Data: 2020.07.03 02:16
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Alergija ar COVID-19? Kaip atskirti?

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2020-04-15 11:14:03

Klausimas. Kaip atskirti alergijos simptomus – kosulį, dusulį - nuo koronaviruso sukeltų simptomų? Iveta, 38 m.

© VLMEDICINA.LT (G. Privedienės) nuotr.

Atsako vaikų gydytoja, vaikų alergologė ir vaikų pulmonologė dr. Agnė Jagelavičienė.

Iš tiesų, kai kurie alergijos simptomai, tokie kaip kosulys, dusulys, sutampa su COVID-19 infekcijos požymiais.

Paskutinėmis savaitėmis į bet kurį pacientą pirmiausia kreipiamas dėmesys kaip į potencialų koronaviruso nešiotoją, bet jo lėtinės ir net ūminės ligos, jei viruso tyrimo atsakymai neigiami, deja, pamirštamos, ir žmonės ne visuomet gauna atsakymus į klausimus, kurie jiems iškilo. Dėl to, šiomis dienomis daugiau atsakomybės tenka patiems pacientams.

Kaip suprasti, kad paūmėjo sezoninė alerginė liga - astma, o ne užpuolė koronavirusas?

Sezoninė alergija neturi jokio inkubacinio periodo. Jeigu medžių ar žolių žydėjimo metu pasireiškia anksčiau panašiu metų laikų patirti požymiai, pirmiausia alergiškas žmogus turi galvoti apie alergiją. Jei tai sezoninis alerginis rinitas, vargins skysta sloga, dažnas čiaudulys, akių ašarojimas, nosies ir akių niežėjimas. Šie požymiai nebūdingi COVID-19. Jeigu greta kitų, pacientui žinomų alergijos požymių, staiga dingsta uoslė ir skonis, reiktų susimąstyti apie COVID-19. Jeigu uoslė ir skonis alergiškam žmogui susilpnėję jau kurį laiką, nerimauti, kad tai virusinė infekcija nereikėtų. Astmos paūmėjimas pasireiškia sausu kosuliu, dusuliu, kartais - spaudimo jausmu krūtinėje. Taip pat būdingas švokštimas. Sausas kosulys ir dusulys įvardinami, kaip pagrindiniai COVID-19 infekcijos požymiai, tačiau jeigu asmuo nejaučia jokių kitų simptomų ir yra alergiškas tuo metu žydintiems augalams, pirmiausia reikia galvoti apie alergiją ir gydyti ją, vengti potencialaus alergijos simptomus provokuojančio veiksnio (žiedadulkių).

Su šiuolaikinėmis technologijomis ir mobiliosiomis programėlėmis galima sekti žiedadulkių sezoniškumą ir sklidimą bei koncentraciją. Be to, naudojant mobiliąsias aplikacijas galima ne tik pačiam pacientui sekti savo simptomus ir būklę, bet ir tartis su gydytoju.

Labai svarbus infekcijos simptomas – temperatūra. Jeigu tik paūmėjo alergija, karščiavimas – nebūdingas. O štai, jei kūno temperatūra kyla virš 38,5 C, labai tikėtina, jog susirgote virusine kvėpavimo takų infekcija. Be to, alerginėms ligoms nėra būdingi kūno ir raumenų skausmai, kurie galimi susirgus koronavirusine infekcijai ar gripu.

Apibendrinant: dažniausi COVID-19 infekcijos požymiai - karščiavimas, sausas kosulys ir dusulys (apsunkintas kvėpavimas). Tad jeigu pasireiškia visi šie simptomai, būtina kreiptis skubios pagalbos. Tačiau jeigu alergine astma sergantis žmogus, alergiškas žiedadulkėms, ima sausai kosėti, dusti, švokšti, „švilpti“, bet nekarščiuoja, pirmiausia reikia griebtis astmos paūmėjimo gydymo schemos. Jeigu įprastiniai vaistai nuo alergijos ir astmos efektyvūs, jums alerginės ligos paūmėjimas.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.