Data: 2020.09.30 06:44
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Ar placebas naudojamas medicinoje?

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2013-01-12 00:03:33

Klausimas. Ar placebas naudojamas medicinoje? Jei ne – kodėl tai nėra daroma, jei jis yra efektyvus, pavyzdžiui, malšinant skausmą? Urtė, 20 m.

Eimantas Peičius
Eimantas Peičius. Asmeninio archyvo nuotr.

Atsako medicinos etikos specialistas dr. Eimantas Peičius

Placebas, kaip vaisto imitacija, tai yra – į vaistą panašus, bet jokio farmakologinio ar kitokio poveikio neturintis vaisto pakaitalas, gydymo tikslais nėra naudojamas šiuolaikinėje konvencinėje medicinoje. Tačiau placebas naudojamas biomedicininiuose, tiksliau, klinikiniuose vaistų tyrimuose su pacientais, dažniausiai trečioje tyrimo fazėje, siekiant įrodyti tiriamojo preparato veiksmingumą ir gydomąjį poveikį. Tokiais atvejais placebas naudojamas kaip tyrimo metodologijos dalis, t. y., placebą gaunanti tiriamųjų grupė lyginama su tiriamąjį preparatą gaunančių tiriamųjų grupe. Kita vertus, net ir tyrimuose placebo naudojimas kelia etines problemas, pvz., ar pateisinama tiriamųjų tam tikra apgaulė, kai jie tikisi gauti naują ir galbūt daug žadantį vaistą, bet yra galimybė, kad net ir jo negaus. Būtent dėl šios priežasties placebo naudojimas terapijoje negali būti naudojamas.

Klausimo antrojoje dalyje pateiktas teiginys, esą „placebas yra efektyvus“, gali būti diskutuojamas nebent psichologiniu požiūriu ir tada galima kalbėti ne apie paties placebo efektyvumą, kiek apie vadinamąjį placebo efektą, t. y. kai žmogus tiki, kad naudoja efektyvius vaistus. Toks jo įsitikinimas jam nepadeda, nepaisant to, kad jokio realaus poveikio nėra. Taigi „efektyvumas“ yra subjektyvus, neprognozuojamas, be to, neįteisintas (atitinkamai nesankcionuotas) ir etiškai nepagrįstas būdas, pvz., skausmui malšinti, bent jau vakarietiškoje medicinoje. Kita vertus, yra plačiai pripažįstama, kad netiesiogiai naudojamas placebo efektas, kaip kad paciento pasitikėjimas gydymu, gydytojais ar pan., duoda geresnius rezultatus, ypač kaip papildoma priemonė. Taigi plačiąja prasme tai yra taikoma ir naudojama, tačiau ne kaip standartinė gydymo priemonė, bet greičiau kaip psichologinė gydytojo ir paciento bendravimo priemonė.

Daug plačiau placebo efektą naudoja alternatyvios ir liaudies medicinos atstovai, tačiau tai jau kita tema.

 

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.