Trečiadienis, 2024.04.24
Reklama

Žalioji arbata ir jos kombinacijos su vaistais sumažina tikimybę susirgti vėžiu

2012-03-27 23:59:42

Paskutiniaisiais metais atlikta daug tyrimų analizuojant žaliosios arbatos poveikį vėžio išsivystymui. Viena japonų studija parodė, jog 10 „japoniškų“ žaliosios arbatos puodelių per dieną sumažina storosios žarnos polipų išsivystymo riziką net 50 proc., o storosios žarnos polipai yra pirmasis žingsnis vystantis piktybiniams navikams. Du Italijoje ir JAV atlikti tyrimai parodė, jog vyrams žalioji arbata efektyviai sumažina prostatos vėžio išsivystymo riziką jau ikivėžinius pakitimus turintiems pacientams.

 Sukėlė vėžio ląstelių žūtį

 Terminas „kombinuota vėžio chemoprevencija“ atsirado dar 1980 metais -  pirmą kartą žurnale „Nature“ jį pavartojo Michael Sporn. Jis apibūdino šį terminą kaip keleto vaistų, veikiančių skirtingais mechanizmais, skyrimą, siekiant maksimalaus efektyvumo užkertant kelią vėžio išsivystymui.

 Japonijoje žaliosios arbatos katechinai buvo pradėti intensyviai tyrinėti jau nuo 1983 metų. Žaliojoje arbatoje randami mažiausiai 4 katechinai, tačiau biologiškai aktyvūs tik trys jų (EGCG, EGC ir ECG).

 Neseniai japonų mokslininkai analizavo žaliojoje arbatoje esančios medžiagos – epigalokatechino galato (EGCG) ir įvairių kitų vėžio gydymui ir prevencijai vartojamų vaistų kombinacijų efektyvumą. Pasirodė, jog įvairiausios cheminės medžiagos ir žaliojoje arbatoje esantis EGCG veikia sinergistiškai ir mažina piktybinių navikų išsivystymo riziką. Buvo tiriamas krūties vėžio gydymui naudojamas hormoninis preparatas tamoksifenas, priešuždegiminis vaistas celekoksibas, retinoidai, ciberžolėje randamas kurkuminas.

 Plaučių vėžio ląstelėse žaliosios arbatos ekstrakto kombinacija su kiekviena iš minėtų medžiagų sukėlė vėžio ląstelių savaiminę žūtį - apoptozę. Taip pat buvo nustatyta daugelis specifinių genų raiškos pakitimų, dėl kurių sulėtėjo ląstelių augimas ir pasireiškė kiti teigiami efektai. Pažymėtina, jog šie genų pokyčiai buvo nustatomi tik paveikus ląsteles abiem medžiagomis vienu metu -  nei vaistai, nei žalioji arbata pavieniui nesugebėjo sukelti tokių genų ekspresijos pokyčių.

Žana Antonova. Asmeninio archyvo nuotr.

Duomenys nepakankami

 „Teigiamas žaliosios arbatos poveikis dėl joje esančių antioksidantų žinomas nuo seno“, - sakė gydytojas onkologas Donatas Petrauskas. Todėl jis rekomenduotų šią arbatą gerti kiekvienam, nors, akcentavo, ji nesanti „stebuklinga“, bet situacijos tikrai nepabloginsianti.

 Tiesa, daktaras prisipažino  negirdėjęs, jog šalyse, kuriose ši arbata plačiai vartojama, vėžio statistika labai skirtųsi nuo kitų šalių.

 „Deja, mokslinių tyrimų duomenys yra menki, kad galėtume tvirtai sakyti, kad arbatos gėrimas apsaugo nuo tam tikrų ligų“, - sakė ir dietologė Žana Antonova.

 Per daug - nesveika

 Gydytoja Ž. Antonova „Vakarų Lietuvos mediciną“ informavo, kad žaliojoje arbatoje daugiausia yra flavanoidų, ypač  katechinų ir jų derivatų – galatų.

 „Žaliosios arbatos flavanoidai mažina rizikos faktorius, susijusius su širdies ir kraujagyslių ligomis: pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis (nuo 8-10 arbatos puodelių vartojimas per dieną ryškiai padidina plazmos antioksidantų kiekį), turi poveikį plazmos lipidams, stabdo kraujo krešėjimą  ir uždegiminius procesus.  Taip pat joje randamos aminorūgštys  L-teaninas, kuris turi poveikį atminčiai ir galbūt (atlikta nedaug tyrimų) miegui, imunitetui, arteriniam kraujospūdžiui.  200 ml  žaliosios arbatos turi apie 60-165 mg flavanoidų ir iki 22,5 mg L-teanino. Žaliojoje arbatoje dar yra ir kofeino“, - pasakojo ji.  

 Beje, portalo konsultantė perspėjo, jog arbata, jei išgeriama per 10 puodelių per dieną -  suvartojama per 1g/d EGCG - gali turėti ir neigiamą poveikį: gali atsirasti miego sutrikimai, skrandžio negalavimai.

 vlmedicina.lt

 Šaltiniai

Suganuma M et al. New cancer treatment strategy using combination of green tea catechins and anticancer drugs. Cancer Science, Vol. 102, Iss 2, 317-323, 2011 Feb.

 Bettuzzi S, Brausi M, Rizzi F  et al.  Chemoprevention of human prostate cancer by oral administration of green tea catechins in volunteers with high-grade prostate intraepithelial neoplasia: a preliminary report from a one-year proof-of-principle study. Cancer Res 2006; 66: 1234–40.

 Tsao AS, Liu D, Martin J  et al.  Phase II randomized, placebo-controlled trial of green tea extract in patients with high-risk oral premalignant lesions. Cancer Prev Res 2009; 2: 931–41.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų