Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Žiemą naudinga valgyti riebią žuvį

2012-02-15 13:29:21

Visuomenėje gaji nuomonė, kad žiemą reikėtų valgyti daugiau riebių patiekalų, o gaiviomis salotomis ir vaisiais mėgautis vasarą. Tačiau gydytoja dietologė Žana Antonova tvirtina priešingai. Šaltuoju metų laiku žmogaus organizmas ir taip yra linkęs kaupti riebalus, todėl riebiais produktais piktnaudžiauti nereikėtų. Tai negalioja žuviai – ją rinktis patartina kuo riebesnę (skumbrę, lašišą ir kt.), mat tokioje žuvyje gausu žmogaus organizmui reikalingų omega 3 rūgščių.

Algirdo Kubaičio nuotr.

Specialių rekomendacijų, kaip maitintis skirtingais metų laikais, nėra. Mityba visada turi būti visavertė ir įvairi. Visgi į tam tikrus šaltojo sezono ypatumus verta atkreipti dėmesį. Žiemą diena trumpesnė, žmogus daugiau laiko praleidžia pasyviai, mažiau juda. Be to, dėl šalčio lėtėja medžiagų apykaita. Visi šie faktoriai skatina riebalų kaupimąsi. Todėl kai lauke šalta ir iš namų niekur nesinori kišti nosies, neskubėkite atakuoti šaldytuvo.

Ypač atsargūs turėtų būti turintys antsvorio. Venkite riebaluose kepto, miltais ar džiūvėsėliais apvolioto maisto. Nieko naudingo organizmui neduoda ir greitai paruošiami produktai. Atsargiai reiktų vartoti pieno produktus. Juos rinkitės liesus ar bent jau vidutinio riebumo. Taip pat reikėtų rinktis ir mėsą. Ji turėtų būti kuo liesesnė. Venkite lašinių, riebių dešrų, rūkytų, sūdytų mėsos gaminių.

 Į savo racioną būtinai įtraukite daržovių. Žiemą jas galite rinktis kitokias nei vasarą – valgykite morkas, ropes, pastarnokus, kopūstus, česnakus, svogūnus. Per dieną žmogus turėtų suvartoti 300–500 g daržovių, iš jų – 2/3 šviežių ir 1/3 termiškai ar kitaip apdorotų. Nepamirškite ir vaisių. Per dieną patariama suvalgyti 2–4 vidutinio dydžio vaisius. Duoną rinkitės juodą, su grūdais – ji daug sveikesnė.

Troškinta skumbrė

1 skumbrė, 1 svogūnas, 2 morkos, 150 g grietinės, citrininių žuvies prieskonių, druskos.

  Žuvį supjaustykite gabalais, apibarstykite prieskoniais, druska ir sudėkite į kepimo formą. Ten pat sudėkite ir supjaustytas morkas bei svogūnus, viską aptepkite grietine ir kepkite orkaitėje.

Moliūgų ir pastarnokų troškinys

  300 g moliūgų, 300 g pastarnokų, 450 g konservuotų pupelių, 400 g konservuotų pomidorų, 1 svogūnas, 2 skiltelės česnako, 130 ml raudonojo vyno, 200 ml daržovių sultinio, 15 g parmezano sūrio, 50 g džiūvėsėlių, 1 šaukšt. alyvuogių aliejaus, 1 pund. čiobrelių, 1 arbat. šaukšt. cukraus, prieskonių.

Orkaitę iš anksto įkaitinkite iki 180 ºC temperatūros. Gilioje keptuvėje įkaitinkite aliejų ir jame apkepinkite supjaustytą svogūną, kol įgis auksinį atspalvį. Ten pat sudėkite smulkintus moliūgus, pastarnokus ir česnaką ir kepkite dar apie 3 minutes. Tada suberkite pupeles, smulkintus pomidorus, cukrų, prieskonius, supilkite vyną ir sultinį. Viską užvirinkite ir supilkite į troškintuvą. Šaukštu daržoves suspauskite, kad viršuje liktų skystis. Apibarstykite sūriu ir džiūvėsėliais, uždenkite ir kepkite orkaitėje apie 40 minučių. Atidenkite, gerai išmaišykite, ir kepkite dar 40 minučių.

 Salotos su lęšiais

200 g lęšių, 2 morkos, 50 g laiškinių svogūnų, 1 obuolys, mėtų, 1 citrina, alyvuogių aliejaus, druskos, pipirų.

Lęšius ir morkas išvirkite. Morkas sutarkuokite ir sudėkite kartu su lęšiais. Supjaustykite obuolį, laiškinius svogūnus ir suberkite į tą patį dubenį. Viską apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir citrinos sultimis. Pabarstykite druska ir pipirais. Salotas papuoškite mėtomis.

Menkių kepenėlės

1 kg šviežių menkės kepenėlių, 4 šaukštai prieskonių „Vegeta“ arba druskos, juodų pipirų, lauro lapų.

Prieskoniuose arba druskoje išvoliotas šviežių menkių kepenėles sudėkite į 0,5 l stiklainius. Ten pat įdėkite po kelis juoduosius pipirus ir po lauro lapą. Stiklainius pasterizuokite puode apie 1 valandą. Vandens pilkite tiek, kad apsemtų stiklainius iki pusės. Kai baigsite pasterizuoti, užsukite dangtelius.

Menkių kepenėlių salotos

200 g menkių kepenėlių aliejuje, 4 kiaušiniai, 1 pund. laiškinių svogūnų, 1 agurkas, šviežių krapų ir petražolių, 1 arbat. šaukšt. citrinos sulčių, druskos, pipirų.

Kietai išvirkite kiaušinius ir juos supjaustykite. Nulupkite ir supjaustykite agurką. Susmulkinkite laiškinius svogūnus. Nukoškite menkių kepenėles, bet aliejų pasilikite, jo prireiks vėliau. Kepenėles supjaustykite ir sumaišykite su jau paruoštais produktais. Ant viršaus užberkite smulkintų petražolių ir krapų, druskos bei pipirų. Tada supilkite nuo kepenėlių likusį aliejų ir citrinos sultis. Salotų nemaišykite. Leiskite joms pastovėti šaldytuve apie 1 valandą. Patiekite su traškia duona.

Eglė Valionienė

 valstietis.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Mityba, žuvis
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų