Data: 2020.08.12 04:35
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Birželis – vyrų sveikatos išsaugojimo mėnuo

2012-06-27 14:29:15

Pastaraisiais metais prostatos vėžys Europoje tampa vis dažnesne vyrų mirties priežastimi, ir visai neseniai „aplenkė” antroje vietoje po širdies ir kraujagyslių ligų buvusį plaučių vėžį. Savo pozicijų neapleidžia ir taip pat nemažą dalį užima sergamumas storosios žarnos vėžiu. Specialistų teigimu, nėra jokių vaistažolių ar medikamentų, kurie gali sumažinti riziką susirgti šiomis ligomis. Vienintelė priemonė išsaugoti sveikatą ir vyriškumą - reguliarus profilaktinis pasitikrinimas.

© Fotolia.com

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras visiems rajono vyrams norėjo priminti, jog birželis – vyrų sveikatos išsaugojimo mėnuo. Šį mėnesį mokyklose ir bendruomenėse buvo vykdoma akcija „Tėveli, pasitikrink sveikatą“, organizuojamas renginys „Bėgu už du“, dalinami informaciniai lankstinukai apie prevencines programas, o vyrai raginami pasirūpinti savo sveikata ir pasitikrinti.

Vyrams, nutarusiems pasinaudoti galimybe ir nemokamai išsitirti, pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris suteiks daugiau informacijos apie prevencines programas ir paskirs reikiamus tyrimus.

Priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programa

Pasaulyje jau antrą dešimtmetį vykdomos ankstyvos prostatos vėžio diagnostikos stebėsenos programos Lietuvoje žengia tik pirmus žingsnius. Šiuo metu priešinės liaukos vėžys yra dažniausia vyrų onkologinė liga. Per metus šalyje nustatoma apie 2 tūkst. naujų atvejų ir sergamumas šia liga nuolat auga. Kėdainių rajone 2009 m. sergamumas prostatos vėžiu buvo 193 atv./100 000 vyrų, mirtingumas – 41,32 atv./100 000 vyrų 2009 m., o 2010 m 35,09 atv./100 000 vyrų. Mirtingumas nuo priešinės liaukos vėžio 2010 m. sudarė 11,5 proc. visų mirčių.

Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa vykdoma nuo 2006 metų. Programa skirta vyrų nuo 50 iki 75 metų amžiaus ir vyrų nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu, susirgimų prevencijai. Pagal šią programą kartą per dvejus metus atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršys normą, šeimos gydytojas išduos siuntimą konsultuotis pas urologą, o šis prireikus atliks tam tikrą tyrimą – priešinės liaukos biopsiją. Padidėjęs PSA kiekis leidžia tik iš anksto nuspėti priešinės liaukos vėžį, o jos biopsija yra vienintelis būdas objektyviai patvirtinti arba paneigti šios ligos diagnozę.

Vyrai privalo būti išmintingi ir laiku kreiptis į savo šeimos gydytoją. Kraujo paėmimas tirti – paprasta procedūra, galinti padėti išsaugoti vyrų sveikatą.

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa

Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 1500 naujų storosios žarnos vėžio atvejų. Beveik 1000 žmonių nuo šios ligos miršta. Kaip ir kitose Europos šalyse, šis piktybinis navikas užima trečią vietą tarp vyrų piktybinių navikų. Vyrų sergamumas šio tipo piktybiniais navikais Kėdainių rajone 2009 m. buvo 37,83 atv./100 000 gyventojų, t.y. beveik 10 atvejų mažiau nei 2008 m., nors bendras sergamumas storosios žarnos vėžiu šalyje vis didėja.

Padidėjusį sergamumą šio tipo vėžiu lemia didėjanti nervinė įtampa, chemijos skverbimasis į buitį, riebaus ir kaloringo maisto vartojimas, vis labiau plintantis antsvoris, rūkymas, pasyvus gyvenimo būdas.

Ankstyva storosios žarnos, kaip ir kitų organų vėžio, diagnostika yra svarbi tuo, kad gydymo efektyvumas priklauso nuo ligos stadijos. Deja, Lietuvoje šiandien 25 proc. sergančiųjų šia liga ieško medikų pagalbos tada, kai liga jau būna smarkiai progresavusi. Anksti diagnozuoti storosios žarnos vėžį gali padėti prevencinė valstybės finansuojama patikros programa, skirta 50–74 metų amžiaus asmenims, tarp jų ir tiems, kurie jaučiasi visiškai sveiki ir kurių šeimoje nebuvo sirgusių šia liga ir neįtariančių, kad galėtų rizikuoti ja susirgti. Pirminio patikros etapo metu atliekamas slapto kraujavimo testas išmatose. Testas yra visiškai neskausmingas, atliekamas namuose, o testo rezultatai pateikiami šeimos ar vidaus ligų gydytojui. Jeigu slapto kraujavimo testas teigiamas, pacientas siunčiamas specialisto konsultacijai.

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras