Antradienis, 2024.04.23
Reklama

Vietoj baltos šypsenos - margi dantys

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2018-07-25 14:42:08

Vasarą daugumai norisi pasipuikuoti ne tik įdegusiu kūnu, bet ir prie jo derančiais akinamo baltumo dantimis. Susigundę reklamomis, sukame į grožio salonus, nesusimąstydami , kad neprofesionalus balinimas gali būti ir pavojingas: dantų emalis gali būti pažeistas negrįžtamai bei nudeginta burnos gleivinė.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Kaip dantis išbalinti? Yra nemažai būdų, suteikiančių dantims šviesesnį atspalvį.

Grožio salonai, besireklamuojantys kaip atliekantys profesionalų dantų balinimą, tik klaidina klientus.

Reikėtų atsiminti, kad profesionalus dantų balinimas gali būti atliekamas tik odontologijos klinikose ar kabinetuose. Dar pernai sveikatos apsaugos ministras įsakymu patvirtino dantų balinimo aprašą, kuriame nurodyta, kad dantų balinimas gali būti atliekamas tik odontologijos klinikose. Lietuvos Respublikos odontologų rūmų tarybos narė, dalyvavusi rengiant dantų balinimo aprašą, gydytoja odontologė Erminija Guzaitienė teigia, jog dantų negalima balinti, pacientui sergant ūmiomis periodonto, gleivinės ligomis, esant didelėms sidabrinėms plomboms, karieso pažeistiems dantims bei turint dideles plombas (ypač priekiniuose dantyse), nes bąla tik dantys, bet ne plombos. Balinimui nepasiduos vaikystėje vartoto tetraciklino nuspalvinti dantys. Reikėtų nepamiršti, kad labiausiai dantis tamsina kava, arbata, spalvoti gėrimai, raudonasis vynas ir tabakas.

Dantų balinimo procedūrą gali atlikti tik gydytojas odontologas, gydytojas odontologas specialistas ar burnos higienistas po odontologo apžiūros, kurios metu galima aptikti burnos ertmės, dantų pakitimus, ikivėžinius ir vėžinius darinius. Odontologas, apžiūrėjęs pacientą ir įvertinęs jo būklę, gali net nerekomenduoti atlikti dantų balinimo.

Jei specialistas nustato, kad dantis galima balinti ir pacientas yra pilnametis, jam suteikiama informacija, pacientas supažindinamas su galimu nepageidaujamu poveikiu.

Grožio salonų, reklamuojančių dantų balinimo paslaugas, darbuotojai, dažniausiai neturi nei žinių, nei kompetencijos, nei supratimo apie burnos ir dantų sveikatą, nei privalomojo civilinės atsakomybės draudimo, kokį turi odontologijos kabinetai, taigi neatlygins pacientui padarytos žalos. Po nesėkmingo savarankiško ar neprofesionalaus balinimo didelės koncentracijos preparatais pacientai kreipiasi į gydymo įstaigą dėl padidejusio dantų jautrumo, pažeisto danties emalio, nudegintos gleivinės, atsiradusių dėmių.

Pasak pašnekovės, daugelis grožio salonuose atliekamų dantų balinimo būdų su LED lempomis neturi jokio mokslinio pagrindimo. Lempa tik aktyvina cheminį procesą, kaitina dantį, jį išdžiovina , dėl to jie tuo momentu atrodo šviesesni. Gydytoja teigia, jog dantų balinimo priemones turi rekomenduoti tik gydytojas ar burnos higienistas: “Turėjau pacientę, kuri po kabių nuėmimo iš karto atsisiuntė dantų balinimo juostelių iš Amerikos. Išsibalino jomis dantis, ir dantų emalis buvo taip pažeistas, jog jį buvo galima atkurti tik plombavimu”, - prisimena gydytoja.

Pasak gydytojos, nereikėtų labai žavėtis ir balinančiomis pastomis: jose esančios agresyvios medžiagos bei labai dažnas naudojimas gali ne tik išbalinti dantis, bet ir juos pažeisti. Tenka sutikti pacientų, kurie, norėdami baltų dantų, taip nutrina ne tik dantų emalį,bet ir pažeidžia gleivinę bei apnuogina šaknį.

Reikia atsiminti, kad kuo dantį stipriau trinsime, tuo labiau jis tamsės. Reikia naudoti minkštą dantų šepetėlį, juo dantis valyti nespaudžiant, švelniai. Jei dantis valote elektriniu šepetėliu, rinkitės tokį, kuris skleistų garsinį signalą arba išsijungtų per stipriai paspaudus. Kartais užtenka atlikti profesionalią dantų higienos procedūrą ir dantys pašviesėja.

Odontologinėse klinikose dantų balinimas atliekamas lazeriu arba specialiomis kapomis, pripildytomis vandenilio peroksido arba medžiagomis, iš kurių cheminės reakcijos metu išsiskiria vandenilio peroksidas. Kuo medžiaga agresyvesnė, tuo procedūra trumpesnė. Po procedūrų odontologas , įvertinęs būklę, paskiria apsaugines priemones.

Gydytoja odontologė Erminija Guzaitienė teigia, kad higienos priemonių gamintojai įtraukia žmones į užburtą ratą: prieš dvidešimtį metų buvo reklamuojamos dantų pastos, kurios balina dantis, kiek vėliau, kai jau visi tomis agresyvių medžiagų pilnomis dantų pastomis pernelyg pakenkė emaliui, pradėtos reklamuoti dantų pastos jautriems dantims.

„Kaip ir visose srityse, verta vadovautis sveiku protu ir pasitikėti profesionalais, o dėl kelių sutaupytų eurų nerizikuoti savo sveikata“, - priduria „Žmogaus studijų centro“ vadovas dr. Gintaras Chomentauskas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Burna ir dantys
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Iššokęs pėdos kauliukas: deformacija pašalinama be didelių pjūvių
Akivaizdus pėdos didžiojo piršto nukrypimas, spaudžiantis ir deformuojantis kitus pirštus, skausmingos nuospaudos, nepat...
Po fizinio krūvio skauda kelio ar klubo sąnarius? Tai gali būti pirmi sąnario artrozės požymiai
Ar žinojote, kad kelio ir klubo sąnariai yra didžiausi sąnariai žmogaus kūne? Tai itin svarbi anatominė struktūra, kuri...
Kiekviena profilaktinio skiepijimo vakcinos dozė svarbi ir vaiko, ir visuomenės sveikatai
Mažėjančios vaikų skiepijimų apimtys atveria kelią seniai pamirštoms ligoms ir pavojingiems jų protrūkiams – tai r...
Medikų trūkumui mažinti parengtas veiksmų planas
Siekdama mažinti sveikatos priežiūros specialistų trūkumą ir jų netolygų pasiskirstymą šalies regionuose, Sveikatos apsa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų