbos moterys ar vyrai dažnai susiduria su nežinojimu, į ką kreiptis, todėl dėl šlapimo nelaikymo kasdien nešioja įklotus, o vėliau, kai šlapimo nelaikymas tampa didžiule problema, ima ieškoti pagalbos.

Dr. Mindaugas Danilevičius. © VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Labai svarbu žinoti tai, jog nustačius priežastis daugeliu atvejų šlapimo nelaikymas yra pagydoma liga ir kuo anksčiau pradedame gydyti, tuo geresni rezultatai.

Hiperaktyvia šlapimo pūsle (kitaip dar neuromuskuline šlapimo pūslės disfunkcija ar dirgliąja šlapimo pūsle) vadiname simptomų derinį, pasireiškiantį tiek vyrams, tiek moterims, kuriems būdingas staiga atsirandantis nenumaldomas noras šlapintis, šlapimo nesulaikymas, dažnas šlapinimasis bei šlapinimasis naktį. Svarbiausias hiperaktyvios šlapimo pūslės simptomas yra staiga atsirandantis nenumaldomas (imperatyvus) noras šlapintis. Jis gali būti toks stiprus, kad pacientė ar pacientas jo nesuvaldo ir pasišlapina.

Lietuvoje specialių šios ligos paplitimo tyrimų iki šiol nėra atlikta, tačiau manau, jog Lietuvos epidemiologinė statistika labai panaši kaip ir kitose šalyse. Daugelyje šalių hiperaktyvi šlapimo pūslė nustatoma apie 17 proc. moterų ir 16 proc. vyrų.

Siekiant išskirti šias šlapimo nelaikymo formas, įprastai atliekamas urodinaminis tyrimas. Jis vertingas įtariant hiperaktyvią šlapimo pūslę, turintiems šlapinimosi problemų dėl neurologinių priežasčių, taip pat kenčiantiems nuo šlapimo nelaikymo fizinio krūvio metu. Urodinaminis tyrimas padeda diferencijuoti ligos priežastis, nustatyti šlapimo nelaikymo tipą bei tinkamai parinkti vieną ar kitą gydymo būdą.

Pastebėta, jog hiperaktyvios šlapimo pūslės simptomai dažniau vargina vyresnio amžiaus moteris, turinčias antsvorio, todėl būtina atkreipti dėmesį į sveiką gyvenseną, svorio korekciją, o ne tik į elgesio terapiją bei medikamentų vartojimą.

Elgesio terapija ir medikamentų derinys paprastai yra veiksmingas gydant hiperaktyvią šlapimo pūslę. Reikia nepamiršti riboti alkoholinių, kofeino turinčių, gazuotų gėrimų, aštraus maisto, šokolado vartojimą, nes jie gali apsunkinti ligos simptomus.

Šlapinimosi mokymas reikštų, jog reikia palaipsniui bandyti didinti šlapinimosi intervalus atitolinant šlapinimąsi.Apie visa tai supažindiname kiekvieną ligonę.

Dubens dugno raumenų mankšta taip pat efektyvi esant šlapimo nelaikymui fizinio krūvo metu.

Tačiau džiaugiamės, jog šiuo metu galime pasiūlyti naują gydymo būdą botulino toksino injekcijomis. Gydymo tikslas - suretinti šlapinimosi dažnį, skubumą, pagerinti šlapimo sulaikymą bei gyvenimo kokybę. Botulino toksino injekcijos į šlapimo pūslės raumenį užblokuoja nervinio impulso perdavimą, todėl šlapimo pūslės raumuo suleidimo vietoje negali susitraukti, dėl to suretėja šlapinimosi dažnumas, pagerėja šlapimo sulaikymas. Šis poveikis yra grįžtamas, nes paveiktas nervas ataugina naujas nervines galūnėles ir nervinio impulso perdavimas pamažu sugrįžta.

Jau atlikome nemažai tokių intervencijų. Pastebėta, jog gydymo efektas pasireiškia ne iš karto, o tik po 2-4 savaičių.

Atsinaujinus ligos simptomams, botulino toksino injekcijas galima kartoti.

Literatūros duomenimis, geri gydymo rezultatai siekia net 80 proc. atvejų. Mūsų duomenimis, 90 proc. ligonių buvo patenkinti gydymu po botulino toksino injekcijų, kurios šiuo metu taikomos tiek vyrams, tiek moterims.

Med. dr. gydytojas urologas Mindaugas Danilevičius