Data: 2020.07.09 18:24
Šis puslapis atspausdintas iš:

www.vlmedicina.lt
spausdinimas

Nėštumą patyrusių moterų kraujas nėra tinkamiausias perpilti vyrams?

Parengė Justina Karpavičiūtė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-10-20 00:02:29

Naujoje studijoje, publikuotoje Journal of the American Medical Association, teigiama, jog vyrui perpylus kada nors nėščia buvusios moters kraują, jo mirties rizika padidėja, – rašo healthday.com.

© VLMEDICINA.LT (A, Kubaičio) nuotr.

Pasak tyrėjų iš Olandijos nacionalinio kraujo banko (Sanquin, the Dutch national blood bank), vyro, kuriam perpiltas moters, buvusios nėščia, kraujas, bendra rizika mirti per ateinančius metus padidėja, palyginti su to, kuriam buvo perpiltas kito vyro kraujas.

„Atrodo, kad didžiausia rizika yra 18-50 metų vyrams. Jų mirties rizika, gavus nėščia buvusios moters kraujo, padidėja 50 procentų. Rizika išlieka padidėjusi daug metų po buvusios transfuzijos. Toks efektas nestebėtas, kuomet recipientai buvo moterys ar vyresni nei 50 metų vyrai. Matyt, nėštumas tam tikru būdu paveikia moters imuninę sistemą ir „paverčia“ jos kraują pavojingesniu vyrams“, – sakė tyrėjų komandos atstovė Merlijn van Hasselt.

„Vis dėlto pastebėta rizika neturėtų sukelti jokių staigių pokyčių kraujo donorystės politikoje. Manau, kad toks pastebėjimas suteikia peno tolesniems tyrimams, tačiau šiuo metu nereikia nieko keisti. Būtinas ilgesnis stebėjimas“, – komentavo Amerikos kraujo centro (America's Blood Centers) atstovai.

Jiems antrino ir gydytojai iš Amerikos Raudonojo kryžiaus (The American Red Cross): „Kadangi reikalingi tolesni šiuos pastebėjimus patvirtinantys ar paneigiantys tyrimai, mes neskatiname jokių pokyčių dabartinėje kraujo donorystės tvarkoje. Atidžiai išnagrinėsime visas ateityje šia tema atliksimas studijas, kad užtikrintume perpilamo kraujo saugumą.“

Į studiją buvo įtraukta daugiau nei 31000 olandų pacientų. Jiems atlikta 59 320 kraujo transfuzijų iš trijų tipų donorų: vyrų, niekada nėščiomis nebuvusių ir nėščiomis buvusių moterų. Pastebėta, jog atlikus vieną kraujo perpylimą, trejų metų mirties dažnis tarp vyrų, kuriems buvo perpiltas kito vyro kraujas, buvo 13,5 procento; tarp vyrų, kuriems buvo perpiltas niekada nesilaukusios moters kraujas – 13,1 procento; tarp vyrų, kurie gavo kažkada nėščia buvusios moters kraujo – beveik 17 procentų.

„Studija nepatvirtina tiesioginio priežasties ir pasekmės ryšio. Bet tai yra ne pirmas kartas, kuomet transfuzijos keliamas pavojus buvo susietas su nėštumą turėjusių moterų krauju“, – sakė tyrėjai.

JAV kraujo centruose kartais neimami moterų, buvusių nėščiomis, trombocitai ar kraujo plazma, siekiant išvengti būklės, vadinamos su transfuzija susijusiu plaučių pažeidimu (ang. transfusion-related acute lung injury, TRALI). Jis dažniausiai pasireiškia per 6 valandas po kraujo perpylimo ir yra sukeliamas antikūnų, kurie pasigamina būsimos motinos organizme kaip reakcija į vaisiaus kraują. JAV Nacionalinio širdies, plaučių ir kraujo instituto (The U.S. National Heart, Lung, and Blood Institute) duomenimis, nuo 5 iki 25 recipientų dėl to miršta.

„Tačiau šie antikūnai negali būti susiję su mirties rizikos padidėjimu, nustatytu naujajame tyrime, nes jų pusperiodis skaičiuojamas savaitėmis, o ne mėnesiais. Tuo tarpu tyrimas truko kelerius metus“, – komentavo Amerikos kraujo centro (America's Blood Centers) atstovai.

Olandų mokslininkai laikosi nuomonės, jog „nėštumas gali sukelti ilgalaikius moters imuninės sistemos pakitimus, nes jos organizmas 9 mėnesius privalo „toleruoti svetimkūnį“. Kad nėštumas būtų įmanomas yra įtraukiama daug imuninės sistemos grandžių. Galbūt kai kurie reguliaciniai mechanizmai „neišsijungia“ net ir nėštumui seniai pasibaigus“, – svarstė tyrėjai.