Trečiadienis, 2024.04.24
Reklama

Vaistiniai augalai ne tik gydo

www.lrt.lt | 2013-06-05 14:37:04

Vaistinius ir prieskoninius augalus tyrinėjantys mokslininkai  pastebi, kad vis daugiau žmonių domisi žolynų gydomosiomis savybėmis. Tarp besidominčiųjų yra ir lazdą gerokai perlenkusių: tokie džiovina, šaldo, daro užpilus ir nuovirus iš visko, kas žaliuoja.

Ramunės
Aušrinės Sinušaitės nuotr.

Mokslininkai primena, kad kiekvienas vaistinis augalas be teigiamo poveikio žmogaus ar gyvūno organizmui turi ir šalutinį, todėl nereikėtų pasikliauti specialaus išsilavinimo neturinčių, bet augalų gydomąsias savybes esą išmanančių žolininkų rekomendacijomis.

„Dabar pažiūrėjus į knygynų lentynas ir paskaičius tiek populiariąją literatūrą, tiek pažiūrėjus TV laidas susidaro vaizdas, kad vaistiniai augalai – tai tokia sritis, apie kurią rašo ir gali šnekėti kas antras statistinis Lietuvos pilietis“, – sako VDU Botanikos sodo Vaistinių augalų mokslo sektoriaus vadovė prof. dr. Ona Ragažinskienė.

Žiemai pakanka turėti iki pusės kilogramo įvairiausių augalų. Ruošiant juos svarbu laikytis taisyklių: dažniausiai augalus reikia rinkti saulėtos dienos popietę, praėjus parai po lietaus.

„Šiandiena lijo, ir nors, sakykim, dabar saulė šviečia, mes šiandien vaistinės augalų žaliavos rinkti negalime, nes visa žaliava yra drėgna. Tokia žaliava gali pradėti plėkti, būti pakenkta visokių  mikroorganizmų, įvairiausių grybų. Ypatingai kenksmingi yra antriniai metabolitai“, – aiškina O. Ragažinskienė.

Dabar tinkamas laikas pasirūpinti beržų lapų atsargomis. Jie – puiki organizmą detoksikuojanti priemonė. Lapelius galima naudoti vienus arba mišiniuose.

Rasakila
Rasakila. Genovaitės Privedienės nuotr.

Šiuo metu gausiai žaliuoja ir rasakilos. Viduramžiais tikėta, kad šie augalai turi ypatingų galių, vis dėlto rasakilomis piktnaudžiauti nereikėtų, prieš vartodami geriausiai pasitarkite su gydytoju.

„Iš šio augalo žaliavos žmonės mėgsta ruošti arbatas, kadangi tai yra daug raugų kaupiantis augalas, turi stiprų sutraukiamąjį poveikį, kraujavimą stabdantį, priešuždegiminį poveikį“, – pasakoja mokslininkė.

Peršalimo ligas žiemą gydyti padės trispalvės našlaitės ir vaistinės ramunėlės, pastarąsias atsargiai vartoti reikėtų alergiškiems žmonėms.

Darželiuose pražydo ir pavasarinės raktažolės. Jų lapeliais galima gardinti salotas. Per parą užtenka suvalgyti 5 raktelių lapus ir papildysite organizme vitaminų C ir P atsargas.

„Švento Petro rakteliais liaudis vadina šį augalą. Jis mėgstamas ir renkamas visas – ir požeminė dalis, ir lapai, ir žiedai. Dabar augalo lapus galima skinti ir dėti į salotas“, – sako O. Ragažinskienė.

Norintiems sulieknėti siūlomi įvairūs žoliniai preparatai, ypač populiarūs – eleboro milteliai. Mokslininkai sako, kad eleboras, arba liaudyje čėru vadinamas augalas, tokiomis savybėmis nepasižymi, o jį vartojant gali būti daugiau žalos nei naudos.

„Pastaruoju metu turgaus vaistinėse, pasirodo, galima nusipirkti  tų miltelių, ir žmonės, prisiskaitę populiariosios spaudos rekomendacijų, vartoja šią priemonę kaip liekninančią, tačiau taip nėra, nes čia yra širdį veikiančių glikozidų, o mes žinome, kad tos grupės dariniai žmogaus organizme kaupiasi“, – tvirtina botanikė.

Ruošdami žolynų atsargas nedžiovinkite jų saulėkaitoje. Laikyti juos reikėtų pergamentiniuose maišeliuose.

Loreta Mačiulienė,

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Iššokęs pėdos kauliukas: deformacija pašalinama be didelių pjūvių
Akivaizdus pėdos didžiojo piršto nukrypimas, spaudžiantis ir deformuojantis kitus pirštus, skausmingos nuospaudos, nepat...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų