Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Vilniečiai nori, kad sutrumpėtų eilės ir išnyktų korupcija, būsimoji valdžia žada to siekti

Mindaugas Savickas | 2012-11-06 00:06:13

Atrodo, kad vilniečiai didelių lūkesčių sveikatos apsaugos sistemai, kuriai turėtų vadovauti kitas, socialdemokratų deleguotas ministras, nepuoselėja. Visgi daugelis norėtų dviejų esminių pokyčių: mažesnių eilių ir jokios korupcijos. Vienas iš pretendentų vadovauti ministerijai - gydytojas, istorikas ir Seimo narys Vytenis Povilas Andriukaitis sako, kad vilniečių išsakyti reikalavimai sveikatos apsaugos sistemai  yra pagrįsti, todėl bus siekiama juos įgyvendinti.

Camelia autobusas
Darganotą pirmadienio rytą į vieną iš 26-ojo maršruto autobusų įlipusių vilniečių laukė netikėtumas. Mindaugo Savicko nuotr.

Nudžiugino netikėta akcija

Darganotą pirmadienio rytą į vieną iš 26-ojo maršruto autobusų įlipusių vilniečių laukė netikėtumas: grojant muzikai, juos pasitiko žmonės baltais chalatais, klausė, kaip savijauta, siūlėsi pamatuoti kraujospūdį, temperatūrą ir kitus paprastesnius sveikatos rodiklius. Tik įlipę keleiviai į viešajame transporte neįprastai atrodančius baltaskvernius vaistininkus žvelgė kiek įtariai, tačiau, išsiaiškinę, kad čia „Camelia“ vaistinės surengta kai kurių sveikatos rodiklių patikrinimo akcija, mielai naudojosi pasiūlymu.

 Į autobusą įlipę rudeniškai rimtais veidais, po nedidelės sveikatos patikros ir malonios kelionės miestiečiai išlipdavo besišypsodami ir kur kas smagesni. Na, o „Vakarų Lietuvos medicina“, naudodamasi proga, tiesiog negalėjo nepaklausti Vilniaus viešojo transporto keleivių, ką jie mano apie savo sveikatą, taip pat apie Lietuvos sveikatos apsaugos sistemą ir jos ateitį. Beje, linksmasis autobusas su jame įsikūrusiais vaistininkais 26-uoju maršrutu kursuos dar visą savaitę.

Sveikatos apsauga – „nei labai gera, nei labai bloga“

P. Stanislovas
Ponas Stanislovas sako, kad mūsų sveikatos apsaugos sistema nėra nei labai gera, nei labai bloga. Mindaugo Savicko nuotr.

Pono Stanislovo vertinimu, mūsų sveikatos apsaugos sistema nėra „nei labai gera, nei labai bloga“: gera jos negalime laikyti dėl to, kad pas gydytoją patekti būna sunku, o patekus kartais neskiriama deramo dėmesio. „Pradedi pasakoti, kas ne taip, tave tuoj nutraukia, kažko trumpai paklausia, į atsakymus pernelyg nesigilina – matyt, laiko neturi. Kaip gydytis, kur eiti, ką daryti, susako labai greitai, ne visada aiškiai, vyresniam žmogui ne taip paprasta iškart suprast, o ir atsiminti“, – aiškino pašnekovas.

 O bloga, pasak p. Stanislovo, sistemos negalima laikyti todėl, kad visos būtiniausios gydymo paslaugos yra teikiamos, ir negali sakyti, kad nekokybiškai. „Susirgus apendicitu ar kokiai kitai bėdai nutikus, tu žinai, kad sulauksi pagalbos, nors pats bendravimas su gydytojais ne visuomet būna malonus. Bet man svarbiau, kad būtų išspręsta problema, o į tai, maloniai ar nelabai bendrauja gydytojas ar kokia seselė, seniai nebekreipiu dėmesio“, – pasakojo p. Stanislovas.

Paklaustas, kaip vertina korupciją sveikatos apsaugos sistemoje ir ko tikisi iš būsimo naujo sveikatos apsaugos ministro, pašnekovas tik numojo ranka. „Aš išsiverčiu ir be to. Tačiau žinau, kad kiti duoda. Būtų malonu žinoti, kad  nebėra tų kyšių. Nesitikiu, kad naujas ministras ką nors čia padarys. Jie kažkodėl niekada nieko nepadaro, matyt, nelabai rūpi ta korupcija. Būtų gerai, kad bent eiles prie poliklinikų sumažintų, dabar gi reikia kartais ir dvi valandas laukti“, – atsiduso jis.

Norėtų, kad sutrumpėtų eilės, o kyšiai liktų tik blogas prisiminimas

P. Stanislovo požiūris pasirodė universalus – labai

panašiai sveikatos apsaugos sistemą, jos ateities lūkesčius vertino ir kiti autobuse važiavę vilniečiai.

Ponia Marytė išskyrė tris didžiąsias sveikatos apsaugos ydas – korupciją, eiles ir brangius vaistus. „Pirmas dalykas – kyšiai, korupcija. Tai kažkokia nesąmonė, kad šiais laikais vis dar paplitęs šitoks gėdingas dalykas. Taip pat man labai nepatinka nauja sistema, kad jeigu tu nori patekti pas specialistą, turi pirma patekti pas šeimos gydytoją. Čia sėdi valandą ar dvi, kol pagaliau gauni siuntimą. Nueini pas specialistą – vėl lauki. Eilės, eilės...  Pavyzdžiui, aš ir daugelis žmonių puikiai žino, pas kokį specialistą jiems tuo metu reikia. Jeigu galėčiau eiti tiesiai pas jį, visi sutaupytų laiko, o ir pinigų. Kitas dalykas – vaistai brangūs, manau, jų kainos neatitinka žmonių, ypač vyresnių, galimybių“, – sakė nepanorusi būti nufotografuota pašnekovė.

Paklausta, kaip vėlų rudenį ginasi nuo peršalimo ligų, p. Marytė sakė: „Tik jau ne vaistais, nes jie brangūs, o ir ne visada jų reikia. Turiu kaime sodybą, vasarą grūdinuosi, todėl nesergu. Visa šeima geriame čiobrelių, aviečių arbatas, valgome daug vaisių, daržovių“, – patikimą sveikatos receptą atskleidė keleivė.

Taigi tiek p. Marytė, tiek p. Stanislovas, tiek keletas kitų keleivių kaip susitarę tvirtino, kad pagrindinės sveikatos apsaugos sistemos bėdos – eilės ir korupcija. Tačiau taip pat visi jie gana skeptiškai vertino naujojo sveikatos apsaugos ministro, kas jis bebūtų, galimybes bent jau dalinai išspręsti šias problemas.

P. Janina
P. Janina iš naujojo sveikatos apsaugos ministro tikisi gerų permainų. Mindaugo Savicko nuotr.

Vienintelė p. Janina sakė tikinti, kad pasikeitus valdžiai, padėtis gerės. „A. Butkevičius (Socialdemokratų partijos vadovas.– Aut. past.) sakė, kad sveikatos apsaugos ministras bus tos srities specialistas. Kadangi manau, kad taip ir bus, situacija turėtų keistis į gera“, – optimistiškai kalbėjo p. Janina.

Socialdemokratų partijos atstovo komentaras

„Vakarų Lietuvos medicina“ jau yra rašiusi, kad į sveikatos apsaugos ministro postą po sėkmingų rinkimų ryžtingiausiai nusitaikė socialdemokratai, o dabar beveik nebekyla abejonių, kad būtent taip ir nutiks. Vienas iš pretendentų vadovauti ministerijai - gydytojas, istorikas ir Seimo narys Vytenis Povilas Andriukaitis sako, kad vilniečių pirmadienį išsakyti sveikatos apsaugos sistemos vertinimai yra gana tikslūs, į juos bus atsižvelgta. Pateikiame V. Andriukaičio komentarą:

Žinoma, korupcijos išnaikinimas reikalauja visų suinteresuotų pusių – teisėsaugos institucijų, gydytojų, o ir pačių pacientų nepakantumo korupcijai veiksmų. Tai  labai kompleksinis sprendimas, apimantis ir tokius dalykus, kaip pacientų sąmoningumas, gydytojų atlyginimų didinimas. Vienas sveikatos apsaugos ministras korupcijos išnaikinti tikrai nepajėgus, bet ženklią įtaką mažindamas korupciją daryti jis gali, privalo ir darys.

Jei kalbėti  apie eiles poliklinikose, kitose sveikatos apsaugos įstaigose, turiu pabrėžti, kad pacientų patekimo pas gydytojus tvarką būtina optimizuoti, ir tai bus daroma. Šiuo metu veikianti sistema nėra efektyvi, todėl matome galimybę palengvinti gyvenimą ir gydytojams, ir pacientams. Pritariu tiems, kurie sako, kad bent jau mieste pas specialistus būtų galima patekti tiesiogiai, apeinant papildomą šeimos gydytojo grandį. Mieste daugeliu atveju turime dideles poliklinikas, su įvairių krypčių specialistais, visiškai „apginkluotas“ pačia įvairiausia medicinine įranga. Manome, kad čia žmogus galėtų eiti tiesiai pas tą specialistą, kuris jam reikalingas.

Vytenis Andriukaitis
V. Andriukaitis pabrėžia, kad eiles sveikatos apsaugos įstaigose sumažins patekimo pas gydytojus tvarkos optimizavimas. Asmeninio archyvo nuotr.

Nuo 1989 m. iki 1999 m. buvau įvykių sūkuryje, todėl žinau šią sistemą ir jos problemas. Tarybinėje sistemoje šeimos gydytojo instituto nebuvo, tik apylinkės terapeutai, apylinkės pediatrai, bet poliklinikose, ne tik mieste, bet ir rajonuose būdavo daug įvairių profilių specialistų – nuo endokrinologo iki psichoneurologo. Tu patekdavai pas skirtingus specialistus vieno apsilankymo metu. Bet rajonuose labai trūko kaimo ambulatorijų. Kadangi felčeriniai punktai būdavo daugiausia kolūkiuose, jiems iširus sumažėjo ir tų punktų, o specialistai iš rajonų telkėsi miestų gydymo įstaigose. Tą tuščią vietą kaimuose turėjo užpildyti šeimos gydytojai. Bet nutiko taip, kad  mieste šeimos gydytojų atsirado per daug, o kaime – per mažai. Todėl vienas iš mūsų prioritetų sveikatos apsaugoje – šeimos gydytojų tinklo plėtra kaimiškose vietovėse ir galimas jo mažinimas mieste. Esame tikri, kad toks žingsnis eiles sveikatos apsaugos įstaigose ženkliai sumažintų.

Mindaugas Savickas

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų