Data: 2020.09.19 06:32
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Alkoholio pramonė suvystė eurokomisarą V. P. Andriukaitį

vlmedicina.lt | 2015-06-03 14:37:19

Gegužės 18 d. įvykusio Europos Alkoholio ir sveikatos forumo metu eurokomisarui Vyteniui Povilui Andriukaičiui pranešus apie tai, kad Europos Komisija (EK) neplanuoja priimti naujos ES Alkoholio strategijos, Europos nevyriausybinės organizacijos kritikuodamos EK ir eurokomisarą išėjo iš ES alkoholio ir sveikatos forumo. Apie tai pranešama birželio 2 d. eurokomisarui V. P. Andriukaičiui adresuotame viešame laiške, kurį pasirašė daugiau nei 20 tarptautinių sveikatos organizacijų.

Vytenis Povilas Andriukaitis
Vytenis Povilas Andriukaitis. Gintaro Jonaičio nuotr.

ES alkoholio ir sveikatos forumas, įkurtas 2006 m., siekė palaikyti naujai priimtą ES Alkoholio strategiją. Tai buvo kompromisinis aljansas, nes forume už vieno derybų stalo sėdint Europos politikams, sveikatos specialistams ir pramonei, forumas niekada efektyviai nedirbo.

Sveikatos organizacijų teigimu, forumas suteikė galimybę alkoholio pramonei reklamuoti save kaip socialiai atsakingą verslą, neva sprendžiantį žalingo alkoholio vartojimo problemą. Realybėje jie trukdė priimti reikšmingesnius sprendimus.

ES Alkoholio strategija nustojo galioti 2012 m. Nuo to laiko Europos sveikatos srities specialistais ir mokslininkai siekė šio dokumento atnaujinimo 2016-2022 metams. Naujos strategijos poreikį nuolat pabrėžė netik šalys narės, bet ir Europos Parlamentas, balandžio mėnesį paskelbęs rezoliuciją dėl naujos strategijos būtinumo Europoje.

Laiške V. P. Andriukaičiui išsakomas nusivylimas dėl to, kad EK prioritetu akivaizdžiai pasirinko alkoholio pramonės, o ne Europos piliečių interesus. Negana to, eurokomisaras atsisakė susitikti su visuomenės sveikatos ekspertais ir aptarti alkoholio politiką be suinteresuotųjų grupių atstovų.

V. P. Andriukaitis dar būdamas Lietuvos sveikatos apsaugos ministru nuolat akcentuodavo alkoholio vartojimo mažinimo svarbą, pabrėždavo ES Alkoholio strategijos reikšmę. Kokie veiksniai ir įtakos pakeitė jo nuomonę, kol kas pasakyti sunku. „Eurokomisaro elgesys dar kartą parodo, koks nešvarus žaidimas yra politika, ir patvirtina politinių pažadų taisyklę - tiesa kinta“, - nusivylimo neslepia NTAKK prezidentas prof. Aurelijus Veryga.

Organizacijų išplatintame pranešime komisijai išsakoma kritika ir dėl to, kad komisija pritaria pramonės iniciatyvai pradinėse mokyklose vaikams reklamuoti „atsakingo“ gėrimo kultūrą. Tai leidžia manyti, kad pramonės pinigams pavyko visiškai suvystyti net ir Europos aukščiausio lygmens politikus.

Vaida Liutkutė,

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija