Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Vis pasikartoja rožė. Ar įmanoma galutinai pasveikti?

vlmedicina.lt | 2015-09-08 00:02:45

Klausimas. Vyras ketvirtą kartą susirgo rože. Kaskart gydomės antibiotikais. Gal yra kokie tyrimai, kurie padėtų nustatyti, kodėl ši liga kartojasi? Ar įmanoma nuo šios ligos galutinai pasveikti? Virginija, 49 m.

Tvarstis
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Danguolė Važnaisienė
Danguolė Važnaisienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Atsako Kauno klinikinės ligoninės, LSMU Infekcinių ligų klinikos infekcinių ligų gydytoja Danguolė Važnaisienė

Rožė linkusi kartotis beveik trečdaliui atvejų. Pagrindinės rožės recidyvų priežastys yra infekcijos vartų (odos pažeidimo) persistavimas, per kur patenka bakterijos ir sukelia šią odos ir minkštųjų audinių infekciją, ir sumažėjusi organizmo vietinė gynyba dėl venų nepakankamumo ar limfedemos.

Odos pažeidimas gali būti labai mažas ir kliniškai nepastebimas. Tai ne tik žaizdos, traumos (įskaitant operacijas), trofinės opos, bet ir tarpupirščių grybelis, odos ligos (dermatitas, egzema) arba tiesiog maceruota (sudrėkusi), įtrūkusi dažniausiai tarpupirščių srityje oda, nuospaudos, įdrėskimai, iššutimai, įsidūrimai, nudegimas, vabzdžių įkandimas. Akivaizdūs infekcijos vartai būna tik 1/5 atvejų. Papildomai gali būti atliekamas tyrimas dėl grybelio, jei neaišku iš apžiūros.

Pirmo rožės epizodo metu susidariusi limfedema gali sąlygoti tolesnį rožės kartojimąsi. Edema dėl venų nepakankamumo ar limfedema gali būti įtarta iš apžiūros, venų kraujotakai patikslinti gali būti atliekama echoskopija.

Kiti rečiau minimi veiksniai, dėl ko gali kartotis rožė, yra nutukimas, rūkymas, onkologinė patologija, gyvenamosios vietos neturėjimas, stresas. Kartais rožę gali sukelti bakterijos, patekusios limfogeniniu ar hematogeniniu keliu iš kitų infekcijos židinių.

Norint išvengti recidyvų ar juos sumažinti yra būtina, nors ne visada lengvai įgyvendinama, rizikos veiksnių korekcija, pakankamas antibakterinis gydymas. Gali būti taikoma profilaktika ilgo veikimo penicilinu ar geriamuoju penicilinu ar eritromicinu, tačiau efektas taip pat nėra visiems, ypač jei išlieka rizikos veiksniai. Todėl svarbu vengti traumų, odos pažeidimo, susižeidus žaizdą tvarkyti iš karto, laikytis pėdų priežiūros ir higienos, grybelio atveju naudoti priešgrybelinį tepalą.

Nors manoma, kad cukrinis diabetas neturi tiesioginės reikšmės rožės kartojimuisi, diabetinėje pėdoje yra sumažėję jutimai, todėl šiems pacientams pažeidimų ypač reiktų vengti ir kojas apsižiūrėti dažnai.

Kojų edemos dėl venų nepakankamumo  ir limfedemos atveju gydant svarbu gulint lovoje laikyti koją pakeltą, praėjus ūmiam rožės epizodui gali padėti kompresinės kojinės, kartais gali prireikti ir chirurginio gydymo.


VLmedicina.lt

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: rožė
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų