Data: 2020.08.13 20:42
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Ar lytinis susilaikymas – sveika?

2011-07-03 21:54:00

Klausimas. Turiu tokį įdomų klausimą urologui:  ar sveika ilgą laiką neejakuliuoti? Pastebėjau vieną įdomų dalyką: kai neejakuliuoju nors keletą dienų ar daugiau,  pasidarau labiau susikaupęs, dėmesingesnis ir lengviau įsidėmiu informaciją paskaitų metu. Man 24 metai. Jei nesaugu ilgą laiką neejakuliuoti, tai kas kiek dienų ar savaičių reikėtų tai daryti, kad nebūtų pakenkta savo sveikatai?

Algirdo Kubaičio nuotr.

Atsako gydytojas urologas-seksologas Mindaugas Danilevičius

Kiekvienas mūsų jaučiame nevienodą (stipresnį ar silpnesnį) sekso poreikį. Tam įtakos turi amžius, bendra sveikatos būklė, religija, mityba, tačiau statistiškai vidutiniškai mylimasi 1- 4 kartus per savaitę (skirtingose amžiaus grupėse dažnis kinta). Jei nėra galimybės ar partnerio (–ės), pasitenkinama masturbuojantis, tačiau vienokiu ar kitokiu būdu stengiamės save patenkinti, kitaip tariant, iškrauti susikaupusią seksualinę energiją. Taigi visiems, ir homo- , ir  heteroseksualams, būtinas savęs patenkinimas.

Lytinių santykių žmogus gali vengti dėl kelių priežasčių: dėl religinių, dėl lytiškai plintančių ligų, dėl anksčiau sukeltų neigiamų emocijų, susijusių su seksu (pavyzdžiui, moterys po išprievartavimo), dėl įsitikinimų, baimės pastoti ar tada, kai „laukiama princo ant balto žirgo“. Kai kuriais atvejais tai galima traktuoti kaip savibausmę arba vieną erektilinės disfunkcijos pasekmių.

Sergant lėtiniu prostatitu atvirkščiai, mes Jums net rekomenduosime reguliarius lytinius santykius. Tačiau tais atvejais, jei Jūsų laukia varžybos, svarbūs egzaminai, kiti dėmesio ir koncentracijos reikalaujantys darbai ar įvykiai, lytiniai santykiai nėra rekomenduotini, kadangi nepadeda susikaupti ir susikoncentruoti į darbą, studijas ar kitus svarbius Jūsų gyvenimo įvykius.

Be abejo, susilaikymas - tai pati efektyviausia priemonė saugantis  nepageidaujamo nėštumo, tačiau nereikia pamiršti, jog susilaikymas turi neigiamos įtakos bendrai sveikatos būklei.

Nenaudojami organai linkę atrofuotis: moterims po ilgesnės pertraukos atrofuojasi makšties raumenys, pasigamina ir išsiskiria nepakankamai „lubrikanto“, kurį produkuoja lytinių organų liaukutės, pailgėja sujaudinimo fazė, po lytinio akto atsiranda perštėjimas, niežėjimas, be to,  po ilgos pertraukos lytiniai santykiai tampa skausmingi, dėl to jos ima vengti jų, galiausiai ieško pagalbos bei kreipiasi į urologus-seksologus ar ginekologus dėl vaginizmo.

Vyrams susilaikymas sukelia erekcijos sutrikimus bei ejakuliacijos problemas (pavyzdžiui, priešlaikinę ejakuliaciją, kuomet lytinis aktas trunka labai trumpai). O pasekmės priklauso nuo amžiaus ir susilaikymo laikotarpio. Tačiau tai nereiškia, jog nuo šiandien visiems reikia užsiiminėti seksu kaip triušiams arba lakstyti iš vienos lovos į kitą.

Reziumuodamas noriu priminti, jog visais atvejais, jei atsiranda klausimų ar šeimą vargina seksualiniai sutrikimai, sukeliantys nevisaverčio gyvenimo jausmą, planuojant išsaugoti šeimą, būtina laiku konsultuotis su savo gydytoju ar seksologu.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.