Data: 2020.08.12 21:31
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Alyvuogių aliejaus komponentas stojo į kovą su vėžiu

vlmedicina.lt | 2015-05-31 00:01:13

Įvairiuose žurnaluose ir portaluose netyla diskusijos, koks alyvuogių aliejus yra geriausias, geriausios kokybės, kaip atpažinti gerą aliejų, kokiomis savybėmis jis turi pasižymėti ir kam, kaip bei su kuo jį vartoti.

Aliejus buteliukuose
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Tačiau mokslo pasaulis šiuo metu triūsia šiek tiek kita kryptimi – ieško ir stebi, kaip alyvuogių aliejuje esantis komponentas žudo ne ką kita, bet vėžio ląsteles.

Dvi mokslininkų komandos iš Rutgerio universiteto bei Hunter kolegijos (JAV) suvienijo jėgas ir atliko eksperimentą, apie kurį plačiai rašoma žurnale Molecular & Cellular Oncology“. Mokslininkai buvo įkvėpti iki tol atliktų eksperimentų, įrodžiusių, kad alyvuogių aliejus gali mūsų kūnus ir sveikatą apsaugoti nuo oro užterštumo keliamų pavojų, kad jis gali stiprinti mūsų imuninę sistemą, apsaugoti kaulus nuo per ankstyvo senėjimo ir netgi užkirsti kelią Alzheimerio ligai.

Šie atradimai paskatino patyrinėti kita kryptimi – paieškoti efektyvios ir saugios medžiagos, galinčios sunaikinti vėžio ląsteles. Džiuginančių rezultatų ilgai laukti nereikėjo – fenolinis komponentas, oleokantalas, randamas ypač tyrame (extra virgin) alyvuogių aliejuje, gali padėti sunaikinti vėžio ląsteles netgi mažiau nei per valandą, taip suteikdamas viltį, kad efektyvus ir saugus preparatas prieš vėžį gali egzistuoti.

Normaliomis sąlygomis nereikalingos ląstelės organizme patiria apoptozę – pačios save sunaikina per apytiksliai vieną parą. Vėžio ląstelėms šis procesas sunkiai pritaikomas, tad jos sėkmingai veši. Tačiau veikiant jas minėtu fenolinio alyvuogių aliejaus komponentu, yra skatinama apoptozė ir vėžinės ląstelės susinaikinimas per valandą ar net pusę valandos.

Pasirodo, oleokantalas naikina vėžinių ląstelių lizosomas, todėl vėžinės ląstelės tampa įveikiamos ir pažeidžiamos. It to būtų negana, sveikos ir nuo vėžio nenukentėjusios ląstelės tokios toliau ir išliko. Pastebėtas toks efektas, kad sveikas ląsteles oleokantalas kuriam laikui perkėlė į savotišką parą trunkančią miego būseną, po kurios jos atsikūrė it niekur nieko.

Mokslininkams nerimą kelia tik tai, kad tyrimai atlikti pasitelkus į pagalbą laboratorijos gyvūnėlius ir kad žmogaus organizmas gali kitaip reaguoti į šią antivėžinę medžiagą. Taigi gali praeiti metų metai, kol bus pradėti tyrimai su žmonėmis.

Šaltinis:

LeGendre O, Breslin P, Foster D. Oleocanthal rapidly and selectively induces cancer cell death via lysosomal membrane permeabilization (LMP). Molecular & Cellular Oncology. 2015.


VLmedicina.lt