Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Valanti, balansuojanti, sauganti, stiprinanti citrina

Parengė Žilvinas Užkuraitis | 2013-06-30 11:21:24

Citriną  (lotyniškai: Citrus limon, sanskritu – Nimbuka)  Ajurveda vadina universaliu sveikatos palaikymo vaisiumi.

 Apie citrinos gydomąsias savybes Egipte buvo žinoma jau prieš 3000 metų. Tai liudija Egipto karalių slėnyje rasti piešiniai.

 Anglijos jūrininkai, kad  apsisaugotų nuo skorbuto, kasdien išgerdavo kelių citrinų sulčių.

Geriausios citrinos prekyboje būna įvyniotos į popierių. Jos išsaugos šviežumą keletą mėnesių, jei panardinsime į tirpdytą vašką.

citrina
Algirdo Kubaičio nuotr.

Sultis lengviau išspausime, jei prieš tai citriną įmerksime į karštą vandenį, o po to lengvai pakočiosime.

Citrinų sultys  naudojamos kaip trumpalaikis konservantas  maisto produktams, kurie linkę oksiduotis ir paruduoja: pjaustytiems obuoliams, bananams, avokadams ir  kt.

Vitaminų lobynas

 Citrinose yra 5–8 proc. citrinų ir obuolių rūgšties, azotinių, pektininių medžiagų, cukraus, gausu kalio, vario, vitaminų B1, B2, D, P, flavanoidų, didinančių atsparumą radiacijai, saugančių odą nuo žalingo saulės poveikio.

Citrina yra imunitetą stiprinančio vitamino C šaltinis. Dvi citrinos turi rekomenduojamą vitamino C paros dozę. Labiausiai vitamino C stokojame, kai kamuoja stresas, rūkome, vartojame antibiotikus, aspiriną ar kontraceptikus. Ilgai prie kompiuterių sėdintiems žmonėms taip pat patariama kasdien suvalgyti po keletą citrinos griežinėlių.

Citrina – tikras antioksidantų lobynas, saugo nuo laisvųjų radikalų, pirmiausia – širdies ir kraujagyslių sistemą. Citrina naikina virusus, bakterijas.

Sveikatinančios savybės

Labai sveika iš ryto, tik atsikėlus, išgerti stiklinę vandens su citrinos sultimis. Tai gerina virškinimą ir kepenų veiklą, valo organizmą, padeda išsaugoti puikią odos išvaizdą.

Pagal Ajurvedą, citrina  subalansuoja vata, pita ir kapha došas, didina virškinimo ugnį. Citrinų sultys, praskiestos vandeniu, gerina apetitą, tinka avitaminozei, podagrai gydyti. Nuolat vartojant citrinas galima išvengti akmenų susidarymo šlapimtakiuose ir inkstuose.

Mokslininkai nustatė, kad citrusiniai vaisiai padeda išvengti piktybinių ligų.

Moksliniai tyrimai, atlikti keliasdešimt šalių, patvirtino, kad ten, kur įprasta valgyti citrusinius vaisius, rečiau sergama skrandžio, storosios žarnos, prostatos, krūties ir kitomis onkologinėmis ligomis.

Citrina  nuo galvos skausmo: pridėkime citrinos žievelės gabalėlius ant smilkinių. 10 minučių palaikykite, pasistenkite atsipalaiduoti, nusiraminti.

Citrina padeda reguliuoti kraujospūdį, mažina cholesterolio kiekį kraujuje, aterosklerozės vystymąsi, saugo kraujagyslių elastingumą. Citrinų sultys su medumi naudingos sergant išemine širdies liga, tachikardija.Citrinos sultys su vandeniu mažina kraujospūdį.

Proto raminimui, esant psichikos sutrikimams: ant kaktos dedame suvilgytą citrinos sultimis audinį arba šilta vonia su citrinų sultimis.

Citrinos sultys naudojamos kaip šampūnas: stabdo plaukų slinkimą, suteikia žvilgesį, mažina pleiskanas.  Sultys su medumi lygina veido raukšles.

Skiestomis vandeniu citrinos sultimis skalaujame burną -  tai sumažina opas ir gerklės uždegimus.

Artritui mažinti: stikline vandens skiestas vienos citrinos sultis gerti kas 4 valandas.

Vabzdžio įkąstą vietą suvilgykite citrinos sultimis. Citralis, vienas pagrindinių citrinoje esančių kvapų, didina koncentraciją ir darbingumą. Be to, aromatas skatina dopamino išsiskyrimą. Šis hormonas pakelia nuotaiką, išblaško apatiją. Todėl įstaigose  galima naudoti citrinos aromatą, norint padidinti tarnautojų darbingumą. Kartu citrinų aliejus naikina bakterijas ir dezinfekuoja patalpos orą.

Ilgaamžiškumo gėrimas

Ajurveda rekomenduoja nuostabų, ilgaamžiškumą didinantį, subalansuojantį mūsų kūno elektrolitus, gerinantį virškinimą, gaivinantį gėrimą„Šikandži“:

Trijose stiklinėse vandens ištirpiname  5 arbatinius šaukštelius cukraus, 1 šaukštelį juodosios ar paprastos druskos. Įberiame trečdalį arbatinio šaukštelio malto kumino, žiupsnelį maltų juodųjų pipirų, žiupsnelį maltų gvazdikėlių ir žiupsnelį maltų kardamono sėkliukių. Išspaudžiame trijų citrinų sultis, įdedame ledo.

Parengė Žilvinas Užkuraitis

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: citrina
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų