Data: 2020.08.06 13:43
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Ateities medicina: genų korekcija, sumažinanti auglį

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2016-09-14 00:02:28

Studija, publikuota žurnale „Nature Methods“, ateityje žada naują genų terapiją: mokslininkai atliko genų „korekciją“ sergančioms pelėms ir sustabdė naviko augimą, – rašo bbc.com.

© Fotolia.com

Crispr-Cas9 – genetinę medžiagą (DNR) sukarpanti ir suklijuojanti sistema, kuri padeda bakterijoms apsisaugoti nuo virusų. Taigi gydytojas Weiren Huang iš Šendženo universitetinės ligoninės (The First Affiliated Hospital of Shenzhen University, in China) su kolegomis pasiskolino šią idėją iš gamtos ir pritaikė ją pelių genų korekcijai – panaudodami Crispr-Cas9, jie perprogramavo navikinių ląstelių DNR signalinę seką, lemiančią auglio vystymąsi. Pelėms, kurių genetinė informacija buvo pakeista šiuo būdu, susiformavo daug mažesnis auglys nei toms, kurios tokio gydymo negavo. Taigi rezultatai yra daug žadantys.

Mokslininkai jau pradėjo bandymus su žmonių ląstelėmis, mėgindami koreguoti ligas sukeliančius genus. Stengiamasi išsiaiškinti, kokią riziką sukeltų tokia genų terapija: kol kas yra nemaža tikimybė pašalinti ar nukenksminti ne tik „žalingus“ genus, pavyzdžiui, lemiančius vėžio išsivystymą, bet paveikti ir gyvybiškai svarbius.

„Dabartinis šios technikos taikymo tikslas yra pamatyti, ar Crispr-Cas9 sistema gali veikti pakankamai specifiškai ir paveikti būtent vėžines ląsteles. Iš esmės tai siektina taikant ir kitus vėžio gydymo būdus. Žinoma, kol šis tyrimas bus taikomas klinikinėje praktikoje, praeis daug laiko ir turės būti atlikta dar daugiau tyrimų“, – komentavo gydytojas C. Lord iš Vėžio tyrimų instituto (The Institute of Cancer Research).