Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Virusiniu hepatitu C sergantys ligoniai gali būti gydomi be interferono

vlmedicina.lt | 2013-12-05 00:01:13

Didelė dalis hepatitu C sergančių pacientų kenčia nuo interferono, skiriamo gydymui, nepageidaujamų poveikių. Neseniai paskelbti tyrimo SOUND-C2 duomenys rodo, kad interferonas kai kuriais atvejais nepagerina gydymo rezultatų ir jo galima neskirti.

Vaistai
© Fotolia.com

Tyrimo rezultatai

Į tyrimą įtraukti 362 ligoniai, iki tol negavę jokio gydymo. Visiems pacientams buvo diagnozuotas hepatitas C. Tyrimo dalyviai suskirstyti į 5 grupes, kuriose skirtas gydymas faldapreviru, deleobuviru ir ribavirinu skirtingomis dozėmis ir schema, taip pat farlepreviru ir deleobuviru be ribavirino. Pagrindinis vertinimo kriterijus buvo virologinis atsakas 12 savaičių po gydymo pabaigos.

Atsakas į gydymą nepriklausė nuo gydymo trukmės. Trumpesnį gydymą 16 savaičių kursu gavusių pacientų grupėje nustatytas didesnis ligos recidyvų dažnumas, negu tarp pacientų, gydytų 28 ar 40 savaičių. Pirmojo genotipo virusą turintiems ligoniams recidyvų dažnumas visose tyrimo grupėse buvo panašus, todėl tyrimo dalyviai padarė išvadą, jog šio tipo virusą turintys pacientai gali būti efektyviai gydomi dviem tiesiogiai veikiančiais antivirusiniais preparatais ir ribavirinu.

Išgyja tik kas antras

Lietuvoje nėra statistikos, kiek mūsų šalyje yra sergančiųjų hepatitu C.

„Visose šalyse stebimas panašus sergančiųjų skaičius – 2-3 proc. visuomenės. Remiantis šiais duomenimis, galima manyti, jog mūsų šalyje yra 60-80 tūkst. sergančiųjų hepatitu C. Šiuo virusu užsikrečiama per kraują ir kitus kūno skysčius“, - sako Vilniaus universiteto docentė, infekcinių ligų gydytoja Ligita Jančorienė.

Pasaulyje 2002 m. buvo registruoti du vaistai hepatitui C gydyti – pigeliuotas interferonas ir ribavirinas. Šis derinys mūsų šalyje SAM potvarkiu buvo pripažintas gydymo standartu tik po 6 metų. „Teigti, kad interferonas yra prastas medikamentas, nereikėtų. Jis daugeliui žmonių padėjo pasveikti. Taip, jis turi stiprius pašalinius poveikius ir kai kurie žmonės jo netoleruoja. Šio vaistų derinio efektyvumas siekia 40 proc. (1 genotipo infekcija) – 60 proc. (ne 1 genotipo infekcija). Kaip sutrumpinti gydymo kursą, atsisakyti interferono dėl jo neigiamų padarinių – apie tai galvojama ne vienerius metus. Ypač ieškoma sprendimų dėl tų žmonių, kurie nepasveiko vartodami šiuos medikamentus“, - kalba infekcinių ligų gydytoja.

Klinikinių tyrimų stadijoje

Gydytoja sako, jog prieš dvejus metus Europoje ir JAV buvo registruoti du nauji medikamentai hepatitui C gydyti – telapreviras ir bocepreviras. Lietuvoje šiuos vaistus išbandė tik 84 žmonės, ir tik dėka specialių programų, kai šalies medikams išreiškus norą vaistus tiekiančios įmonės kompensavo gydymo kursą tam tikram skaičiui žmonių. Gydymo kursas šiais vaistais vienam žmogui kainuoja 30 tūkst. eurų. Šiuos vaistus išbandę lietuviai, pasak medikės, jau buvo gavę prieš tai ne vieną gydymo kursą ir jis nebuvo efektyvus.

„Teko lankytis Vokietijos, Belgijos, Prancūzijos gydymo įstaigose, ten kiekvienas sergantis hepatitu C gauna šiuos naujus medikamentus. Lietuvoje dvejus metus rašome raštus, argumentuojame ir prašome, kad šie vaistai būtų kompensuojami. Nematome net mažiausio pokyčio ir jokios reakcijos iš mūsų valdžios institucijų. Labai apmaudu. Žmonės yra girdėję apie tą vykdytą programą, jie ateina, klausia, kaip jiems irgi gauti tų vaistų. Deja, programa jau nebevyksta. Be to, programa tikrai negalėjo patenkinti visų sergančiųjų poreikio gauti gydymą. Belieka laukti, kada valstybė juos pradės kompensuoti. Kada tai bus, nežinia“, - apgailestauja medikė.

Ji sako, jog šiuo metu apie 15 naujų preparatų hepatitui C gydyti yra tiriami, trys iš jų jau registruoti įvairiose šalyse. „Kasdien medikus pasiekia žinutės apie šių preparatų tyrimų etapų rezultatus. Kiekvienas naujas medikamentas nori būti pranašesnis už kitą. Tačiau dauguma jų yra tik klinikinių tyrimų stadijose. Kalbant apie minėtą tyrimą, galiu pasakyti, kad svarbus yra virologinis atsakas po 6 mėnesių, o 12 savaičių – tik tarpinis rezultatas. Dėl jo galima džiaugtis, tačiau kitos 12 savaičių gali duoti priešingus rezultatus“, - sako doc. L. Jančorienė. Pasak infektologės, tarptautinėse konferencijose kalbama apie 5-6 tablečių kombinaciją ir kad nereikės vaistų leistis.

„Įvertinus, koks yra naujų medikamentų mūsų šalyje įtvirtinimo greitis, tikėtina, kad šie nauji vaistai prieinami mūsų šalyje bus ne greičiau kaip po 10 metų. Be to, jie bus labai brangūs – tai dar viena rimta kliūtis jiems atsirasti mūsų šalyje“, - sako gydytoja infektologė doc. L.  Jančorienė.

Šaltinis

Zeuzem et al. Faldeprevir and deleobuvir for HCV genotype 1 infection. NEJM, 2013, 369, 630-9

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų